Kategorie
Ekowiadomości

Rośnie liczba bezdzietnych Polek

18 proc. respondentek biorących udział w badaniu uczonych Instytutu Statystyki i Demografii SGH nigdy nie chciało mieć dzieci, a 13 proc. nie może mieć potomstwa z przyczyn biologicznych

Od zawsze istnieje podział na kobiety, które marzą o dzieciach oraz te, które świadomie nie chcą ich mieć. Jest też trzecia grupa – kobiety, które z przyczyn biologicznych nie mogą mieć potomstwa. Specjaliści ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przeprowadzili w ramach projektu FAMWELL w Polsce badania związane z możliwością posiadania dziecka.

18 proc. respondentek biorących udział w badaniu uczonych Instytutu Statystyki i Demografii SGH nigdy nie chciało mieć dzieci, a 13 proc. nie może mieć potomstwa z przyczyn biologicznych. Rzecznik SGH Marcin Poznań informuje, że „o ile wśród kobiet urodzonych w latach 1945-1955 około 8 proc. nigdy nie urodziło dziecka, o tyle wśród kobiet urodzonych w 1965 roku odsetek bezdzietnych wzrósł do 15,5 procent”. Uczeni zbadali przyczyny tej tendencji. Przepytali 604 bezdzietne kobiety w wieku 37-45 lat, zadając im m.in. pytanie o to, jakie czynniki mogły wpłynąć na ich decyzje o braku potomstwa lub wręcz zmuszeniu ich do pozostania bezdzietnymi wbrew ich woli.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Oto wyniki badania:

  • Większość kobiet bezdzietnych deklaruje, iż chciało – lub nadal chce – mieć dziecko.
  • 18 proc. respondentek powiedziało, że nigdy nie chciało zostać matkami.
  • Możliwość posiadania dzieci ograniczył brak partnera w przypadku 40 proc. respondentek, które chciały mieć dzieci.
  • 13 proc. respondentek, które są obecnie w związku, nie może mieć dzieci z przyczyn biologicznych.
  • 27 proc. przyznało, że one albo ich partnerzy korzystali z pomocy lekarskiej, aby zajść w ciążę.
  • 50 proc. spośród kobiet, które chciały mieć dziecko nie zrezygnowało z myśli o macierzyństwie i planuje w przyszłości urodzić lub adoptować dziecko.

Wśród pozostałych respondentek wyjaśnienie przyczyn bezdzietności jest mniej oczywiste. 23 proc. badanych kobiet bezdzietnych w pewnym momencie swojego życia chciało mieć dziecko. „Weszły w związek, co mogło umożliwić im stworzenie rodziny, oraz deklarują, że nie miały problemów z płodnością, a pomimo to dalej pozostają bezdzietne. O braku dzieci w ich przypadku mogły zadecydować czynniki takie jak sytuacja materialna, wybór ścieżki kariery zawodowej, chęć rozwoju osobistego, sytuacja na rynku pracy, czy też inne okoliczności życiowe” – informuje rzecznik SGH.

Źródło: naukawpolsce.pl
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.