Kategorie
rzeczy dla dzieci

Trening ruchowy dziecka w suchym basenie z kulkami

Terapeutyczne zabawki kojarzą się ze znudzonymi maluchami, które tęsknym wzrokiem spoglądają na ulubione auta czy układanki. Nie musi tak być. Obecnie mamy szeroki wybór narzędzi i zabawek, które pomagają kształtować motorykę dziecka, przynosząc mu wiele radości. Siłą skutecznych ćwiczeń jest ich atrakcyjność. Dziecko tak samo, jak dorosły musi mieć radość i motywację, aby osiągnąć cel treningowy. Powinno się bawić, ćwicząc. Tu z pomocą przychodzą zabawki takie jak suchy basen. Pozornie nie wnosi wiele w naukę naszego malucha, ale według opinii terapeutów może wiele zdziałać.

Radość z posiadania suchego basenu 

Niewiele jest dzieci, które stronią od zabaw w sztucznym basenie. Wyjątek stanowić mogą maluchy (w wieku około roku), które początkowo mogą w basenie czuć się mało stabilnie i poszukiwać pomocy ze strony dorosłych. Jednak basen z suchymi piłeczkami w pokoju malucha na stałe będzie go cieszył przez długie miesiące, a nawet lata. Niby nic w tym wyjątkowego, jednak radość z bezproblemowego nurkowania w piłkach, możliwość rzucania nimi i nieskrępowana zabawa to coś, co nieodzownie kojarzy się z beztroskim dzieciństwem. Jak zatem znaleźć w takiej zabawie elementy terapeutyczne?

Seria Rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

#StopTrenowaniu – przeczytaj książkę, która wprowadzi i rozwinie Twoje świadome rodzicielstwo. Rodzicielstwo bez „instrukcji obsługi” i szkodliwych rad.

Sprawność fizyczna kształtowana jest latami

Zdolności motoryczne, silnie związane ze sprawnością fizyczną, określają umiejętności człowieka do wykonywania konkretnych zadań ruchowych. Poza gestami i mimiką oraz sprawnością, zdolności motoryczne będą potrzebne naszemu maluchowi do określenia swoich umiejętności plastycznych czy do wykonywania zadań precyzyjnych. To od nich zależy czy dziecko będzie osiągać sukcesy w sportach, a nawet jaką pracę będzie w przyszłości wykonywać.

Na rozwój zdolności motorycznych wpływ ma mnóstwo czynników. Wśród tych najważniejszych mamy genetykę, sposób odżywiania, budowę ciała, ale również elementy, które można od najmłodszych lat kształtować, czyli częstotliwość ćwiczeń i usprawnianie zdolności narządów ruchu zależne od wieku dziecka. W tym ostatnim szczególnie ważne jest umożliwienie maluchowi wykonywania ciekawych ćwiczeń, co nie zawsze jest łatwe.

Suchy basen i zdolności motoryczne – czy to nie pomyłka?

W suchym basenie dziecko nie tylko świetnie się bawi i uczy (np. kolorów), będzie też poprawiało motorykę, rzucając piłkami, i tym samym masowało plecy; kładąc się na piłkach i skacząc w nich, wykonując dodatkowo mnóstwo innych czynności.

Basen można wykorzystać dla poprawy rozwoju koordynacji ruchowej na wiele sposobów, przy czym żaden z nich nie wywoła u malucha niechęci. Rzucanie do celu, nurkowanie, utrzymywanie równowagi w trakcie poruszania piłeczkami i masaż, to podstawowe zalety zabaw w basenie. Zabawy piłeczkami pozwalają na trening oceny odległości, pomagają usprawnić pracę dłoni i mięśni przedramion. Nieoceniony jest też ich wpływ na poczucie własnego ciała. Co ważne, polecenia wykonywania prostych ćwiczeń w basenie zyskują na atrakcyjności na tyle, że dziecko chętnie je wykona!

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem z zabawkami Miii Mi oferującym między innymi suche baseny z piłeczkami.

fot. miiimi.pl

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *