Kategorie
Artykuł sponsorowany rzeczy dla dzieci

Subtelne uzdrawianie poprzez metodę Bowena

Metoda Bowena to nowa koncepcja pracy z ciałem, która nie pochodzi od żadnej innej znanej dotąd techniki pracy z ciałem ani też ich nie przypomina. Powstała w Australii, dzięki Tomowi Bowenowi i jego pasji pomagania wszystkim, którzy maja kłopoty ze zdrowiem. Mimo braku formalnego wykształcenia medycznego chęć pomagania osobom będącym w potrzebie doprowadziła go do odkrycia tej unikalnej metody terapeutycznej. Tak się złożyło, że żona Toma, poważnie chorująca na astmę, często trafiła do szpitala, więc głównie jej starał się pomóc. I o dziwo, ta pomoc okazywała się niezwykle skuteczna nie tylko w jej przypadku, lecz także u wielu innych chorych! Autor tej metody pytany o jej korzenie odpowiadał skromnie, że ta technika to dar boży… Został osteopatą

Metoda Bowena to nowa koncepcja pracy z ciałem, która nie pochodzi od żadnej innej znanej dotąd techniki pracy z ciałem ani też ich nie przypomina. Powstała w Australii, dzięki Tomowi Bowenowi i jego pasji pomagania wszystkim, którzy maja kłopoty ze zdrowiem. Mimo braku formalnego wykształcenia medycznego chęć pomagania osobom będącym w potrzebie doprowadziła go do odkrycia tej unikalnej metody terapeutycznej. Tak się złożyło, że żona Toma, poważnie chorująca na astmę, często trafiła do szpitala, więc głównie jej starał się pomóc. I o dziwo, ta pomoc okazywała się niezwykle skuteczna nie tylko w jej przypadku, lecz także u wielu innych chorych! Autor tej metody pytany o jej korzenie odpowiadał skromnie, że ta technika to dar boży… Został osteopatą.

bowley1

Obecnie terapia Bowena znana jest nie tylko w Australii i Nowej Zelandii, ale również w Indiach, USA, Kanadzie i całej Europie, w tym także w Polsce.

seria rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

#StopTrenowaniu – przeczytaj książkę, która wprowadzi i rozwinie Twoje świadome rodzicielstwo. Rodzicielstwo bez „instrukcji obsługi” i szkodliwych rad.

Technika Bowena

Technika Bowena to jedyna w swoim rodzaju forma neuro-mięśniowego przeprogramowania. Zabieg składa się z delikatnych, specyficznych ruchów wykonywanych palcami przez terapeutę na ciele pacjenta: na mięśniach i tkance łącznej. Ruchy te przywracają równowagę w organizmie, gdyż odtwarzają pamięć komórkową z najlepszego i najbardziej zrównoważonego stanu. W czasie sesji stosowane są często przerwy, dające organizmowi niezbędny czas na reakcję i uruchomienie procesu leczenia. Już pierwsze ruchy mogą dać zauważalny efekt w naszym ciele i często rezultat jest spektakularny po pierwszym zabiegu, chociaż organizm kontynuuje proces naprawczy przez kilka dni.

Szczególne efekty terapeutyczne są uzyskiwane u niemowląt, w takich schorzeniach jak: kolka, refluks, kręcz karku, wiotkość mięśni, zaburzenia połykania, dysplazja bioderek. Wspaniale oddziałuje na dzieci cierpiące na porażenie mózgowe, alergie oraz wspomaga leczenie ADD i ADHD.

Wspomaganie płodności

Terapia Bowena ma również zastosowanie we wspomaganiu płodności. Z jej pomocą można w sposób naturalny uregulować cykl menstruacyjny, wyeliminować cysty na jajnikach, pobudzić witalność i ruchliwość plemników, spowodować zrównoważenie hormonalne w organizmie. W okresie ciąży metoda Bowena jest polecana przy bólach lędźwiowych, porannych mdłościach, problemach limfatycznych (obrzęki rąk i stóp). Między 26. a 30. tygodniem ciąży, jeżeli lekarz stwierdzi nieprawidłowe ułożenie płodu, zastosowanie odpowiednich ruchów terapii Bowena umożliwia odwrócenie się płodu w sposób prawidłowo fizjologiczny.

