Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Pieluchy jednorazowe – jak wybrać pieluchy dla niemowlęcia?

Pieluszki jednorazowe, nazywane też pampersami, to pierwsze pieluchy przeznaczone do wyrzucenia bezpośrednio po zużyciu, jakie zostały wprowadzone na rynek. Akcesoria ułatwiły rodzicom dbanie o higienę dzieci, dlatego że okazały się wygodniejsze w użyciu niż standardowe wielorazowe pieluchy, które musiały być prane. Aby stosowanie pampersów było praktyczne dla opiekunów malucha, a zarazem komfortowe dla niemowlęcia, warto zwrócić uwagę na najważniejsze kryteria związane z ich zakupem. Jak wybrać właściwe pieluchy jednorazowe dla dziecka?

Rozmiar pieluszki – jak go odpowiednio dobrać?

Pieluszki jednorazowe produkowane przez różne marki występują w kilku rozmiarach dostosowanych do wagi dziecka na określonych etapach rozwoju. Przedziały wagowe zwiększają się razem z wiekiem niemowlęcia. Budowa, kształt i wielkość akcesoriów higienicznych mają odpowiadać potrzebom dziecka o określonej masie, dlatego warto zwracać uwagę na dopasowanie rozmiaru pieluszki do wagi i wieku maluszka.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Jakie pampersy będą odpowiednie dla noworodka? Jeżeli kompletuje się wyprawkę jeszcze przed przyjściem na świat nowego członka rodziny, warto oszacować masę ciała dziecka na podstawie badań, którym była poddana przyszła mama. Dla noworodków urodzonych o czasie z prawidłową masą urodzeniową (2,5-4kg) przeznaczone są pieluszki jednorazowe w rozmiarze newborn, z przedziałem wagowym określonym jako 2-5 kg. Z myślą o większych i cięższych dzieciach opracowano pampersy z przedziałem wagowym 3-6 kg.

Dobierając pampersy dla niemowlęcia w następnych miesiącach życia, należy kierować się tym, jak maluch przybiera na wadze. Warto pamiętać, że rozmiary pieluch, a co za tym idzie również przedziały wagowe zamieszczone na opakowaniach, zostały opracowane tak, żeby nakładały się przy skrajnych wartościach. Nie trzeba zwlekać z przejściem na większy rozmiar pampersów. Jeżeli waga dziecka mieści się w dwóch zakresach, można zacząć zakładać mu większe pieluszki. Akcesoria będą dobrze dopasowane, a maluch nieoczekiwanie z nich nie wyrośnie.

Ważne cechy pieluszek jednorazowych: chłonność, przewiewność i delikatność dla skóry

Pieluchy jednorazowe powinny być odpowiednio chłonne. Dobre pampersy sprawią, że skóra i ubranie dziecka pozostaną suche przez przynajmniej 2-3 godziny. W celu zabezpieczenia przed przeciekaniem i zapewnienia uczucia suchości producenci pieluch często pod warstwą celulozy umieszczają specjalne substancje absorbujące płyny i zamieniające je w żel.  

Wybierając pampersy dla dziecka, warto ponadto upewnić się, że są wykonane z materiału miłego w dotyku. Pieluszka musi być delikatna dla wrażliwej skóry dziecka, nie powodować podrażnień ani nie uciskać. Materiał, z którego wykonuje się pampersy, powinien ponadto umożliwiać cyrkulację powietrza i zapobiegać odparzeniom.

Anatomiczny kształt pampersa

Pieluchy jednorazowe dla niemowlęcia powinny mieć anatomiczny kształt, by dobrze przylegały do jego ciała. Części znajdujące się przy nóżkach nie mogą uciskać, a zarazem powinny zapewniać dobrą ochronę przed przeciekaniem. Rzepy będące częścią pampersa muszą być odpowiednio szerokie i dawać się kilkukrotnie odpinać i zapinać. Co więcej, wybierając pieluszki jednorazowe dla noworodków, warto szukać modeli z wycięciem na pępek. Tego typu pampersy nie będą podrażniać gojącego się kikuta pępowinowego.

Uwaga! Reklama do czytania

Wierszyki paluszkowe

Wesołe rymowanki do masażyków

Wierszyki bliskościowe

Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Materiał pieluszki jednorazowej nie może ocierać nóżek, ale powinien zarazem dobrze do nich przylegać. Aby sprawdzić, czy pampers pasuje, można wsunąć dwa palce za jego krawędź przy nogach i brzuchu maleństwa. Jeśli udaje się to bez problemu, dziecko nosi właściwy rozmiar pieluchy.

Atesty

Szukając pampersów dla niemowlęcia, warto zwracać uwagę na to, czy określone produkty posiadają atesty informujące o ich jakości i bezpieczeństwie. Obecność wspomnianego potwierdzenia łagodności pieluszki dla skóry jest szczególnie ważna w przypadku małych alergików.

Wybierając pieluchy jednorazowe dla dziecka, należy odpowiednio dopasować rozmiar akcesorium do wieku i wagi swojej pociechy. Istotnymi kryteriami podczas zakupów będą również chłonność, przewiewność i delikatność dla skóry. Pampersy powinny być dostosowane do ciała dziecka, by zapewniały mu wygodę i nie powodowały podrażnień. Ważną informacją dla rodziców będzie również obecność atestów na opakowaniach poszczególnych produktów. Pamiętając o wszystkich omówionych kwestiach, uda się dobrać pieluszki komfortowe i bezpieczne dla maluszka, a także bezproblemowe w stosowaniu dla rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.