Kategorie
Ekowiadomości

Szkodliwe substancje w prezentach. Czego unikać?

Wybór prezentu dla jednych nie stanowi problemu, drugim natomiast dosłownie spędza sen z powiek. Dzieje się tak, ponieważ zwykle otaczamy się zbyt dużą ilością przedmiotów i potencjalny prezent po prostu “już mamy”. Jakich substancji w obecnych w zabawkach powinniśmy unikać?

Wybór prezentu dla jednych nie stanowi problemu, drugim natomiast dosłownie spędza sen z powiek. Dzieje się tak, ponieważ zwykle otaczamy się zbyt dużą ilością przedmiotów i potencjalny prezent po prostu “już mamy”. Zasada ta dotyczy zarówno dorosłych jak i dzieci, których pokojowe szafki często uginają się i nie domykają z powodu potwornej ilości zabawek. Skupmy się po raz kolejny na zabawkach – jakich substancji w nich obecnych powinniśmy unikać? Które są najbardziej szkodliwe?

Polichlorek winylu (PCW, PVC)

To tworzywo sztuczne o właściwościach termoplastycznych, odporne na działanie wielu rozpuszczalników. W nazewnictwie międzynarodowym używa się wyłącznie skrótu PVC – od poly (vinyl chloride). Niekiedy używany jest także skrótowiec PCW – od polskiego poli (chlorek winylu).

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Portmonetki, portfele, plecaki, saszetki i inne akcesoria z tworzyw sztucznych często wykonane są z polichlorku winylu, który jest powszechnie stabilizowany ołowiem. Mimo że liczne światowe organizacje pracują nad tym, aby wyeliminować zagrożenie w akcesoriach skażonych ołowiem, to ich ostatnie badania pokazują skalę problemu – niektóre sklepy nadal mają w ofercie skażone produkty. Ołów jest paskudnie toksyczny – nawet minimalny kontakt z tym pierwiastkiem może wpływać na funkcjonowanie niemal każdego układu w organizmie.
Jak się chronić? Unikać miękkiego tworzywa, akcesoriów skóropodobnych, a szczególnie tych w kolorze żółtym i czerwonym.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Ftalany

Zabawki plastikowe królują na półkach sklepowych i w dziecięcych pokojach. Ftalany to plastyfikatory – środki zmiękczające, pomagające uzyskać pożądany kształt szczególnie trudnym w obróbce plastikom, nadają materiałowi elastyczność. Prawdopodobnie są „odpowiedzialne” za niektóre hormonalne problemy zdrowotne (m.in. niepłodność).

Rosnąca grupa producentów składa wiele obietnic, a nawet ogranicza stosowane ftalanów w produktach przeznaczonych dla dzieci, lecz nadal istnieje wiele produktów nie objętych tym procesem. Ostatnie badania przeprowadzone w USA wykazują, że w 75% produktów dla dzieci (m.in. Disney’a) występują groźne ftalany.

Sztuczna biżuteria

Szczególnie ta najtańsza – szkodzi zdrowiu. W swoim składzie mają niebezpieczny ołów, kadm i arsen. Badania opublikowane w Time Magazine, wykonane przez Consumer Product Safety Commission (CPSC), wykazują, że 59% biżuterii ma zbyt wysoki poziom toksycznych substancji. Dla małych dzieci kontakt z biżuterią jest szczególnie niebezpieczny – dzieci gryzą koraliki, pocierają o skórę, przez to są bardziej narażone na działanie substancji. Jeśli twoja córka jest miłośniczką kolorowej i świecącej biżuterii – zdecydowanie należy temu przeciwdziałać, ograniczyć posiadanie takiej biżuterii do minimum.

Artykuły plastyczne

Niektóre farby akrylowe, rozpuszczalniki i pigmenty (obecne np. w mazakach) uwalniają lotne związki organiczne lub zawierają substancje rakotwórcze. Sztuka nie jest dla osób o słabym sercu! Koniecznie wybieraj artykuły plastyczne nietoksyczne i certyfikowane.

Słodkie słodkości

Słodycze mają dwojakie właściwości. Z jednej strony dają radość i, umówmy się, niektóre mniej szkodzą niż inne. Z drugiej jednak często zawierają niezdrowy biały cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, barwniki syntetyczne, soję GMO, pestycydy. Jaką mamy alternatywę? Oczywiście zdrową – „słodkości” produkowane własnoręcznie w domu.

Żródło: www.treehugger.com
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.