Większość dentystów uogólnia „syndrom butelkowy” do karmienia piersią. Syndrom butelkowy, to próchnica, która rozwinęła się w wyniku przedłużonego ssania butelki z mlekiem modyfikowanym (przez kilka godzin, a nawet całą noc). Bywają to również butelki ze słodkimi płynami. Skutkiem może być nawet całkowity brak zębów w wieku 3 – 4 lat. Dzieje się tak z powodu braku wiedzy na temat różnic między piciem mleka matczynego a modyfikowanego z butelki.
Uwaga! Reklama do czytania
Poród naturalny
Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.
Karmienie piersią
Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Dlaczego karmienie piersią nie powoduje próchnicy?
- mleko matki nie obniża znacznie pH w ustach dziecka, w przeciwieństwie do prawie wszystkich mlek modyfikowanych. Bakteria, która jest głównie odpowiedzialna za próchnicę – Streptococtus mutans (S. mutans) – rozwija się wyjątkowo dobrze przy niskim pH,
- większość mlek modyfikowanych jest świetną pożywką dla rozwoju bakterii, w przeciwieństwie do mleka ludzkiego, które ma właściwości antybakteryjne. Wiemy na przykład, że bakteria S. mutans jest bardzo wrażliwa na działanie bakterii laktoferyny, jednego z najważniejszych składników mleka kobiecego (Palmer 2000),
- mleka modyfikowane rozpuszczają szkliwo zębów, w przeciwieństwie do mleka matki, które powoduje osiadanie się wapna i fosforu na w szkliwie (proces zwany remineralizajcą),
- mechanizm ssania piersi powoduje, że praktycznie niemożliwe jest, żeby mleko zalegało w buzi dziecka, w przeciwieństwie do tego, co dzieje się przy karmieniu butelką („próchnica butelkowa”). Po odruchu ssania, powodującym wypłynięcie mleka z piersi, następuje odruch przełykania – dziecko musi przełknąć, aby móc kontynuować ssanie. Natomiast przy piciu z butelki, mleko może lecieć do buzi dziecka nawet, jeśli ono nie ssie. Jeśli dziecko go nie przełknie, będzie pozostawać z przodu jamy ustnej, a zęby będą w nim zanurzone,
- suchość w ustach jest jednym z czynników, mogących wywoływać wczesną próchnicę. Nocą produkujemy mniej śliny – zwłaszcza osoby oddychające ustami. Dziecko, które ssie nocą nadal produkuje ślinę, co może pomóc w zwalczaniu suchości w ustach sprzyjającej próchnicy.
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
Skąd się bierze próchnica?
Mimo tego regularnie spotyka się dzieci karmione piersią, które mają próchnicę. Jeśli to nie karmienie piersią jest jej przyczyną (można by powiedzieć, że dzieci te mają próchnicę nie z powodu karmienia piersią, ale mimo tego), to skąd się ona bierze?
Bierze się z tych samych przyczyn co u wszystkich dzieci karmionych piersią lub nie – są to braki w szkliwie, dziedziczność lub wada wrodzona (w związku z czymś, co zdarzyło się podczas ciąży – gorączka, choroba, stres, leki, złe odżywianie), wcześniactwo, gorączka u dziecka, zła higiena jamy ustnej, zbyt duże spożycie słodkich pokarmów i napojów (nie zapominajmy o cukrze, często obecnym w lekach pediatrycznych), infekcje S. mutans.
Niektórzy uważają, że bakteria S. mutans jest odpowiedzialna za 90% wczesnej próchnicy. Najczęściej przenosi się ją z matki na dziecko poprzez ślinę, podczas częstych kontaktów takich jak buziaki lub jedzenie tymi samymi łyżeczkami, widelcami, z tego samego talerza itd. Tłumaczy to z pewnością wyniki badań (Serwint 1993), które wykazały związek pomiędzy próchnicą u matki a pojawieniem się próchnicy u jej dziecka. Można zminimalizować możliwość zakażenia dziecka przez matkę S. mutans, redukując do minimum drogi zakażenia poprzez ślinę (jedzenie przy użyciu tych samych nakryć, pożyczanie szczoteczki do zębów, itd.) oraz starać się nie obniżać pH w ustach dziecka (np. nie wprowadzać mleka modyfikowanego). Jeśli jednak próchnica już wystąpiła, należy oczywiście ją leczyć u dentysty wyspecjalizowanego w leczeniu dzieci. Można także zrobić „test ślinowy”, który zmierzy ryzyko próchnicy.
Źródło: lllfrance.org
Tłumaczenie: Agnieszka Świrniak
3 odpowiedzi na “Czy karmienie piersią ma wpływ na powstawanie próchnicy u dziecka?”
My własnie mamy problem wczesnej próchnicy u dzieci, pomimo karmienia piersią do 2 roku życia, nie podajemy prawie wcale cukru, ząbki czyścimy regularnie, lapisujemy, nawet leczymy. Niewiele to pomaga, Nasz 4,5 letnia córcia właściwie nie ma już dwójek a u prawie 2 letniego synka też rozpoczął się proces psucia, ząbki dosłownie się kruszą. Mamy nadzieję, że ze stałymi będzie lepiej. Myślę, że to jakieś genetyczne uwarunkowanie, bo u mnie było podobnie z zębami mlecznymi.