Po co nam certyfikaty?
„100% Cotton” – to informacja, która jeszcze do niedawna wystarczała przeciętnemu konsumentowi do tego, by zdecydować się na dany produkt. Dziś już wiemy, w jaki sposób wygląda uprawa i produkcja wyrobów bawełnianych. Poddawana licznym modyfikacjom genetycznym, nawożona i spryskiwana chemikaliami w celu optymalizacji procesu produkcji, nie tylko nie oddaje swoich naturalnych właściwości, ale jest też przesiąknięta chemią, która wraz z nowym ubraniem trafia do naszej szafy.
Uwaga! Reklama do czytania
Smok
Czy zawsze trzeba się dzielić? NIE!
Błoto
Czy dziewczynkom nie wolno tego co chłopcom? NIE!
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Za tą chemiczną produkcją stoją także nieetyczne działania w stosunku do całego ekosystemu. Ludzi, którzy pracują przy produkcji bawełny nie obejmują prawa pracownicze, często pracują oni w bardzo trudnych warunkach za głodowe stawki, bez odpowiednich zabezpieczeń i bez odpowiednich umów, za to w wymiarze godzin znacznie przekraczającym europejskie standardy.
Każdy element produkcji pod kontrolą
Aktywni i świadomi konsumenci mają olbrzymi wpływ na zachowania producentów i mogą wywierać nacisk na firmy produkcyjne, decydując się m.in. na wybór tych produktów, które opatrzone zostały odpowiednimi certyfikatami. Jednym z najpopularniejszych jest Global Organic Textile Standard (GOTS). Obejmuje on cały łańcuch produkcji, co oznacza, że dany produkt nie tylko stworzony został z bawełny organicznej, ale też cały jej cykl produkcji był etyczny i ekologiczny: od ziarenka bawełny, przez produkcję przędzy i jej barwienie, potem wytwarzanie produktu w firmie, aż po opakowanie, które musi spełniać rygorystyczne standardy.
Znak GOTS świadczy o tym, że dany produkt stworzony został w 95 proc. z surowców naturalnych pochodzenia ekologicznego. W wyjątkowych sytuacjach (gdy mówimy np. o skarpetkach lub strojach sportowych) GOTS dopuszcza zmniejszoną do 70 proc. zawartość ekologicznych surowców w końcowym produkcie. Dodatkowo, przy produkcji tekstyliów funkcjonuje całkowity zakaz stosowania PVC, niklu oraz chromu, jak również wielu innych substancji chemicznych (także wytworów nanotechnologii). To substancje rakotwórcze, które mają szkodliwy wpływ na system hormonalny człowieka. Certyfikat GOTS pokrywa się z GreenPeace’ową listą publikowaną co roku w ramach programu “detoksykacji świata”.
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
Certyfikat GOTS świadczy o tym, że firma prowadzi zrównoważoną gospodarkę wodną, przez stosowanie oczyszczalni i zamkniętego obiegu wody. Żadne produkcyjne odpady nie trafiają na wysypiska śmieci, ale są przetwarzane i ponownie używane jako surowce dla innych producentów. Ponadto możemy mieć pewność, że na wszystkich etapach produkcji pracownicy otrzymywali legalne zatrudnienie, pracowali w bezpiecznych warunkach, a ich nadgodziny nie przekraczały określonych limitów. GOTS oznacza wreszcie zakaz pracy dzieci i wszelkich form dyskryminacji. To przejrzystość procesu produkcji na każdym jej etapie. Taka, której rzadko kiedy mamy szansę doświadczyć we współczesnym świecie.
Wiarygodność certyfikatu
To, jak cenny jest to certyfikat (i jak trudno go czasem uzyskać) pokazują zresztą nadużycia. Firmy nielegalnie powołują się na logo GOTS, dlatego organizacja zachęca konsumentów do tego, by podczas zakupów zwracali uwagę na wiarygodność certyfikatów (zwłaszcza, gdy oryginalne dokumenty nie są dostępne na miejscu). Jeśli dany produkt sprzedawany jest z logo GOTS, to pod nim powinna znajdować się nazwa placówki certyfikującej oraz numer certyfikatu, jaki dana firma otrzymała.
Polską firmą posiadającą certyfikat i logo GOTS, jest producent kocyków i ubranek z bawełny organicznej Martello. Wiarygodność jej certyfikatu, opatrzonego numerem CU832395 można potwierdzić na stronie organizacji. Jak zapewniają właściciele Martello, w łańcuszku producentów bawełna-przędza-firma, każdy z podmiotów podlega tej samej, rygorystycznej kontroli. To oznacza, że produkty tej firmy są nie tylko zrobione z ekologicznych materiałów, ale też powstawały w odpowiednich warunkach, przy uwzględnieniu zasad bezpieczeństwa i z poszanowaniem dla całego ekosystemu. W Martello wszystkie bawełniane kocyki oraz poszewki do poduszek opatrzone są certyfikatem.
Uwaga! Reklama do czytania
Ciąża i poród – poradniki
Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.
Jak wygląda cały cykl certyfikacji, możecie zobaczyć na filmie przygotowanym przez organizację:
https://www.youtube.com/embed/TMmLCPuerQg