Kategorie
Produkty Rzeczy dla dzieci

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci

Słuch, dotyk, smak i węch – za pomocą tych zmysłów dziecko poznaje otoczenie już w życiu prenatalnym. Wzrok odkrywa najpóźniej, bo dopiero w chwili urodzenia. Dlatego trzeba o niego zadbać szczególnie. A ten, rozwijając się do tej pory w całkowitych ciemnościach, potrzebuje czasu na aklimatyzację.

Okres wczesnoniemowlęcy to nie czas na grające i kolorowe zabawki. Dzięki zmysłowi wzroku dziecko w pierwszych miesiącach życia uczy się świata. Ale uwaga – nie potrzebuje grających, świecących i “wszystkorobiących” zabawek. Zbyt wiele bodźców przynosi skutek odwrotny do zamierzonego. W takim razie czego potrzebuje maluch, by stymulować swój wzrok? Twarzy rodziców i bliskich oraz książeczek.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Przez pierwsze trzy miesiące życia niemowlę widzi tylko mocne kontrasty – biały i czarny. Pozostałe barwy dostrzega w czwartym miesiącu. W tym czasie największą uwagę będą przyciągać szlaczki i czarno-białe, schematyczne wzory. W kolejnych miesiącach wzrok rozwija się bardzo intensywnie. Ostatecznie w okolicach siódmego miesiąca dziecko może dostrzec już nawet maleńkie okruszki. Przez cały ten czas dziecku powinny towarzyszyć książki. Polecamy te od Wydawnictwa Tekturka: seria Dobra Książeczka to siedem tekturowych książeczek przeznaczonych dla dzieci na różnych etapach rozwoju.

tekturka12

Prosta forma i jasny przekaz

Jaka powinna być idealna książeczka dla dziecka? Według wydawnictwa Tekturka, które opracowało zestaw książek dla dzieci od 0 do 3 lat, na  każdym z kolejnych etapów rozwoju dziecko potrzebuje innych bodźców. Pierwsza książka powinna przedstawiać niezbyt szczegółowe ilustracje z wyraźnymi kontrastami: bieli i czerni, zieleni i czerwieni. Następna (3–6 miesięcy) powinna kłaść większy nacisk na kolory, dlatego na ilustracjach znajduje się już więcej barw. Między 6 a 12 miesiącem życia dziecko zaczyna interesować się najbliższym otoczeniem, stąd w książeczce znajdziemy ilustracje przedmiotów codziennego użytku i wizerunki zwierząt. Roczne dziecko dostrzega już szczegóły – na ilustracjach dominują więc wydarzenia. Kilkunastomiesięczne – potrafi wypowiedzieć nawet kilka słów i uwielbia wyrazy dźwiękonaśladowcze. Dwulatki, które intensywnie ćwiczą swoją mowę, potrzebują już pierwszych historii. Ostatnia książeczka z serii rozwija myślenie przyczynowo-skutkowe, dlatego znajdziemy w niej fabułę i zwierzęcych bohaterów z całkiem ludzkimi zachowaniami.

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Są sposoby radzenia sobie ze złością (swoją i bliskich), które nie ranią i nie krzywdzą. Książka pomaga zrozumieć i stosować te metody. 

CHCESZ? KLIKNIJ!
tekturka6
tekturka9

Książeczki Wydawnictwa Tekturka to jedyne na rynku produkty, które są precyzyjnie dobrane do potrzeb i możliwości najmłodszego odbiorcy. Co to znaczy? Seria Dobra Książeczka opiera się na dorobku psychologów rozwojowych z całego świata. Wyniki ich badań pozwalają na idealne określenie umiejętności i możliwości percepcyjnych dziecka w danym wieku i dopasowanie do nich odpowiednich treści. Każda książka oprócz treści dla maluchów zawiera wskazówki dla rodziców i ważne informacje na temat etapu rozwoju dziecka. Cała seria jest naprawdę bardzo przemyślana. Doceniają ją rodzice, a co najważniejsze – dzieci… Także dlatego, że są bardzo wytrzymałe można je bezkarnie smakować (oczywiście pod okiem rodzica).

tekturka4

Książeczki Wydawnictwa Tekturka są mądre i ciekawe. Prawidłowo stymulują rozwój dziecka, ale tylko pod jednym warunkiem – że rodzic jest obok: czyta, naśladuje odgłosy, robi śmieszne miny – wspiera dziecko w odkrywaniu świata.

Książki z serii Dobra Książeczka kupisz tutaj

Dzieciom polecamy: Naciśnij mnie oraz inne Książeczki dla dzieci
A dla rodziców: Rozwój dziecka – książka

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.