Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Psycholog dziecięcy – porady online na Sensly

Niemal wszyscy na pewnym etapie swojego życia czujemy, że potrzebujemy wsparcia psychologa. Boimy się jednak zrobić pierwszy krok, a często już sama wizyta w gabinecie napawa nas lękiem. W tym czasie nasze problemy, zamiast minąć, jeszcze się nawarstwiają. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas skorzystanie z pomocy psychologicznej online.

Nie wiemy, jak rozmawiać o swoich emocjach, wstydzimy się prosić o pomoc, odczuwamy porażkę, ponieważ nie potrafimy poradzić sobie z codziennymi trudnościami. Gdy czujemy, że sytuacja zaczyna nas przerastać, rozważamy konsultację psychologiczną. Jeśli jednak widzimy niepokojące zachowania u swoich dzieci, często zwlekamy z wybraniem się do psychologa. Boimy się, że przez naszą nadinterpretację objawów dziecko będzie musiało przez wiele lat chodzić na terapię. Tymczasem często jedna wizyta wystarczy, by poradzić sobie z wieloma trudnościami, a dzięki platformie Sensly możemy skorzystać z pomocy psychologa bez wychodzenia z domu. Jak to możliwe?

Psycholog dzieci i młodzieży – dlaczego zwlekamy z wizytą?

Rozpoznawanie swoich emocji jest trudną sztuką, której uczymy się przez wiele lat. Sami czujemy się zagubieni, gdy od dłuższego czasu towarzyszy nam niepokój lub zdarza nam się reagować zbyt emocjonalnie. Jeśli jednak podobne reakcje obserwujemy u swojego dziecka, często bagatelizujemy problem, argumentując go niedojrzałością. Gdy dziecko nie potrafi poradzić sobie z trudnymi emocjami, jest rozdrażnione i niespokojne, myślimy, że „samo przejdzie”. Cierpliwie udajemy, że nic złego się nie dzieje, ale problem nie mija. Zwykle staje się jeszcze większy – do tego stopnia, że ciężko nam nad nim zapanować.

Dlaczego czekamy tak długo? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Niektórzy rodzice widzą w konieczności skorzystania z pomocy psychologa osobistą porażkę, inni boją się, że raz rozpoczętą terapię psychologiczną trudno jest zatrzymać, a dziecko – zamiast na boisku czy w szkole tańca – będzie musiało spędzać długie godziny w gabinecie psychologa. Najczęściej obawy te są jednak nieuzasadnione.

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Psychoterapeuta dziecięcy – kiedy warto poprosić o pomoc?

Niewielu z nas wie, że konsultacja psychologiczna nie jest zarezerwowana wyłącznie dla starszych dzieci i osób dorosłych. Psycholog dziecięcy często pomaga już niemowlętom, które mają problemy psychoruchowe, są nadwrażliwe na bodźce słuchowe, nie potrafią skupić się na żadnej aktywności czy nieustannie potrzebują silnych wrażeń. Psychoterapia dzieci w wieku przedszkolnym może okazać się pomocna, jeśli dziecko ma zaburzenia snu, moczy się w nocy, źle znosi pojawienie się młodszego rodzeństwa lub ma problemy z adaptacją przedszkolną. 

Nieco inaczej sprawa ma się ze starszymi dziećmi, które zwykle dużo więcej czasu spędzają z rówieśnikami niż z rodzicami. Z tego powodu może być nam trudniej rozpoznać niepokojące zachowania. Bądźmy jednak czujni, jeśli zauważymy u swojego dziecka zaburzenia odżywiania czy zaburzenia lękowe.

Psycholog dziecięcy online – czy to dobre rozwiązanie?

Jeśli podejrzewamy, że nasze dziecko ma zaburzenia nastroju, nie radzi sobie z trudnymi emocjami lub ma problemy w nauce, warto jak najwcześniej spotkać się z psychologiem dziecięcym. Wizyta w gabinecie, którego dziecko nie zna, może być dla niego jednak trudnym, stresującym doświadczeniem.

Dobrym pomysłem jest wówczas konsultacja psychologiczna online. Badania naukowe wykazują, że obie formy terapii – zarówno ta „tradycyjna”, prowadzona w gabinecie, jak i ta przeniesiona na platformę internetową – mogą być równie skuteczne. W obu przypadkach najważniejsze jest nawiązanie relacji z psychologiem, opisywanie emocji, wymiana myśli. To normalne, że rodzice decydujący się na porady psychologiczne online często zastanawiają się, czy taka forma terapii rzeczywiście sprawdzi się w przypadku ich dzieci. Właśnie dlatego warto omówić ze specjalistą wszystkie swoje wątpliwości już w czasie pierwszego spotkania. Terapeuta dziecięcy odpowie na nasze pytania.

Psycholog online – jak działa platforma Sensly?

Aby umówić konsultację psychologiczną online, wystarczy wejść na stronę główną platformy Sensly i wypełnić formularz. Pytania, które w nim znajdziemy, dotyczą oczekiwanej przez nas formy wsparcia. Po wypełnieniu krótkiej ankiety, czekać będzie na nas lista najlepszych specjalistów – wraz z opisem obszaru działań, wolnymi terminami i cennikiem. Możemy również dopasować specjalistę bez wypełniania formularza, wybierając interesujące nas opcje. 
Pomoc psychologiczna online obejmuje różne obszary działań (m.in. konsultacje wychowawcze), a spotkania odbywają się w dogodnym dla dziecka miejscu i czasie. Konsultacje online nie są jednak skierowane wyłącznie dla dzieci i młodzieży. Na Sensly dużą popularnością cieszy się również m.in. psychoterapia dorosłych czy terapia rodzinna.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.