Kategorie
Dieta naturalna

Szkodliwe dodatki w żywności – jak je rozpoznać i jak ich unikać

Kolorowe słodycze, gotowe mleczne deserki, biszkopty, smakowe chrupki… To wszystko w kolorowych, atrakcyjnych opakowaniach. Nic dziwnego, że szybko stają się obiektami pożądania małych konsumentów. Czy jednak chcąc sprawić przyjemność dziecku taką przekąską, podejmujemy właściwą decyzję? Produkty te zawierają bowiem wiele dodatków, których bezpieczeństwo spożycia budzi wiele kontrowersji.

Dodatki do żywności to substancje, które dodane do jedzenia mają wpływać na niektóre jego cechy, np. trwałość czy smak. Są to wszelkiego rodzaju spulchniacze, wzmacniacze smaku, zagęstniki, konserwanty, słodziki. Produkt z ich dodatkiem dłużej wytrzymuje na półce sklepowej, wygląda atrakcyjniej. Dla producenta oznacza to maksymalizację zysku, a dla nas? No właśnie.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Wedle obowiązujących norm niewielkie ilości dodatków w produktach spożywczych są bezpieczne. Jest jednak problem z jednoznacznym określeniem normy. Substancje dopuszczone do obiegu w jednym kraju są często niedopuszczalne w innym. Nie dysponujemy również konkluzywnymi badaniami z udziałem ludzi, potwierdzającymi bezpieczeństwo tych środków. Szczególnie jeśli chodzi o ich długoterminowe spożycie czy reakcje, w jakie wchodzą z innymi substancjami. Coraz częściej jednak w świecie nauki słychać głosy kwestionujące bezpieczeństwo ich stosowania w żywności.

Lista substancji, które nie powinny się znaleźć w diecie dziecka, a które występują często w produktach spożywanych przez dzieci:

Aspartam (E951)

– występuje w produktach typu light, gumie do żucia, płatkach śniadaniowych, słodzikach. Uznawany jest za rakotwórczy, może być przyczyną epilepsji, choroby Parkinsona, cukrzycy czy chłoniaka. Wiąże się go również z nadpobudliwością, bólami głowy i migrenami, bezsennością, zanikami pamięci i uczuciem niepokoju.

Sacharyna

– składnik słodzików, napojów, produktów dla diabetyków. Podrażnia przewód pokarmowy, uznawana jest za kancerogenną.

Benzoesan sodu (E211)

– można go znaleźć w żywności przetworzonej: w gotowych zupach, sosach, dipach, konserwach, przetworach owocowych i warzywnych, napojach gazowanych.
Uznawany jest za kancerogenny, może również wywoływać astmę, silne reakcje alergiczne, podrażnienia żołądka, w reakcji z witaminą C tworzy wysoce szkodliwy dla zdrowia benzen.

Dwutlenek siarki (E220)

– używany do konserwowania suszonych owoców i warzyw.
Zakłóca pracę jelit, może powodować reakcje alergiczne, bóle głowy, nudności. Niszczy witaminę B12.

Guma arabska (E414)

– stosowana w wielu wyrobach cukierniczych, gumach do żucia, galaretkach, gotowych polewach, w żywności bezglutenowej opartej na zbożach.
Może być przyczyną dolegliwości gastrycznych, wzdęć, wywoływać reakcje alergiczne, sprzyja rozwojowi astmy.

Kwas fosforowy (E338)

– stosowany w konserwach, serach i wędlinach pakowanych próżniowo, wchodzi w skład coca-coli. Odpowiedzialny jest za demineralizację kości i zębów, zmniejsza wchłanianie wapnia, magnezu i żelaza.

Barwniki spożywcze (E od 100 do 199)

– w tym między innymi błękit pantotenowy (E131), zieleń (S) brylantowa (E142), czerwień koszenilowa (E124), erytrozyna (E127) – częste składniki kolorowych napojów, galaretek, ciast, konserwowanych owoców.
Mogą powodować reakcje alergiczne, problemy żołądkowo-jelitowe, problemy z koncentracją, nadpobudliwość, bezsenność. Część z nich uznaje się za sprzyjające rozwojowi astmy i rakotwórcze.

Sztuczne aromaty (np. wanilina, etylowanilina i diacetyl)

– nadają przyjemny aromat ciastkom, serkiem homogenizowanym, batonikom. Wanilina może powodować reakcje alergiczne, podrażnienia skóry, zmiany w pigmentacji. Diacetyl – sprzyjać rozwojowi choroby Alzheimera oraz chorób płuc.

Azotyn potasu (E249)

– znajduje się w peklowanych, wędzonych wędlinach, przetworach rybnych. Może wywołać astmę, stany zapalne nerek, problemy behawioralne, niekorzystnie wpływa na wątrobę. Uchodzi za rakotwórczy.

