Kategorie
ekowiadomości

Toksyczne substancje w ubrankach dla dzieci

Działacze Greenpeace szczegółowo przebadali skład ubranek dla dzieci znanych producentów, także tych z tzw. wyższej półki. Okazało się, że zdecydowana większość z nich zawiera toksyczne substancje, które są stosowane m.in. do produkcji podłóg PVC czy lakierów. Jakiś czas temu ekolodzy badali ubrania dla dorosłych. I przerażający jest fakt, że liczba toksyn była w nich porównywalna, a przecież w grę wchodzi zdrowie dzieci.

seria rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

#StopTrenowaniu – przeczytaj książkę, która wprowadzi i rozwinie Twoje świadome rodzicielstwo. Rodzicielstwo bez „instrukcji obsługi” i szkodliwych rad.

Jak badano ubranka?

Ekolodzy w maju i czerwcu zeszłego roku kupili ponad 80 losowo wybranych ubranek znanych marek, m.in. C&A, Disney, GAP, H&M, Primark, Uniqlo, Adidas, LiNing, Nike, Puma, a nawet luksusowej Burberry, wyprodukowane w 12 różnych krajach, z czego 1/3 w Chinach. Następnie ubranka badały niezależne jednostki  badawcze w laboratorium na Uniwersytecie w Exeter w Wielkiej Brytanii. W badanej odzieży znaleziono m.in. kadm (używany powszechnie w przemyśle, m.in. stosowany na powłoki ochronne zabezpieczające stal przed korozją, w elektrotechnice na przewody telefoniczne i telegraficzne) oraz nonylofenol etoksylany (powszechnie stosowany jako detergent w przemyśle, włączając w to produkcję tkanin).

Te działania to kolejny krok Greenpeace, który apeluje do światowych producentów ubrań o zaprzestanie stosowania szkodliwych związków w przemyśle tekstylnym. Do tej pory organizacja publikowała wiele badań wskazujących na obecność substancji chemicznych, podejrzanych o powodowanie raka i zaburzeń hormonalnych, w produktach takich marek jak Zara, Calvin Klein, Levi’s czy chiński producent sportowej odzieży i obuwia Li Ning. Niektórzy z producentów, m.in. H&M czy Zara, zobowiązali się, że od 2020 roku w ich ubraniach nie znajdziemy już szkodliwych substancji. Czekamy na kolejne deklaracje producentów, ponieważ problem jest bardzo poważny, globalny.

Różowe środy
21,91 PLN
Rodzina i dziecko z chorobą przewlekłą
26,03 PLN

Wyspa mojej siostry
PROMOCJA 21,91 PLN

Szczegółowy raport

Foto

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Bestsellery księgarni NATULI

Tematy, którymi się zajmujemy:

3 odpowiedzi na “Toksyczne substancje w ubrankach dla dzieci”

Kiedys mialam okzaje obejrzec film na faktach o dziewczynie pracujacej w sklepie h&m ,ktora powaznie zachorowala na nerki,okazalo sie ze parzez pare lat pracowala w wyzej wymienionym sklepie przy rozpakowywaniu ubran , pracujac na codzien wdychala zwiazki toksyczne z tych ubran , w filmie mowa byla aby unikac rzeczy ciemnych mocno barwionych ,szkoda,ze takie filmy puszczaja po polnocy gdzie wiekszosc spoleczenstwa juz spi .przejdzcie sie kiedy do h&m i powachajcie z ciekawosci granatowe rzeczy sami dostrzezecie dziwny zapach dodam jeszcze ,ze ten film ogladalam z 5 lat temu i juz w niemczech byla mowa o toksycznych zwiazkach znajdujacych sie w rzeczach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *