Kategorie
Artykuł sponsorowany Rzeczy dla dzieci

Subtelne uzdrawianie poprzez metodę Bowena

Metoda Bowena to nowa koncepcja pracy z ciałem, która nie pochodzi od żadnej innej znanej dotąd techniki pracy z ciałem ani też ich nie przypomina. Powstała w Australii, dzięki Tomowi Bowenowi i jego pasji pomagania wszystkim, którzy maja kłopoty ze zdrowiem. Mimo braku formalnego wykształcenia medycznego chęć pomagania osobom będącym w potrzebie doprowadziła go do odkrycia tej unikalnej metody terapeutycznej. Tak się złożyło, że żona Toma, poważnie chorująca na astmę, często trafiła do szpitala, więc głównie jej starał się pomóc. I o dziwo, ta pomoc okazywała się niezwykle skuteczna nie tylko w jej przypadku, lecz także u wielu innych chorych! Autor tej metody pytany o jej korzenie odpowiadał skromnie, że ta technika to dar boży… Został osteopatą

Metoda Bowena to nowa koncepcja pracy z ciałem, która nie pochodzi od żadnej innej znanej dotąd techniki pracy z ciałem ani też ich nie przypomina. Powstała w Australii, dzięki Tomowi Bowenowi i jego pasji pomagania wszystkim, którzy maja kłopoty ze zdrowiem. Mimo braku formalnego wykształcenia medycznego chęć pomagania osobom będącym w potrzebie doprowadziła go do odkrycia tej unikalnej metody terapeutycznej. Tak się złożyło, że żona Toma, poważnie chorująca na astmę, często trafiła do szpitala, więc głównie jej starał się pomóc. I o dziwo, ta pomoc okazywała się niezwykle skuteczna nie tylko w jej przypadku, lecz także u wielu innych chorych! Autor tej metody pytany o jej korzenie odpowiadał skromnie, że ta technika to dar boży… Został osteopatą.

bowley1

Obecnie terapia Bowena znana jest nie tylko w Australii i Nowej Zelandii, ale również w Indiach, USA, Kanadzie i całej Europie, w tym także w Polsce.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Technika Bowena

Technika Bowena to jedyna w swoim rodzaju forma neuro-mięśniowego przeprogramowania. Zabieg składa się z delikatnych, specyficznych ruchów wykonywanych palcami przez terapeutę na ciele pacjenta: na mięśniach i tkance łącznej. Ruchy te przywracają równowagę w organizmie, gdyż odtwarzają pamięć komórkową z najlepszego i najbardziej zrównoważonego stanu. W czasie sesji stosowane są często przerwy, dające organizmowi niezbędny czas na reakcję i uruchomienie procesu leczenia. Już pierwsze ruchy mogą dać zauważalny efekt w naszym ciele i często rezultat jest spektakularny po pierwszym zabiegu, chociaż organizm kontynuuje proces naprawczy przez kilka dni.

Szczególne efekty terapeutyczne są uzyskiwane u niemowląt, w takich schorzeniach jak: kolka, refluks, kręcz karku, wiotkość mięśni, zaburzenia połykania, dysplazja bioderek. Wspaniale oddziałuje na dzieci cierpiące na porażenie mózgowe, alergie oraz wspomaga leczenie ADD i ADHD.

Wspomaganie płodności

Terapia Bowena ma również zastosowanie we wspomaganiu płodności. Z jej pomocą można w sposób naturalny uregulować cykl menstruacyjny, wyeliminować cysty na jajnikach, pobudzić witalność i ruchliwość plemników, spowodować zrównoważenie hormonalne w organizmie. W okresie ciąży metoda Bowena jest polecana przy bólach lędźwiowych, porannych mdłościach, problemach limfatycznych (obrzęki rąk i stóp). Między 26. a 30. tygodniem ciąży, jeżeli lekarz stwierdzi nieprawidłowe ułożenie płodu, zastosowanie odpowiednich ruchów terapii Bowena umożliwia odwrócenie się płodu w sposób prawidłowo fizjologiczny.

