Kategorie
Artykuł sponsorowany

5 sposobów na ochronę przed smogiem

Smog to problem, który negatywnie wpływa na zdrowie nas wszystkich. Jest on szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży oraz małych dzieci, które są bardziej narażone na choroby takie, jak alergie, astma, choroby układu krążenia i serca, nadciśnienie, miażdżyca czy nawet nowotwory. Czy możemy w jakiś sposób niwelować szkodliwe skutki trujących, zawieszonych pyłów na zdrowie naszej rodziny?

Czym jest smog i jak powstaje?

Smog to mieszanina zawieszonych w powietrzu różnych rodzajów zanieczyszczeń i spalin, powstających przez samochody, fabryki, a także nadal popularne w naszym kraju piece opalane węglem i drewnem, które nie spełniają żadnych norm emisji spalin. Jest to problem, z którym borykamy się w Polsce przez lwią część roku – smog występuje bowiem od listopada, często aż do marca, a do jego powstawania przyczyniają się również uwarunkowania terenu oraz klimat.

Wysokie natężenie zawieszonych pyłów występuje w miejscach o dużym ruchu samochodowym, a także na obszarach uprzemysłowionych oraz o gęstej zabudowie domów ogrzewanych piecami węglowymi. Nie jesteśmy jednak bezradni wobec tego problemu. Istnieje szereg sposobów, które pomogą nam próbować się przed nim chronić.

1. Walkę ze smogiem zacznij już w domu

Poprawianie jakości powietrza możemy rozpocząć już w domowym zaciszu za pomocą specjalnych urządzeń – tzw. oczyszczaczy powietrza. Ich wybór jest ogromny, różnią się one między sobą zarówno ceną, jak i parametrami. Ich sposób działania jest jednak zbliżony – mają one za zadanie oczyszczać powietrze w naszym domu za pomocą specjalnych filtrów wyposażonych m.in. w aktywny węgiel. Ceny tych urządzeń wahają się od ok. 700 zł do nawet 5000 zł.

2. Postaw na rośliny doniczkowe polecane przez NASA

Rośliny doniczkowe również mogą być naszymi sprzymierzeńcami w walce ze smogiem. Już w 1989 r. NASA opublikowała raport „Interior Landscape Plants for Indoor Air Pollution Abatement”, w którym wskazuje te, które najskuteczniej oczyszczają powietrze w naszym domu. Wśród nich znalazły się: epipremnum złociste, skrzydłokwiat, paprotka, dracena wonna czy sansewieria gwinejska. W zależności od gatunku pomagają pozbyć się z powietrza: benzenu, acetonu, formaldehydu, ksylenu oraz tlenku węgla.

3. Na spacer w antysmogowej masce

To produkt, który umożliwi nam bezpieczniejsze oddychanie. Maseczki antysmogowe są bowiem wyposażone w specjalne filtry, które mają za zadanie wychwycić szkodliwe pyły, a nawet kurz czy dym tytoniowy. Przeznaczone są do codziennego użytku, czyli możemy je zakładać, kiedy idziemy do szkoły czy pracy. Ponadto możemy ich używać także podczas treningu na zewnątrz, nawet w centrum miasta – wówczas wykorzystujemy specjalne maski antysmogowe dla aktywnych.

4. Zadbaj o odpowiednią dietę

Okazuje się, że również odpowiednia dieta może niwelować negatywne skutki zanieczyszczonego powietrza na nasz organizm. Jak dowiedli uczeni z Uniwersytetu w Pittsburghu kwasy omega-3, B6 i B12, zmniejszają negatywne efekty stresu oksydacyjnego (zaburzenie równowagi między antyoksydantami a wolnymi rodnikami) wywołanego zanieczyszczonym powietrzem. W tym celu warto uwzględnić w diecie: olej rybi, czerwoną paprykę, kaszę gryczaną, jajka, sery, a także mięso.

5. Wzmocnij układ oddechowy 135 metrów pod ziemią

Uzdrowisko Kopalnia Soli „Wieliczka” to położone 135 metrów pod ziemią miejsce o unikalnym mikroklimacie, idealnym do wzmocnienia zdrowia wszystkich osób narażonych na wdychanie szkodliwego smogu, w tym w szczególności cierpiących na alergię, astmę i inne choroby dróg oddechowych.

Kompleks uzdrowiskowy w Kopalni Soli w Wieliczce to środowisko wolne od pyłków, grzybów i alergenów (których jest tam 1000 razy mniej niż w przeciętnym domu), tworzone przez niską temperaturę powietrza (13°C – 14,5°C), wysoką wilgotność (ok. 60 – 75%), izolację od czynników zewnętrznych, stabilne warunki klimatyczne i redukcję promieniowania elektromagnetycznego. Wilgotne powietrze zapobiega wysuszaniu błon śluzowych dróg oddechowych, ułatwiając ich oczyszczanie. Ma także działanie przeciwgrzybiczne.

Poza zwiedzeniem słynnej Kopalni Soli, możemy całej rodzinie zaserwować leczniczy odpoczynek w komorze solnej. Do wyboru mamy kilku lub kilkunastodniowe pobyty lecznicze, a także krótsze programy profilaktyczne i rekreacyjne:

  • Dzień dla Zdrowia – pobyt dla osób chcących wypocząć, wzmocnić organizm lub tych, które borykają się z problemami układu oddechowego,
  • Zdrowy sen – to oferta dla odważnych, czyli nocleg 135 metrów pod ziemią, gwarantujący doskonałe właściwości zdrowotne i cudowne wrażenia.

Szczegółowe informacje na temat oferty Uzdrowiska można znaleźć tutaj: https://uzdrowisko.kopalnia.pl/

Źródła:

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.