Janusz L. Wiśniewski w wywiadzie dla Natuli.pl powiedział, że pytań dzieci nigdy nie wolno zostawić bez odpowiedzi. „Marcelinka…” pokazuje, jak im odpowiadać. Jak przekazywać skomplikowaną wiedzę w sposób, który może przemówić do dzieci. Do dorosłych zresztą także.
Wszystko jest względne
Konstrukcja fabularna bajki o Marcelince jest, przynajmniej pozornie, prosta. Główna bohaterka znalazła się w kosmosie, w którym spotyka Duszka, by wraz z nim i panem Fotonem wyruszyć w podróż po Wszechświecie w poszukiwaniu Najważniejszego.


„Marcelinka rusza w Kosmos” w Natuli.pl
Czym jest Najważniejsze? – to chyba najistotniejsze pytanie, jakie pada w książce. Nie sposób jednak ustalić, co jest najważniejsze dla wszystkich. I chyba głównie o tym jest książka Wiśniewskiego. Choć bez wątpienia to kosmos odgrywa tu główną rolę – i jako bohater, o którym chce się wiedzieć jak najwięcej, i jako pretekst do zadawania pytań niezwiązanych z nim samym.

Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
Bo gdy się coś rozumie, jest się spokojniejszym
Bajka o Marcelince wtajemniczy dzieci we wszystko, co powinny wiedzieć o kosmosie. Galaktyka czy czarna dziura przestaną być dla nich pojęciami obcymi czy niezrozumiałymi. Autor „Samotności w sieci” doskonale sprawdza się jako wykładowca dla najmłodszych. By coś wyjaśnić, stosuje przemawiające do wyobraźni porównania. Na przykład zjawisko lat świetlnych ilustruje przykładem mamy, która dzwoni z samochodu do taty, informując go, że jest o godzinę drogi od domu. Z kolei grawitację zestawia z przyciąganiem występującym między mamą i tatą.


W kosmosie dobrze się filozofuje
Umieszczając akcję bajki w kosmosie, Wiśniewski stworzył przestrzeń fabularną, która pozwoliła mu przybliżyć dzieciom nie tylko fascynujące zjawiska astrofizyczne. Pozwoliła mu również poruszyć znacznie bardziej skomplikowane kwestie – te dotyczące początku, Boga, czasu. A takie tematy podjęte gdzie jak gdzie, ale właśnie w trakcie podróży po Wszechświecie zabrzmią zupełnie inaczej niż w kuchni przy stole. Kosmos jest więc doskonałym tłem do snucia filozoficznej opowieści – Wiśniewski w pełni wykorzystuje ten potencjał. Autor podsuwa tu pewne wyjaśnienia, ale też zmusza do własnych intelektualnych poszukiwań.

Życie seksualne rodziców
Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie
Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Trudno wyobrazić sobie lepszy sposób spędzania czasu z dzieckiem niż wspólne odkrywanie tajemnic Wszechświata i codzienności. Wiśniewski swoją bajką stworzył ku temu okazję. Zwłaszcza że „Marcelinka…”, jak każda dobra książka dla dzieci, doskonale sprawdzi się także jako lektura dla dorosłych.


Tekst – Anna Bednarska, zdjęcia – Agnieszka Czichy.
1 odpowiedź na “Kurs myślenia dla dzieci, czyli „Marcelinka rusza w Kosmos” Janusza L. Wiśniewskiego”
Dla dzieci w jakim wieku ta książka będzie odpowiednia?