Kategorie
Rodzina

Płatki dzikiej róży na 6 sposobów

W czerwcu zaczyna się sezon na kwiaty dzikiej róży. Należy je zbierać wcześnie rano w czasie suchej pogody z dala od dróg, by nie zawierały zanieczyszczeń. Można od razu odrywać białe końcówki, które są gorzkie. A warto je zbierać, bo można z nich stworzyć wspaniałe rzeczy dobre na naszej urody i ciała. Dzika róża nie tylko pięknie pachnie – zawiera również dużo witaminy C, a także flawonoidy, karotenoidy, garbniki i kwasy organiczne oraz witaminy A i E, które dobrze wpływają na organizm

W czerwcu zaczyna się sezon na kwiaty dzikiej róży. Należy je zbierać wcześnie rano w czasie suchej pogody z dala od dróg, by nie zawierały zanieczyszczeń. Można od razu odrywać białe końcówki, które są gorzkie. A warto je zbierać, bo można z nich stworzyć wspaniałe rzeczy dobre na naszej urody i ciała. Dzika róża nie tylko pięknie pachnie – zawiera również dużo witaminy C, a także flawonoidy, karotenoidy, garbniki i kwasy organiczne oraz witaminy A i E, które dobrze wpływają na organizm. Kwasy tłuszczowe zawarte w róży poprawiają metabolizm. Obecnie trwają badania nad ich działaniem antynowotworowym.

dzika-roza

1. Woda różana – tonik do twarzy, płukanka do włosów

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Potrzebne będą: duża garść płatków róży, szklanka wody

Umyte płatki róży umieszczamy w woreczku z gazy. Wkładamy do garnka i zalewamy wrzątkiem, zostawiamy na kilka godzin pod przykryciem. Odcedzamy.

Woda różana ma właściwości tonizujące. Wspaniale odżywia skórę. Codzienne stosowanie wody różanej w postaci toniku do twarzy uelastycznia, wygładza i nawilża skórę, przywracając jej naturalną równowagę. Może być również stosowana jako płukanka do włosów. Nadaje włosom blask i elastyczność, kosmyki są lepiej nawilżone, wygładzone i sprężyste.

2. Konfitura z płatków dzikiej róży

Potrzebne będą: 150 g płatków róży, 150 g cukru pudru, łyżeczka kwasku cytrynowego

Białą nasadę płatków obcinamy nożyczkami, inaczej konfitura będzie miała lekko gorzki posmak. Płatki róży ucieramy w makutrze z cukrem pudrem drewnianą pałką, aż powstanie konfitura. Na koniec dodajemy kwasek cytrynowy i jeszcze chwilę ucieramy. Konfitura jest idealna do pączków i wypieków.

3. Omlet z płatkami dzikiej róży

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Potrzebne będą: 3 jajka, garść płatków dzikiej róży, 2 łyżki oleju, duża łyżka mąki kukurydzianej

Jaja wbijamy do miski, dodajemy płatki róży i wymieszać. W drugiej misce rozrabiamy mąkę z odrobiną wody i dodajemy do jajek. Na patelni rozgrzewamy olej, wlewamy mieszaninę i smażymy, aż się zetnie.

4. Sok z płatków róży

Potrzebne będą: 250 g płatków róży, 0,5 l wody, pół cytryny, odrobina kwasku cytrynowego, słód do smaku

Oczyszczone płatki wkładamy do słoja wraz z pokrojoną w grube plastry, a wcześniej dobrze wyszorowaną cytryną. Zalewamy przegotowaną wodą. Słój przykrywamy gazą i odstawiamy na 24 godziny. Po tym czasie zlewamy płyn do czystego garnka, dokładnie wyciskając płatki. Dodajemy do soku słód, kwasek cytrynowy, doprowadzamy do zagotowania i podgrzewamy na małym ogniu przez 15 minut. Gorący sok rozlewamy do wysterylizowanych butelek, szczelnie zamykamy i krótko pasteryzujemy.

5. Dżem z płatków róży z pomarańczą

Potrzebne będą: 150 g płatków dzikiej róży, słodka pomarańcza, słód do smaku

Płatki oczyszczamy i odcinamy białą nasadę. Obieramy pomarańczę, wybieramy miąższ. Płatki i pomarańczę wkładamy do garnka i dodajemy słód. Gotujemy na małym ogniu aż do połączenia wszystkich składników. Przekładamy do słoików i krótko pasteryzujemy.

6. Olejek różany

Potrzebne będą: garść płatków róży, oliwa z oliwek lub olej rzepakowy

Lekko ugniecione płatki róży wkładamy do słoiczka i zalewamy oliwą (olejem), aby przykryła płatki. Słoik szczelnie zamykamy i odstawiamy na dwa tygodnie w słoneczne miejsce. Po tym czasie odcedzamy mieszaninę.

Olejek możemy wykorzystać do pielęgnacji twarzy, na lekkie zranienia oraz do ochłodzenia skóry w czasie gorączki.

Foto

Autor/ka: Urszula Szwarc

Miłośniczka dawnej oraz "dzikiej" kuchni. Uwielbia zioła i dzikorosnące rośliny. Prowadzi własną firmę. Marzy o domu na wsi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.