Harmonizuje i relaksuje

Zabiegi powinny być wykonywane nie częściej niż raz na tydzień. Potrzeba ich niewiele do wyzdrowienia. Ale wszystko zależy od naszego organizmu. W zabiegach nie stosuje się żadnych siłowych manipulacji. Celem zabiegu może być konkretny problem lub cały organizm. Ta nieinwazyjna technika działa też równoważąco, harmonizująco m.in. przy nad- lub niedoczynności poszczególnych organów, wspomaga funkcję układu limfatycznego, przyswajanie substancji odżywczych i odtruwanie organizmu. Ponadto wprowadza w przyjemny stan relaksacji, któremu towarzyszy dobre samopoczucie i spokój.

bowley2

Źródła skuteczności metody Bowena

Istnieje kilka teorii starających się wyjaśnić podłoże działania techniki Bowena. Po pierwsze wyregulowanie autonomicznego układu nerwowego dzielącego się na współczulny (pobudzający) i przywspółczulny (hamujący). Technika Bowena przynosi swoje prawdopodobnie najważniejsze efekty właśnie tu, gdzie organizm zarządza własnymi mechanizmami samoleczenia. AUN kontroluje bowiem 80% funkcji organizmu i jest szczególnie uwrażliwiony na bodźce stresowe z zewnątrz. Większość ludzi w dzisiejszych czasach żyje w stanie permanentnego stresu i nadmiernie stymuluje układ współczulny. Uleczenie ma miejsce w momencie przestawienia AUN z dominacji układu współczulnego na dominację układu przywspółczulnego. Technika Bowena wydaje się być katalizatorem tej zmiany. Podczas sesji pacjenci często bardzo szybko zapadają w stan głębokiej relaksacji, słychać głośną pracę jelit lub zasypiają, co właśnie jest oznaką dominacji układu przywspółczulnego, naprawiającego  centralny układ nerwowy wraz z uwolnieniem od stresu na bardzo głębokim poziomie. W ten sposób można wyjaśnić, dlaczego zaledwie kilka sesji bowenowskich wystarczy, aby reaktywować proces leczenia w sytuacjach, gdzie powrót do zdrowia po traumatycznych przeżyciach, chorobie bądź zabiegu nagle się zatrzymał lub osiągnął pewien stały poziom.

Inna z nich sugeruje, że „ruchy Bowena” stymulują pracę proprioreceptorów, czyli receptorów czucia głębokiego, które są odpowiedzialne za rejestrowanie informacji dotyczących pozycji oraz ruchów ciała i znajdują się w tkance łącznej, mięśniach, ścięgnach, wiązadłach i powięziach. Jednym z tych receptorów jest nocyceptor odpowiedzialny za rejestrowanie nieprzyjemnych bodźców. Kiedy ciało ulega kontuzji, nocyceptory wysyłają za pomocą włókien doprowadzających do wzgórza w mózgu automatyczny sygnał. Informację tę przetwarza kora mózgowa i odsyła ją z powrotem wzdłuż innych włókien do uszkodzonego miejsca, aby rozpocząć proces gojenia.

Przy każdym bowenowskim ruchu następuje poruszenie powięzi. Jest ona minimalnie drażniona, ale nie oddziela się jej na siłę. W momencie gdy przyczepy powięzi zostają poluźnione, a tkanka łączna  kurczy się, powięź może zredukować swoje napięcie. W ten sposób struktury mięśniowo-szkieletowe są w stanie zwiększyć zakres wykonywanych ruchów i wykorzystać cały swój potencjał. W konsekwencji również system nerwowy, naczynia krwionośne i węzły chłonne znajdujące się w owej rozluźnionej tkance mogą funkcjonować bliżej optimum.

bowley3

Niezbyt intensywne ruchy Bowena przyczyniają się do rozciągania włókien kolagenowych oraz do zmian w tkance łącznej.

Trzeba zaznaczyć, iż metoda Bowena była wyjściową metodą dla innej techniki NST (technika neurostrukturalnej integracji).

logopeda

 Więcej informacji o metodzie Bowena: www.logopedek-bowen.pl, www.bowenpolska.pl, oraz www.bowentech.pl

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *