Kategorie
Produkty Rzeczy dla dzieci

Jak pogodzić karierę zawodową i życie rodzinne

Równowaga pomiędzy życiem prywatnym a pracą? Czas na rozwijanie własnych pasji? Możliwość realizacji zawodowych marzeń?

Brzmi jak bajka, prawda? Wiedzą o tym ludzie, którzy decydują się mieć potomstwo. Szara rzeczywistość często wygląda tak, że jedno z rodziców „siedzi” z dziećmi i ogarnia wszystkie sprawy domowe, a drugie spędza większość życia w pracy (często nielubianej), żeby utrzymać rodzinę. Zazwyczaj, chociaż bardzo staram się nie popaść w stereotypy, stroną „siedzącą” jest kobieta, a stroną „wychodzącą” mężczyzna.

Oczywiście samo określenie zajmowania się domem i dziećmi jako „siedzenia” znacznie odbiega od rzeczywistości. Pasowałoby ono już chyba lepiej do zarabiania pieniędzy – mnóstwo zawodów wymaga pozycji siedzącej, ale stanowisko matki, żony i gospodyni domowej akurat niekoniecznie.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Dwie pracujące matki –  Sharon Meers i Joanna Strober napisały książkę 50 na 50. Przewodnik dla pracujących rodziców na temat modelu podziału obowiązków rodzinnych, który według wyników badań jest najsprawiedliwszy, najbardziej efektywny i najlepiej się sprawdza. W Polsce ukazała się ona dzięki Wydawnictwu Mamania.

StroberMeers

Autorki opisują w niej zaskakująco prawdziwy w wielu przypadkach rezultat  tradycyjnego podziału ról w małżeństwie – jedno jest zestresowane ciężarem odpowiedzialności za zapewnienie godnego bytu rodzinie i prawie nie bywa w domu, drugie – w domu przebywa w zasadzie ciągle i jest sfrustrowane poczuciem niespełnienia. Każde z nich uważa, że to drugie ma jakoś lepiej i łatwiej. Trudno wtedy o poczucie wspólnoty i zrozumienia pomiędzy małżonkami.

Eksperci zajmujący się związkami są zgodni co do tego, że dwoma najbardziej stresującymi czynnikami dla małżeństw są brak pieniędzy i obawa o dzieci. Kiedy więc obie osoby pracują, obie po trochu niosą ciężar finansowy – a to oznacza mniej stresu dla każdej z nich. Jeśli jeszcze dzielą się po połowie obowiązkami rodzicielskimi, zapewniają sobie najlepszy (znany nam) sposób na stresy związane z wychowywaniem dzieci – poczucie partnerstwa.

Meers i Strober proponują metodę 50 na 50 jako salomonowe rozwiązanie i najlepszy model partnerskiego związku. 50 na 50 (z ang. fifty-fifty – po równo) oznacza po prostu, że małżeństwo powinno działać jako zgrana drużyna i wspierać się wzajemnie oraz dzielić obowiązkami rodzinnymi i pracą zawodową… po połowie! Autorki przytaczają wiele badań psychologicznych i socjologicznych, ankiety i wywiady z pracującymi matkami i pracodawcami, które dowodzą, że wspólna opieka nad dziećmi i równowaga pomiędzy życiem rodzinnym i zawodowym to klucz do szczęścia.

50na50

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

50 na 50. Przewodnik dla pracujących rodziców

39,90 33,90 PLN

Książka rozprawia się z mitami na temat pracy, mężczyzn, kobiet, podziału ról i partnerstwa w związku. Znaczną jej część stanowią konkretne rady jak wprowadzić w życie metodę 50 na 50. Skorzystała z nich nawet jedna z najbardziej wpływowych kobiet na świecie – Sheryl Sandberg (szefowa operacyjna Facebooka), która stwierdziła, że książka ta zmieniła jej rodzinę. Odpowiedź na pytanie: jak pogodzić karierę zawodową i życie rodzinne brzmi zatem: stosując metodę 50 na 50. W małżeństwach, które wprowadziły to rozwiązanie, spada ryzyko rozwodu i zachorowania na depresję, a rośnie satysfakcja z życia seksualnego oraz poziom poczucia szczęścia. Korzystają także dzieci, bo budują silną więź także z drugim rodzicem.

Marta Waszczuk, autorka książki Mamy, wracamy:

Po lekturze tej książki może rozkwitnąć zarówno Twoja kariera, jak i związek. Połączenie pracy i macierzyństwa z wykorzystaniem metody 50 na 50 da Ci więcej pieniędzy, sukcesów i szczęścia w małżeństwie. Zrób eksperyment i sprawdź, co dobrego metoda 50 na 50 przyniesie Tobie i Twojej rodzinie.

I co Wy na to?

50 na 50. Przewodnik dla pracujących rodziców

Avatar photo

Autor/ka: Joanna Adamska

Polonistka i pedagog. Tylko chwilowo na emigracji. Książki dla dzieci kupuje sobie, ale chętnie pożycza je swoim dwóm córkom. Pani (nie tylko) od książek w Natuli.pl.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.