Kategorie
ekowiadomości

“Podatek chipsowy” – ile zapłacimy za niezdrową żywność?

Ministerstwo Finansów zrezygnowało z prac nad wprowadzeniem wyższego podatku VAT na chipsy, chrupki, snacki. Produkty te w świetle prawa nie są uznawane za niezdrową żywność

Świetne książki dla rodziców i dzieci... zobacz naszą KSIĘGARNIĘ NATULI

Ministerstwo Finansów zrezygnowało z prac nad wprowadzeniem wyższego podatku VAT na chipsy, chrupki, snacki i tortille – podaje tvn24.pl. Produkty te w świetle prawa nie są uznawane za niezdrową żywność.

Poseł PO, John Godson, zwrócił uwagę na problem opodatkowania chipsów, chrupków ziemniaczanych, chrupków kukurydzianych (tzw. snacków) oraz tortilli. Poseł uważa, że nie powinny być one opodatkowane preferencyjną stawką 8 proc. VAT, bo mogą wywoływać niekorzystne skutki dla zdrowia. John Abraham Godson spytał Ministra Finansów o możliwość objęcia tych produktów podatkiem według stawki podstawowej, tj. 23 proc. – takiej, jaka obowiązuje np. w przypadku słodyczy czy alkoholu. “Rozszerzenie zakresu produktów spożywczych podlegających opodatkowaniu wg stawki podstawowej o produkty, które pan poseł wymienił w swojej interpelacji, zostanie przeanalizowane w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi” – zapewnił wiceminister Grabowski.

Ostatecznie Ministerstwo Finansów prac nad “podatkiem chipsowym” nie rozpoczęło, ponieważ negatywne opinie wydały resorty zdrowia i rolnictwa.

Resort zdrowia twierdzi, że chipsy, chrupki i snacki nie są niezdrową żywnością, ponieważ takiej w polskich sklepach… w ogóle nie ma. Zdaniem Ministerstwa to, co znajduje się na sklepowych półkach jest zdrowe, bo do sprzedaży dopuszczane są tylko produkty przebadane. Z kolei zdaniem urzędników resortu rolnictwa na opodatkowaniu niezdrowej żywności mogliby stracić rolnicy, którzy zarabiają na produkcji chipsów.

Źródło: tvn24.pl
Foto

Karolina Ślusarczyk

Autor/ka: Karolina Ślusarczyk

Filolog, pedagog, redaktorka serwisu Dzieci są ważne. Mieszka z rodziną na wsi. Miłuje książki, ubóstwia naturę i aktywny tryb życia. Kocha polskie Tatry i Bieszczady. Mama Alicji i Igi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *