Kategorie
Recenzje

Kurs myślenia dla dzieci, czyli „Marcelinka rusza w Kosmos” Janusza L. Wiśniewskiego

Pierwsza książka dla dzieci napisana przez autora „Samotności w sieci” zabiera czytelników w stymulującą intelektualnie podróż po Wszechświecie. Najlepiej, by była to wspólna podróż – rodziców i dzieci.

Janusz L. Wiśniewski w wywiadzie dla Natuli.pl powiedział, że pytań dzieci nigdy nie wolno zostawić bez odpowiedzi. „Marcelinka…” pokazuje, jak im odpowiadać. Jak przekazywać skomplikowaną wiedzę w sposób, który może przemówić do dzieci. Do dorosłych zresztą także.

Wszystko jest względne

Konstrukcja fabularna bajki o Marcelince jest, przynajmniej pozornie, prosta. Główna bohaterka znalazła się w kosmosie, w którym spotyka Duszka, by wraz z nim i panem Fotonem wyruszyć w podróż po Wszechświecie w poszukiwaniu Najważniejszego.

„Marcelinka rusza w Kosmos” w Natuli.pl

Czym jest Najważniejsze? – to chyba najistotniejsze pytanie, jakie pada w książce. Nie sposób jednak ustalić, co jest najważniejsze dla wszystkich. I chyba głównie o tym jest książka Wiśniewskiego. Choć bez wątpienia to kosmos odgrywa tu główną rolę – i jako bohater, o którym chce się wiedzieć jak najwięcej, i jako pretekst do zadawania pytań niezwiązanych z nim samym.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Bo gdy się coś rozumie, jest się spokojniejszym

Bajka o Marcelince wtajemniczy dzieci we wszystko, co powinny wiedzieć o kosmosie. Galaktyka czy czarna dziura przestaną być dla nich pojęciami obcymi czy niezrozumiałymi. Autor „Samotności w sieci” doskonale sprawdza się jako wykładowca dla najmłodszych. By coś wyjaśnić, stosuje przemawiające do wyobraźni porównania. Na przykład zjawisko lat świetlnych ilustruje przykładem mamy, która dzwoni z samochodu do taty, informując go, że jest o godzinę drogi od domu. Z kolei grawitację zestawia z przyciąganiem występującym między mamą i tatą.

W kosmosie dobrze się filozofuje

Umieszczając akcję bajki w kosmosie, Wiśniewski stworzył przestrzeń fabularną, która pozwoliła mu przybliżyć dzieciom nie tylko fascynujące zjawiska astrofizyczne. Pozwoliła mu również poruszyć znacznie bardziej skomplikowane kwestie – te dotyczące początku, Boga, czasu. A takie tematy podjęte gdzie jak gdzie, ale właśnie w trakcie podróży po Wszechświecie zabrzmią zupełnie inaczej niż w kuchni przy stole. Kosmos jest więc doskonałym tłem do snucia filozoficznej opowieści – Wiśniewski w pełni wykorzystuje ten potencjał. Autor podsuwa tu pewne wyjaśnienia, ale też zmusza do własnych intelektualnych poszukiwań.

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Trudno wyobrazić sobie lepszy sposób spędzania czasu z dzieckiem niż wspólne odkrywanie tajemnic Wszechświata i codzienności. Wiśniewski swoją bajką stworzył ku temu okazję. Zwłaszcza że „Marcelinka…”, jak każda dobra książka dla dzieci, doskonale sprawdzi się także jako lektura dla dorosłych.

Tekst – Anna Bednarska, zdjęcia – Agnieszka Czichy.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

1 odpowiedź na “Kurs myślenia dla dzieci, czyli „Marcelinka rusza w Kosmos” Janusza L. Wiśniewskiego”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.