Kategorie
Artykuł sponsorowany Rzeczy dla dzieci

Pierwsze buty dla dziecka od Mivo.pl

Wielki wpływ na zdrowie i wzrastanie dziecka mają stopy – zmieniają się w takim samym tempie jak budowa ciała, utrzymują maluszka stabilnie na gruncie i pozwalają na zdobywanie świata. Dlatego tak ważna jest wiedza na temat rozwoju oraz odpowiedniej pielęgnacji małych stópek.

Maluszek

Czy wiesz, jak delikatne są stopy twojego dziecka? Od chwili urodzenia są niezwykle miękkie i ruchliwe. W tym okresie obuwie nie jest konieczne, a nawet jest niewskazane. Najlepiej pozostawić stopy dziecka bez okrycia, kiedy jest ciepło lub zakładać skarpetki, które zapewnią ciepło i nie będą krępować ruchów. Ważne, aby w pierwszym okresie zapewnić stopom luz i swobodę.
Zazwyczaj w ciągu około 12 miesięcy życia dziecko przyjmuje postawę pionową. Kiedy opanuje raczkowanie, szuka wsparcia, które pozwoli mu stanąć na nogach. Pewność siebie oraz gotowość do kolejnego etapu rozwoju nie są stałe – mogą rozwinąć się w różnym okresie. Kluczowe jest, aby w tych momentach dziecko miało jak najlepiej dobrane buciki do nauki chodzenia. Powinny one być miękkie i lekkie, wykonane z naturalnych, przewiewnych i przyjemnych w dotyku materiałów, a ich podeszwa – elastyczna i antypoślizgowa, aby zabezpieczyć krok na każdym podłożu.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Przeczytaj: Nauka chodzenia i pierwsze buty

Pierwsze buty na zewnątrz

Kiedy maluszek jest gotowy do eksplorowania świata na zewnątrz, może dostać swoje prawdziwe pierwsze buty. Ważne, aby były one naprawdę dobrej jakości. I nie chodzi tu jedynie o materiały i jakość wykonania, ale przede wszystkim o to, aby wspierały prawidłowy rozwój stopy. Buty dla maluszka powinny były lekkie, ale jednocześnie wytrzymałe. Powinny sięgać poniżej kostki, aby nie krępować ruchów w stawie skokowym. Przy niestabilności młodych stópek konieczne jest usztywnienie pięty, które wspomaga prawidłowe ułożenie palców, oraz szeroki i wysoki czubek zapewniający właściwą przestrzeń na ich ułożenie i swobodny ruch. Elastyczna podeszwa powinna zginać się (w 1/3 przedniej części), by dziecko mogło komfortowo stawiać stopę.

Primigi

primigi-mivo

Zobacz: Buty Primigi

Te wszystkie cechy posiadają dziecięce buty Primigi. Elastyczność, lekkość, możliwość oddychania, wytrzymałość i miękkość – to podstawy Primigi System, czyli specjalnego systemu projektowania, który sprawia, że buty tej firmy są chętnie wybierane przez rodziców.

Emel

emel-mivo

Zobacz: Buty Emel

Skórzane, lekkie buciki marki Emel można nosić od najmłodszych lat. Każdy model został wykonany ręcznie, ponieważ żadna maszyna nie jest w stanie wyczuć naprężeń pokrywających je, delikatnych skór. Emel posiada najważniejsze certyfikaty i nagrody świadczące o jakości i bezpieczeństwie produkowanych butów. Firma samodzielnie projektuje i wytwarza także  podeszwy. Jest to niezwykle ważne, ponieważ delikatna dziecięca stopa musi być otoczona bardzo miękkimi, naturalnymi materiałami. Perforowanie i profilowanie przy śródstopiu zapewniają idealne dopasowanie oraz odpowiednią wentylację. Należy pamiętać, że w przypadku butów profilowanych powinno się zachować zapas do 2 mm, ponieważ stopa musi dokładnie dopasować się do profilowania, w innych dopuszczalna różnica wynosi 6–10 mm.

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Są sposoby radzenia sobie ze złością (swoją i bliskich), które nie ranią i nie krzywdzą. Książka pomaga zrozumieć i stosować te metody. 

CHCESZ? KLIKNIJ!

Superfit

superfit-mivo

Zobacz: Buty Superfit

Wygodne rozwiązania stosuje także marka Superfit. Specjaliści z działu pediatrii i ortopedii wystawili jej aż 98% pozytywnych opinii. Noski w sandałach są zagięte ku górze, co ułatwia poruszanie się oraz zapobiega kontaktowi delikatnych palców z podłożem. Technologia Gore-Tex najczęściej wykorzystywana w obuwiu na wymagającą jesienną i zimową pogodę sprawia, że buty są wodoodporne i wiatroszczelne, jednocześnie przepuszczając parę wodną.

Biomecanics

biomecanics-mivo

Zobacz: Buty Biomecanics

Usztywnione zapiętki są niezwykle istotne podczas rozwoju i ruchu małych stóp. Dziecięce buty Biomecanics posiadają specjalną podeszwę stożkową z usztywnieniami, tzw. stabilizatorami, które kontrolują boczny ruch stopy. Wycięcie na ścięgno Achillesa sprawia, że tył butów jest idealnie dopasowany i żaden element konstrukcji nie będzie obcierać.

Gucio

gucio-mivo

Zobacz: Buty Gucio

Dziecięce buty Gucio mają przemyślaną i dokładnie dopracowaną konstrukcję o profilaktycznych właściwościach. Zewnętrzny szew wzmacnia ją, a zapięcie ze ściągającym klipsem dopasowuje buty do stopy. Charakterystyczna żółta podeszwa zachodząca na piętę posiada patent – dopasowuje się do indywidualnej szerokości pięty, współpracując ze stópką i prawidłowo naprowadzając kość piętową na staw skokowy.

Zbyt małe buty stanowią przeszkodę w szybkim rozwoju stóp dziecka, natomiast zbyt duże nie zapewnią właściwego podtrzymania i mogą powodować niewłaściwą postawę i nieodpowiedni ruch. Dlatego tak ważny jest prawidłowy dobór obuwia. Mała stópka rośnie i szybko się zmienia. Obserwuj jej wzrost i miej na uwadze, że buty powinno się wymieniać:

  • od 1. roku do 3 lat – co około 2  miesiące,
  • od 3 do 6 lat – co około 3–4 miesiące,
  • od 6 do 10 lat – co około 4–5 miesięcy.

Stopa rośnie przeciętnie ok. 1 cm rocznie, na wszelki wypadek mierz ją jednak co 3 miesiące, aby mieć pewność, że dziecko nie nosi za krótkich butów, które obcierają i ograniczają ruch.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Foto: flikr.com/donnieray

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.