Karagen (E407)

– stosowany jako zagęstnik w wędlinach, przetworach mlecznych, śmietanie, w dżemach i galaretkach. Może powodować złośliwe zmiany w żołądku, jelitach, owrzodzenie przewodu pokarmowego. Zmniejsza wchłanianie składników mineralnych, działa przeczyszczająco.

Środki stosowane w celu konserwacji i poprawy wyglądu owoców (imazalil, wosk)

– znajdziemy je na cytrusach, jabłkach, gruszkach, bananach, arbuzach.
Mogą wywoływać dolegliwości gastryczne, osłabienie, gorączkę. Przeciwpleśniowy imazalil uchodzi za silnie kancerogenny.

Obecność tych środków w żywności produkowanej przemysłowo jest powszechna. Jak możemy się zatem przed nimi uchronić? Przede wszystkim podejmując świadome wybory konsumenckie.

[reklama_col id=”57859, 58457, 58215″]

Oto kilka wskazówek, które pomogą uniknąć dodatków do żywności w codziennej diecie:

1. Kupuj produkty o niskim stopniu przetworzenia

– im bardziej przetworzony produkt, tym większa szansa, że będzie zawierał różnego typu spulchniacze, wzmacniacze smaku, konserwanty, aromaty i tym podobne.

2. Unikaj kolorowych napojów i smakowych wód

– wybieraj naturalne soki, najlepiej świeżo wyciskane; najlepiej pragnienie gasi woda.

3. Nie kupuj produktów typu light

– większość z nich zawiera aspartam. Poza tym stosowane w nich substancje słodzące zaburzają intensywność odczuwania smaku słodkiego. Produkty naturalnie bogate w cukry, jak na przykład owoce, wydają się wówczas dużo mniej atrakcyjne niż te dosładzane, co długoterminowo sprzyja otyłości.

4. Przygotowuj posiłki w domu

– w ten sposób będziesz mieć pewność, że to, co jesz, jest wolne od sztucznych dodatków.

5. Kupuj sezonowe warzywa i owoce

– lokalnie i od sprawdzonych dostawców. Najlepiej z upraw ekologicznych. Pięknie wyglądające owoce w marketach są często woskowane. Zapewnia im to nie tylko atrakcyjny wygląd, ale także wydłuża czas przechowywania. Jednocześnie warstwa wosku, którą są pokryte, może zawierać znane ze swej szkodliwości chemiczne środki ochrony roślin.

6. Nie sugeruj się wyglądem

– wiele dodatków do żywności ma na celu poprawienie walorów estetycznych produktu.

7. Powiedz “nie” niektórym produktom

– nie tylko nie mają żadnej wartości odżywczej dla organizmu, ale również zawierają szkodliwe dla zdrowia substancje. Należą do nich: chipsy, gumy do żucia, kolorowe napoje, napoje typu cola, wszelkiego typu fast foody, produkty typu instant itp.

8. Poszukaj zdrowszej alternatywy danego produktu

– jeśli czegoś nie da się wyprodukować bez dodatku substancji chemicznych, nie warto tego jeść. Dla przykładu tak bardzo lubiane przez dzieci żelki mogą być słodzone i barwione sokami owocowymi.

9. Unikaj produktów z nienaturalnie długim terminem ważności

– produkty suche jak kasze, mąki itp. w odpowiednich warunkach mogą być przechowywane bardzo długo, natomiast produkty takie jak wędliny, przetwory mleczne, musy owocowe mają ograniczoną przydatność do spożycia, a przynajmniej powinny mieć…

10. Przede wszystkim jednak zawsze czytaj etykiety

– producenci mają obowiązek zamieszczenia informacji o składzie produktu na etykiecie. Nawet produkty uchodzące za zdrowe mogą w swym składzie zawierać potencjalnie szkodliwe substancje. Pamiętaj, że dodatki do żywności występują pod wieloma nazwami – karagen i E407 to ta sama substancja.

W dokonaniu świadomej decyzji konsumenckiej pomóc nam mogą specjalne aplikacje. Pozwalają one na uzyskanie informacji dotyczącej szkodliwości substancji zawartych w danym produkcie – wystarczy zeskanować jego kod kreskowy. Dostępne są również listy stosowanych dodatków do żywności, z określeniem stopnia ich szkodliwości dla zdrowia. Można taką listę wydrukować i zabrać ze sobą na zakupy.

Foto: flikr.com/nitsckie

Autor/ka: Edyta Ryłek

Filozofka, web designerka i pełnoetatowa mama dwóch chłopców. Niepokorna uczennica losu. Praktykuje kuchnią eksperymentalną oraz pradawną sztukę nie zasypiania przy książce. W wolnych chwilach preferuje odpoczynek.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.