Kategorie
Niemowlę

Pieluszkowe bóle głowy. Kilka praktycznych rad na problemy z pieluszkami wielorazowymi

Czasami mogą pojawić się wątpliwości, jeśli chodzi o stosowanie pieluszek wielorazowych w praktyce. Co zrobić, kiedy pieluszka przecieka, nie jest chłonna czy zszarzała? Na te pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule

Używanie pieluszek wielorazowych jest naprawdę proste. Zakładasz – przewijasz – wrzucasz do wiaderka – pierzesz – używasz. Jak ubranka. Jeżeli chcemy, aby pieluszki długo nam służyły, wybieramy te dobrej jakości i uznanej marki. Czasami, szczególnie w przypadku pieluszek z włókien sztucznych (PUL, mikrowłókna, mikropolar), mogą pojawić się wątpliwości.  Rozwiewamy je w tym artykule.

Moje pieluszki przeciekają!

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim

Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Przyczyn przeciekania pieluszek może być kilka.
Pierwszy z nich to nieodpowiednie dopasowanie rozmiaru pieluszki do wagi i budowy dziecka. Przecieki zdarzają się najczęściej w przypadku stosowania pieluszek typu One Size u noworodków lub dzieci o szczupłych nóżkach. Nawet dużemu noworodkowi ciężko dopasować tego typu pieluszkę idealnie. Dlatego na początek zdecydowanie polecamy używanie pieluszek składanych lub formowanych, które łatwiej dopasować do drobniutkiego ciałka noworodka. Jeżeli tylko sprzyja temu temperatura otoczenia, w pierwszych tygodniach życia w warunkach domowych można je stosować bez otulacza, co ułatwi swobodny dostęp powietrza do delikatnej skóry maluszka.

Kolejną przyczyną przeciekania może być wywijanie się przy nóżkach wewnętrznej warstwy pieluszki typu kieszonka (Pocket), np. polarku czy welurku, na zewnątrz. Jeśli polar będzie miał bezpośredni kontakt z ubrankiem, będzie oddawał wilgoć na zewnątrz pieluszki i moczył ubranko. Dlatego przy zakładaniu pieluszki typu Pocket ważne jest upewnienie się, że przy nóżkach i na brzuszku PUL dobrze się układa i przylega do ciała, a wnętrze pieluszki okrywa szczelną warstwą.

W przypadku stosowania pieluszek formowanych z otulaczem (PUL lub wełnianym) przecieki zdarzają się znacznie rzadziej. Formowanka i otulacz to najszczelniejszy system pieluszkowania wielorazowego – idealny na wyjścia i na noc.

Ostatnią, częstą przyczyną przecieków jest zatłuszczenie pieluszki. Może się tak zdarzyć, jeśli używamy kremu na odparzenia, który zatłuści polar wewnątrz pieluszki. Włókna zostają wtedy oblepione tłuszczem i przestają przepuszczać wilgoć wgłąb pieluszki. Najprostszym sposobem uporania się z problemem jest stosowanie mniejszej ilości kremów natłuszczających lub całkowita rezygnacja z nich (pieluszki z polarkiem odprowadzają wilgoć od skóry, dlatego krem przestaje być potrzebny). Kolejnym krokiem jest wymoczenie pieluszek w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, który rozpuści tłuszcz, a następnie dokładne wypłukanie i wypranie bez dodatku detergentów.

Pieluszki mają nieprzyjemny zapach!

Zapach moczu dziecka może się zmieniać w zależności od jego diety. Bywa, że w okresie ząbkowania staje się on szczególnie intensywny i nieprzyjemny. Przedstawiamy kilka prostych sposobów na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z pieluszek wielorazowych:

 1. Wymocz pieluszki przez kilka godzin w roztworze Nappy Fresh Bio-D (łyżka stołowa na wiaderko wody), który ma właściwości dezynfekujące i sanityzujące, a następnie wypierz je w normalnym cyklu prania bez dodatku detergentów.
 2. Jeżeli masz tylko okazję, susz pieluszki na słońcu i świeżym powietrzu – promienie UV mają działanie bakteriobójcze i wybielające.
 3. Wsyp do proszku opakowanie kwasku cytrynowego (około 40 g), dodatkowo zmiękczy on pieluszki i wypłucze ze złogów. Nie dodawaj kwasku do pieluszek z warstwą PUL!
 4. Dolej do podajnika na płyn do płukania odrobinę olejku z drzewa herbacianego, lawendowego, miętowego lub eukaliptusowego (około 5 kropli). Pieluszki zyskają naturalny świeży zapach.
 5. Od czasu do czasu nie zaszkodzi pieluszkom pranie w 90 stopniach.

Czego unikać? Nie używaj do prania pieluszek zapachowych płynów zmiękczających – oblepią one włókna pieluszki, przez co stracą one swoje właściwości absorbcyjne. Nie namaczaj pieluszek w wiaderku. Pamiętaj, że pieluszki możesz prać z ubrankami. Dzięki temu przechowywane są w wiaderku bardzo krótko i prane na bieżąco.

Moje pieluszki nie chłoną tak jak kiedyś!

