Kategorie
Polecamy

Oświetlenie do pokoju dziecka – o czym pamiętać?

W pokoju dziecka musi się znaleźć wiele mniejszych lub większych elementów wyposażenia. Jednym z najważniejszych są oczywiście źródła światła, które umożliwiają przemieszczanie się, zabawę oraz naukę.

Jakie lampy powinny trafić do pokoju najmłodszych członków rodziny? O tym opowiemy poniżej.

Funkcje oświetlenia w pokoju dziecka

Aby dobrać właściwe źródła światła do pokoju dedykowanego dzieciom, trzeba oczywiście precyzyjnie określić funkcje, jakie dane pomieszczenie ma pełnić. A one w sporej mierze zależą od wieku potomka.

Nieco inaczej powinno przecież wyglądać oświetlenie w pokoju noworodka niż kilkulatka lub dziecka, które rozpoczęło już edukację szkolną. W każdym z tych wnętrz kładzie się nacisk na inne elementy oraz urozmaicone typy lamp.

W pokojach najmłodszych dzieci, które samodzielnie się nie przemieszczają, lampa główna sufitowa nie jest elementem niezbędnym. Niekiedy wręcz warto z niej zrezygnować lub umieścić ją w takim miejscu, aby nie podrażniła delikatnych oczu dziecka, spędzającego niemal cały dzień w pozycji leżącej.

U starszych dzieci przydaje się solidne oświetlenie główne, pozwalające na swobodną zabawę i bezpieczne przemieszczanie się. U starszaków warto zainwestować w lampki stołowe zadaniowe, które przydają się na przykład do czytania lub odrabiania zadań domowych do szkoły.

We wszystkich pomieszczeniach warto zastosować również lampki nocne, dobierając je do upodobań i potrzeb maluchów.

Jakie powinny być lampy do pokoju dziecka?

Wybierając oświetlenie do pokoju najmłodszych członków rodziny, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. Czym zatem muszą wyróżniać się produkty oświetleniowe dla dzieci?

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Bezpieczeństwo – wartość nadrzędna

Każdy rodzic stara się zbudować przestrzeń dla dzieci, która będzie przede wszystkim w pełni bezpieczna. Dotyczy to również oświetlenia.

Bezpieczeństwo w przypadku lamp można analizować w dwóch, głównych aspektach.

Pierwszy dotyczy kwestii typowo konstrukcyjnych. W pokojach dziecięcych stawia się na produkty wykonane z materiałów trwałych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Lepiej zrezygnować z lamp ze szklanymi elementami. Praktyczniejszym rozwiązaniem są tworzywa sztuczne, które nie ulegną zniszczeniu podczas zabawy i raczej nie pokaleczą malucha.

Powinno się wybrać lampy z surowców, których powierzchnia nie nagrzewa się zbyt mocno, co mogłoby prowadzić do poparzenia delikatnej skóry dziecka.

Bezpieczeństwo oświetlenia to także dobór właściwych parametrów źródeł światła. Dzięki temu zapewnia się komfortowe warunki do wykonywania wszelkich czynności. Dobrze dobrane natężenie i barwa to gwarancja komfortu oraz ochrona wzroku dziecka.

Efektywność i funkcjonalność – budowanie spójnej przestrzeni

Pokój dziecka, jak każde inne pomieszczenie w domu, wymaga zastosowania pełnego systemu oświetleniowego. Jedna lampa to zdecydowanie za mało.

Powinno się wybrać kilka źródeł światła, pełniących funkcję oświetlenia głównego, zadaniowego i dekoracyjnego. Należy zróżnicować je pod względem wielkości i typu, dopasowując je w pełni do potrzeb przestrzeni. Szeroki wybór tego typu produktów oferuje na przykład sklep z lampami Lampy.it, w którym znajdziemy wszystkie potrzebne źródła światła i właściwe oprawy.

Szeroki wybór, mocno zróżnicowanych modeli pozwala na zbudowanie perfekcyjnie doświetlonej przestrzeni, w której dziecko może się bezpiecznie bawić i przyjemnie spędzać czas.

Dobór źródeł światła powinien uwzględniać kwestie funkcjonalności i optymalizacji kosztów. Warto rozważyć energooszczędne żarówki LED, dzięki którym wysokość rachunków za prąd znacząco się obniży.

Dekoracyjność – budowanie królestwa zabawy

Pokój malucha to jego królestwo. Warto zatem, gdy poszukujemy właściwych opraw oświetleniowych, postawić na rozwiązania, które zbudują przyjemny nastrój w pomieszczeniu.

Lampy w pokoju dziecka powinny być dekoracyjne, przyjemne dla oka. Najlepiej wybrać wielobarwne rozwiązania, wpisujące się w całościową stylizację.

Niekoniecznie muszą to być modele ozdobione motywami z ulubionych dziecięcych filmów animowanych. Bezpieczniej postawić na rozwiązania uniwersalne, jednak w pełni pasujące do przestrzeni dedykowanej maluchom. Niech będą kolorowe, piękne i przyjazne dla najmłodszych członków rodziny.

Oświetlenie w pokoju dziecka – lampy do zadań specjalnych

Wybór właściwych lamp do pokoju dziecka wymaga nieco czasu, żeby znaleźć rozwiązania funkcjonalne, wygodne i w pełni bezpieczne dla małych użytkowników.

Warto przestrzegać wyżej wymienionych zasad oraz brać pod uwagę upodobania maluchów. Dzięki temu pokój maluchów stanie się idealnym miejscem do zabawy, odpoczynku i przyjemnego spędzania czasu z kolegami lub rodzicami.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl
Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.