Kategorie
Ekowiadomości

Niemowlak odczuwa stres matki

Naukowcy z University of California (USA) twierdzą, że stres jest „zaraźliwy” i może być przekazywany z matki na dziecko. Niemowlę nie jest w stanie powiedzieć rodzicom, jak się czuje. Okazuje to w inny sposób – poprzez mowę ciała. Dziecko, będąc w ramionach mamy, potrafi wyczuć jej zły nastrój czy stres. Słowem – rozpoznaje stan emocjonalny i natychmiast zaczyna czuć emocje we własnym ciele. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Psychological Science.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

W badaniu wzięło udział 69 matek i ich dzieci w wieku około 12 miesięcy. Dzieci spędzały czas w pokoju zabaw, a mamy wygłaszały referat na zadany temat, a następnie zostały poddane serii pytań z nim związanych. Niektóre kobiety były zachęcane do odpowiedzi, inne stanęły przed komisją, która marszczyła brwi i miała skrzyżowane ręce, a część kobiet wygłaszała referat w pustym pokoju. Następnie mamy spotkały się ze swoimi dziećmi. Okazało się, że kobiety, które spotkały się z negatywnym odbiorem swojego referatu w zaledwie kilka minut zestresowały się, ich tętno wzrosło. Co więcej, wzrosło także tętno dziecka, które mama trzymała na kolanach. Badania udowadniają, że dzieci reagują na zmianę głosu matki, na każdy gest i wyraz twarzy.Nawet zapach potu matki może mieć wpływ na samopoczucie dziecka. Koordynatorka badań, dr Sara Waters, powiedziała, że: „stres i środowisko społeczne mają wpływ na zdrowie jednostki, jak i rodziny”.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Źródło: dailymail.co.uk
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.