Kategorie
Ekowiadomości

Mieszkasz nad morzem? Jesteś zdrowszy

W Anglii przeprowadzono badanie, z którego wynika, że ludzie, którzy mieszkają na wybrzeżu, cieszą się lepszym stanem zdrowia

Mieszkasz nad morzem? Jesteś szczęściarzem, i to nie tylko dlatego, że za oknem masz piękne widoki, a w upalne dni możesz zanurzyć się ze swoim maluchem w orzeźwiającej wodzie. W Anglii przeprowadzono badanie, z którego wynika, że ludzie, którzy mieszkają na wybrzeżu, cieszą się lepszym stanem zdrowia. Naukowcy wzięli pod uwagę kilka czynników zdrowotnych, takich jak wiek, płeć, status społeczno-gospodarczy i otoczenie, czyli to, czy respondenci mieszkali w pobliżu parków i innych terenów zielonych.

Różnica między mieszkańcami samego wybrzeża a tymi, którzy są w nieco większej odległości od niego była niewielka. O 1 procent więcej osób mieszkających w odległości do około 700 metrów od morza cieszył się lepszą kondycją i zdrowiem od ludzi, którzy mieszkają w promieniu nawet do 50 km od brzegu morza.

Jak twierdzą naukowcy, życie w pobliżu wybrzeża może być związane z lepszym stanem zdrowia, ponieważ nadmorskie środowisko redukuje stres. Wskazywano też na wynik innego brytyjskiego badania, które wykazało, że ludzie, którzy często wybierali się na wycieczki nad wybrzeże, doświadczali więcej uczucia spokoju i relaksu, niż ci, którzy odwiedzili parki miejskie i wiejskie. Organizm wykorzystuje promieniowanie ultrafioletowe ze słońca do produkcji witaminy D w wewnętrznych warstwach skóry. Przy zbyt małej ekspozycji na słońce człowiek może mieć niedobór witaminy D, co może być przyczyną wielu kłopotów ze zdrowiem, także u najmłodszych.

Nie oznacza to, że natychmiast wszyscy musimy przeprowadzić się nad morze, bo tylko dzięki temu będziemy zdrowi czy będziemy dłużej żyli. Naukowcy szukają innych czynników, które można łączyć ze zdrowiem i miejscem zamieszkania. Jednak wielu z nich uważa, że „zapach oceanu i szum fal działa jak oczyszczający tonik” (Dr David Katz z Yale University School of Medicine), albo, że „bliskość do morza … robi coś dla naszych ciał”.

Te wyniki to dopiero początek szeregu badań na ten temat. Teraz naukowcy skupiają się na konkretnych korzyściach wynikających z bliskiego sąsiedztwa morza, ale w innych dziedzinach (poza zdrowiem).

Źródło: www.myhealthnewsdaily.com
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.