Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Rolety rzymskie czy tradycyjne – które będą lepszym wyborem do pokoju dziecięcego?

Okna w pokoju dziecinnym zasłania się nie tylko na noc. Bywa i tak, że dziecko chce sobie uciąć w dzień drzemkę, a czasem lubi bawić się w noc. W pokojach dziecinnych najlepiej sprawdzają się rolety, zasłony są zbyt dużą pokusą do wspinania i ciągnięcia.

Pokój dziecinny – jeden pokój wiele funkcji

Aranżacja pokoju dziecięcego to prawdziwe wyzwanie. Dorośli mają jeden pokój do odpoczynku, drugi do pracy, trzeci do przyjmowania gości. U dziecka wszystkie te funkcje muszą się zmieścić na niedużej przestrzeni, bo z niewiadomych powodów młodsze pokolenie zazwyczaj lokowane jest w najmniejszych pokojach. Przy tym wszystkim dzieci lubią czasem pospać w dzień, zorganizować popołudniowe kino z przyjaciółmi, pobawić się w rzucanie cieni na ścianę czy w inną zabawę wymagającą ciemności. Dekorator wnętrz musi się dobrze postarać, by sprostać dziecięcym wymaganiom. Szczególnie mocno musi się przyłożyć do wyboru rolet. Od ich jakości zależy powodzenie wielu dziecięcych projektów.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Rolety rzymskie – najważniejsze zalety

Rolety rzymskie początkami swojej historii sięgają do starożytnego Rzymu. Wieszane w oknach płótna miały chronić nie tyle przed światłem słonecznym, co przed kurzem i gorącym powietrzem. Starożytne Rzymianki moczyły tkaniny, by przy okazji nieco ochłodzić wnętrza.

Współczesne rolety rzymskie do swoich protoplastów nawiązują nazwą i w nieco mniejszym stopniu wyglądem. Nadal jest to kupon materiału służący do przesłonięcia okna, jednak jego funkcja użytkowa została połączona z dekoracyjną. Fantazyjnie upięta tkanina po rozwinięciu jest gładką zasłoną okna. Przy zwijaniu do góry składa się w symetryczne fałdy lub falbany, ozdabia ścianę nad oknem i jednocześnie nie zabiera cennego miejsca w pokoju i znajduje się poza zasięgiem małych rączek.

Największą zaletą rolety rzymskiej jest możliwość całkowitego demontażu i uprania w warunkach domowych. Przy okazji można wymienić tkaninę na inną, wcześniej odpowiednio dopasowaną – mówi Joanna Dziedzic-Czulak, dekoratorka i blogerka marki Eurofirany.

Czym są rolety rzymskie i dlaczego warto je mieć w swoim mieszkaniu?

Rolety tradycyjne do pokoju dziecinnego

Tradycyjne rolety montowane są blisko przy szybie okiennej. Aby były stabilniejsze stosuje się prowadnice. Taka roleta w ciągu dnia zwinięta w kasetę nad oknem jest praktycznie niewidoczna. W nocy dobrze przylega do okna, zajmuje mało miejsca i, jeśli jest uszyta z materiału zaciemniającego, potrafi stworzyć noc nawet w środku słonecznego dnia. Zaletą takich rolet jest możliwość czyszczenia ich bez demontażu (drobne zabrudzenia można zetrzeć gumką do ołówków), duży wybór tkanin, zarówno tych zaciemniających, jak i przepuszczających światło oraz potrzeba niewielkiej ilości miejsca do montażu. Takie rolety montuje się do framug, więc zmieszczą się nawet w najmniejszych pokojach.

Obudź się na wiosnę

Wiosna tradycyjnie jest czasem zmian, zwłaszcza w domach. To dobry moment, by i w pokoju dziecinnym pokusić się o kilka wiosennych innowacji. Przy okazji prania rolet rzymskich można wymienić je na inne, motywem lub kolorem nawiązujące do wiosny. Przy okazji warto kolorystycznie dobrać koce, poduszki czy dekoracyjne dodatki – lampkę nocną, doniczki na kwiaty, porcelanowe figurki. Jeśli w oknach wiszą firanki, je także można wymienić na takie z motywem florystycznym. Innym rozwiązaniem są kolorowe firanki, wiosną dobrze sprawdzą się jasnozielone lub żółte.

Eurofirany to rodzinna firma, która od dwudziestu ośmiu lat dostarcza klientom wysokogatunkowe tkaniny z kolekcji Pierre Cardin Paris, Evy Minge, Simply Line, Royal Collection i Limited Edition. Oferuje gotowe i szyte na wymiar zasłony, firany i rolety oraz tekstylia użytkowe i dekoracyjne. Prowadzi sprzedaż w salonach firmowych w całym kraju oraz sklepie internetowym. W niektórych salonach oraz sklepie online za wybrane zakupy można płacić w ratach.

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.