Harmonizuje i relaksuje

Zabiegi powinny być wykonywane nie częściej niż raz na tydzień. Potrzeba ich niewiele do wyzdrowienia. Ale wszystko zależy od naszego organizmu. W zabiegach nie stosuje się żadnych siłowych manipulacji. Celem zabiegu może być konkretny problem lub cały organizm. Ta nieinwazyjna technika działa też równoważąco, harmonizująco m.in. przy nad- lub niedoczynności poszczególnych organów, wspomaga funkcję układu limfatycznego, przyswajanie substancji odżywczych i odtruwanie organizmu. Ponadto wprowadza w przyjemny stan relaksacji, któremu towarzyszy dobre samopoczucie i spokój.

bowley2

Źródła skuteczności metody Bowena

Istnieje kilka teorii starających się wyjaśnić podłoże działania techniki Bowena. Po pierwsze wyregulowanie autonomicznego układu nerwowego dzielącego się na współczulny (pobudzający) i przywspółczulny (hamujący). Technika Bowena przynosi swoje prawdopodobnie najważniejsze efekty właśnie tu, gdzie organizm zarządza własnymi mechanizmami samoleczenia. AUN kontroluje bowiem 80% funkcji organizmu i jest szczególnie uwrażliwiony na bodźce stresowe z zewnątrz. Większość ludzi w dzisiejszych czasach żyje w stanie permanentnego stresu i nadmiernie stymuluje układ współczulny. Uleczenie ma miejsce w momencie przestawienia AUN z dominacji układu współczulnego na dominację układu przywspółczulnego. Technika Bowena wydaje się być katalizatorem tej zmiany. Podczas sesji pacjenci często bardzo szybko zapadają w stan głębokiej relaksacji, słychać głośną pracę jelit lub zasypiają, co właśnie jest oznaką dominacji układu przywspółczulnego, naprawiającego  centralny układ nerwowy wraz z uwolnieniem od stresu na bardzo głębokim poziomie. W ten sposób można wyjaśnić, dlaczego zaledwie kilka sesji bowenowskich wystarczy, aby reaktywować proces leczenia w sytuacjach, gdzie powrót do zdrowia po traumatycznych przeżyciach, chorobie bądź zabiegu nagle się zatrzymał lub osiągnął pewien stały poziom.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Inna z nich sugeruje, że „ruchy Bowena” stymulują pracę proprioreceptorów, czyli receptorów czucia głębokiego, które są odpowiedzialne za rejestrowanie informacji dotyczących pozycji oraz ruchów ciała i znajdują się w tkance łącznej, mięśniach, ścięgnach, wiązadłach i powięziach. Jednym z tych receptorów jest nocyceptor odpowiedzialny za rejestrowanie nieprzyjemnych bodźców. Kiedy ciało ulega kontuzji, nocyceptory wysyłają za pomocą włókien doprowadzających do wzgórza w mózgu automatyczny sygnał. Informację tę przetwarza kora mózgowa i odsyła ją z powrotem wzdłuż innych włókien do uszkodzonego miejsca, aby rozpocząć proces gojenia.

Przy każdym bowenowskim ruchu następuje poruszenie powięzi. Jest ona minimalnie drażniona, ale nie oddziela się jej na siłę. W momencie gdy przyczepy powięzi zostają poluźnione, a tkanka łączna  kurczy się, powięź może zredukować swoje napięcie. W ten sposób struktury mięśniowo-szkieletowe są w stanie zwiększyć zakres wykonywanych ruchów i wykorzystać cały swój potencjał. W konsekwencji również system nerwowy, naczynia krwionośne i węzły chłonne znajdujące się w owej rozluźnionej tkance mogą funkcjonować bliżej optimum.

bowley3

Niezbyt intensywne ruchy Bowena przyczyniają się do rozciągania włókien kolagenowych oraz do zmian w tkance łącznej.

Trzeba zaznaczyć, iż metoda Bowena była wyjściową metodą dla innej techniki NST (technika neurostrukturalnej integracji).

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

logopeda

 Więcej informacji o metodzie Bowena: www.logopedek-bowen.pl, www.bowenpolska.pl, oraz www.bowentech.pl

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.