Kategorie
Ekowiadomości

Podczas snu odpoczywamy i… uczymy się

Każdy z nas wie, jak ważny jest sen. Nie tylko pozwala na regenerację fizyczną, ale przede wszystkim dba o kondycję psychiczną

Nauka podczas snu jest coraz bardziej realną perspektywą. Wskazują na to wyniki obserwacji izraelskich naukowców z Instytutu Nauki Weizmanna. Badania opublikowano w czasopiśmie Nature Neuroscience.

Każdy z nas wie, jak ważny jest sen. Nie tylko pozwala na regenerację fizyczną, ale przede wszystkim dba o kondycję psychiczną. Sen pełni także bardzo ważną rolę w procesie uczenia się – nabyte informacje ulegają wtedy utrwaleniu. Nie jest łatwe zbadanie, czy umysł potrafi przyswoić wówczas całkiem nowe wiadomości, np. czy jesteśmy w stanie nauczyć się języka obcego podczas snu.

Opublikowane do tej pory wyniki badań dotyczących przyswajania informacji werbalnych podczas snu stwierdzały, że nauka podczas snu nie jest możliwa. Jednak Anat Arzi z Instytut Nauki Weizmanna w Izraelu wraz z nadzorującym prace prof. Noamem Sobelem dowiedli, że mózg jest w stanie nauczyć się pewnych zależności.

Podczas swoich eksperymentów naukowcy wykorzystali mechanizm warunkowania. W pomieszczeniu (specjalnie zaprojektowanych monitorowanych salach), w którym spali uczestnicy próby, w tle odtwarzano cichy dźwięk, a tuż po nim rozpylano aromat. Po przebudzeniu zbadano reakcję uczestników na te same dźwięki, które odtwarzano w nocy. W zależności od dźwięku ich oddech stawał się odpowiednio głębszy lub płytszy. Po pewnym okresie wystarczyło samo odtworzenie dźwięku, aby śpiące osoby regulowały głębokość swojego oddechu. Wyniki potwierdzano kolejnego dnia, kiedy to puszczano osobom zaangażowanym w badanie te same dźwięki, które odtwarzano w nocy, już bez zapachu. Żadna z osób nie była świadoma, że słyszała je podczas snu, ale ich oddech mówił sam za siebie – w zależności od dźwięku stawał się odpowiednio głębszy lub płytszy.

„Skoro już wiemy, że pewien rodzaj uczenia się podczas snu jest możliwy, pragniemy zbadać, gdzie leżą granice i jakie informacje mogą zostać przyswojone, a jakie nie” – mówi Anat Arzi.

Źródło: natablicy.pl
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.