Jeśli wydaje Ci się, że Twoje pieluszki z mikrowłókna chłoną gorzej niż kiedyś, zastanów się czy: nie używasz środków zmiękczających, wybielaczy, proszków typu 2w1, płynów do prania z wysoką zawartością mydła, orzechów piorących lub ekologicznych środków do prania na bazie olejów. Wszystkie wymienione środki nie nadają się do prania pieluszek. Czego używać? Wystarczy 1/3-1/2 zalecanej dawki zwykłego (bezpiecznego dla dziecka; najlepiej ekologicznego) proszku do prania, łyżeczka Nappy Fresh i kilka kropli olejku eterycznego dodanego do płukania.

Jeżeli Twoje pieluszki gorzej chłoną, możesz je wymoczyć w roztworze płynu do naczyń, a następnie wyprać w normalnym cyklu. To powinno je odtłuścić i poprawić chłonność.

Pieluszki z włókien naturalnych, takich jak bawełna czy konopie, nie ulegają zatłuszczeniu i zyskują na chłonności w miarę ich wielokrotnego prania.

Moje pieluszki zszarzały!

Szarzenie wkładów i blednięcie kolorów jest naturalne w często używanych pieluszkach, ale i temu można zaradzić.

 1. Dodaj kwasku cytrynowego (około 40 g) do proszku do prania. Nie używaj kwasku, jeśli masz pieluszki z warstwą PUL.
 2. Dodaj łyżkę sody do proszku – soda ma właściwości wybielające.
 3. Susz pieluszki na słońcu – promienie UV działają lepiej niż jakikolwiek wybielacz, a jednocześnie odkażają pieluszki.
 4. Stosuj papierki wielorazowe. Pozwoli to ograniczyć plamy z kupki.
 5. Pieluszki i otulacze zapieramy w zimnej wodzie, gorąca utrwala plamy.
 6. Do wywabiania plam możesz użyć mydła galasowego, dodając odrobinę do proszku. Kiedy pralka nabierze wody i wypłuka proszek z mydłem, możesz ją zatrzymać, a pieluszki wymoczą się w odplamiającym mydle. Po godzinie uruchom ponownie pralkę.
 7. Pamiętaj, że rzepy w pieluszkach szarzeją i zużywają się szybciej niż napy.

Pieluszki, tak jak i ubranka, ulegają naturalnemu zużyciu. Jeśli odpowiednio o nie dbasz, będzie je mogło wykorzystać kolejne dziecko, a Ty zaoszczędzisz sporą kwotę na rodzinne przyjemności.

Foto

Autor/ka: Elżbieta Klimek

Z wykształcenia ekonomistka i bohemistka, z zamiłowania dzieciofilka, chustofilka i pieluchomianiaczka. Pełnoetatowa mama 3,5-letniego Antka i 2-letniej Hani noszonych w chustach od pierwszych tygodni życia, doradczyni drezdeńskiej Szkoły Noszenia ClauWi®, autorka projektu i producentka polskich pieluszek i myjek wielorazowych Baby Jungle


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

6 odpowiedzi na “Pieluszkowe bóle głowy. Kilka praktycznych rad na problemy z pieluszkami wielorazowymi”

A jeśli pielucha przecieka od samego początku? I to nie bokami tylko przez warstwę PUL? Przy pierwszym użyciu zastosowałam jeden wkład z mikrofibry, ale po 20 minutach synek miał mokra plamę na spodniach. Za drugim razem włożyłam dwa wkłady z mikrofibry, ale po 15 minutach nadawały się do wymiany. Kolejne dwa też musiałam dość szybko zmienić. Przyznam, że spodziewałam się większej chłonności. Czy to kwestia kiepskich pieluch, czy robię coś źle, czy po prostu trzeba się pogodzić z bieganiem na przewijak co 15 minut, żeby sprawdzić, czy nie trzeba akurat przewinąć dziecka?

Też mam problem, wszystkie wkłady się skurczyły, te z mikrofibry i te z włóknami węglowo-bambusowymi. Te z mikrofibry raz były prane w temperaturze 95st. Poza tym cały czas je piorę w 40 stopniach. Do prania używam mieszanki sody oczyszczonej + sody kalcynowanej + nadwęglanu sodu. Czy to normalne, że się kurczą?

Jak dla mnie to jest porażka. Zmienia się tylko wkład, ale przecież mocz sięgnął też tej części niewymienialnej i się w niej zatrzymał. Pierzecie to na serio tylko co 3 dni? Jak na moje standardy to całość jest do wymiany po pierwszym siku. Jak miałabym się decydować na wielorazowe to wybrałabym chyba zwykłe tetrowe, bo te wymysły z dziwacznych włókien, których nawet nie da się porządnie wyprać (pranie w 40-60 stopniach to żadne pranie) do mnie nie przemawiają. W efekcie wybraliśmy święty spokój i pampersy (te w białej paczce), a dzięki temu także więcej czasu dla córki.

ale pieluchy się nie trzyma 3 dni na pupie, wymieniasz co siku! a że wkładasz do wiaderka i pierzesz innego dnia… co za problem? pranie w 40-60 st jest możliwe z dodatkiem np. Nappy Fresh, masz mylne pojęcie, jakieś starodawne o pieluchach wielorazowych
życzę ci spokoju po wyobrażeniu sobie 9miesięczniaka, a za nim kupy jednorazowych pieluch o wadze 400kg, jakie do tej pory zużył… nie wspominając, że nie masz pojecia z czego są robione pieluchy jednorazowe… może warto się dowiedzieć? jesli ta wiedza da ci spokój, to… współczuję i to jest dopiero porażka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.