Kategorie
Ekowiadomości

Pierwszy bank mleka w Polsce

Pierwszy w Polsce bank mleka kobiecego zacznie działać 28 marca w Warszawie

Pierwszy w Polsce bank mleka kobiecego zacznie działać 28 marca w warszawskim szpitalu imienia prof. Orłowskiego – donosi  Newsweek.pl. W Europie działa już blisko 170 profesjonalnych laboratoriów zajmujących się pozyskiwaniem mleka kobiecego, przechowywaniem go, badaniem i dostarczaniem potrzebującemu dziecku. Szefowa Fundacji Banku Mleka Kobiecego – dr Aleksandra Wesołowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przedstawi 26 marca szczegóły programu „Mamy mleko dla wcześniaka”.

O zaletach karmienia naturalnego nie trzeba nikogo przekonywać, warto jednak podkreślić, jak ważne jest ono w przypadku karmienia wcześniaków, których odporność może być praktycznie zerowa.

W świetle aktualnej wiedzy nie ma wątpliwości, że wszystkie noworodki i niemowlęta powinny być karmione swoistym dla nich pokarmem kobiecym. Z wyjątkiem nielicznych przeciwwskazań do karmienia piersią, świeże mleko matki (z piersi lub odciągane) jest dla dziecka najbezpieczniejsze – mówi Agnieszka Gołąbek, rzecznik prasowy Ministra Zdrowia.

Dr Wesołowska podkreśla, że chciałaby stworzyć sieć banków mleka działających na użytek oddziałów neonatologicznych. Dodaje też, że nie ma mowy ani o płaceniu za mleko dawczyniom, ani o pobieraniu opłat od rodziców dziecka. Na etapie projektu pilotażowego koszty zostaną pokryte z dotacji na badania, a na późniejszym etapie przejmie je szpital, w którym będzie leczone dziecko.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.