Kategorie
Zdrowie

Naturalne sposoby na ukąszenia owadów

Ukąszenia owadów najczęściej pozostawiają jedynie lekkie swędzenie i szybko znikające zaczerwienienie, np. ukąszenie komara, ale mogą być również bardziej dokuczliwe, jak np. ukąszenie pszczoły

Ukąszenia owadów najczęściej pozostawiają jedynie lekkie swędzenie i szybko znikające zaczerwienienie, np. ukąszenie komara, ale mogą być również bardziej dokuczliwe, jak np. ukąszenie pszczoły.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Wiosną, latem możemy mieć do czynienia z ukąszeniami owadów żądlących, tj. pszczoły, trzmiele, osy i szerszenie, które mogą wywoływać różnego rodzaju skórne reakcje zapalne o najczęściej łagodnym przebiegu. W miejscu użądlenia powstaje wówczas rumień i obrzęk, któremu towarzyszy ból i pieczenie. Objawy takie utrzymują się zazwyczaj od 24 do 48 godzin. Jeżeli jednak obrzęk utrzymuje się przez wiele dni należy udać się do lekarza, ponieważ może to świadczyć o uczuleniu dziecka na jad owada lub o powstałym zakażeniu.

Ukąszenie jest szczególnie niebezpieczne, kiedy:

  • owad zaatakował okolicę ust, gardła czy języka – powstający obrzęk może być przyczyną zablokowania drożności dróg oddechowych; należy podać dziecku kostki lodu do ssania
  • dziecko  jest uczulone na jad owada objawia się to najczęściej wysypką lub zaczerwienieniem na całym ciele.

Obie sytuacje mogą zagrażać życiu i wymagają jak najszybszej pomocy lekarskiej. Do lekarza powinniśmy udać się również wtedy, gdy po ukąszeniu dziecko poczuje się gorzej, tzn. pojawią się zawroty głowy, osłabienie, brak tlenu, a opuchlizna znacznie się powiększy.

Dzieci na ukąszenie przez pszczołę lub osę mogą reagować płaczem i strachem. Żeby opatrzyć ukąszenie, należy przede wszystkim uspokoić dziecko, a następnie spróbować wyciągnąć żądło jeżeli tkwi jeszcze w ciele. Żądła nie powinniśmy wyciągać palcami, ale pęsetą lub podważając kolec, np. brzegiem kartki papieru.

Aby zmniejszyć ból, opuchliznę, swędzenie po ukąszeniu przez owada można:

  • przyłożyć zimny okład, np. kostki lodu
  • przyłożyć przekrojoną na pół cebulę
  • natrzeć miejsce ukąszenia sokiem ze świeżo przykrojonej cytryny, a następnie położyć gruby plaster cytryny
  • natrzeć miejsce ukąszenia roztartą natkę pietruszki
  • zwilżać co około 5 minut miejsce ukąszenia sokiem cytrynowym
  • zwilżać co około 5 minut miejsce ukąszenia mocnym roztworem soli – 1 łyżeczka soli, na jedną szklankę wody
  • przyłożyć wyciśnięty sok ze świeżych liści babki lancetowatej albo szałwii
  • przyłożyć kawałek świeżego, rozgniecionego liścia białej kapusty
  • przyłożyć okład z twarogu – twaróg  o temperaturze pokojowej należy zawinąć w bawełnianą szmatkę i taki kompres przyłóż w miejsce użądlenia
  • rozpuścić w ciepłej wodzie kilka tabletek węgla aktywnego, wymieszać i przyłożyć na wrażliwe miejsce, następnie przykryć gazą.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Aby unikać ukąszenia owadów:

  • nie należy zbliżać się do gniazd ani mrowisk
  • kiedy owad usiądzie na dziecku, nie należy go gwałtownie odganiać (potraktuje to jako atak), ale pozostać w bezruchu i poczekać aż odleci lub delikatnie go strzepnąć
  • kiedy dziecko śpi na świeżym powietrzu zabezpieczyć wózek albo łóżeczko moskitierą; podobnie można zabezpieczyć okna mieszkania, aby owady nie dostały się do pokoju dziecka
  • podczas picia napojów na świeżym powietrzu należy zwracać uwagę na to, czy nie wleciał tam owad
  • unikać wchodzenia – zwłaszcza boso – na ukwiecone łąki
  • unikać stosowania zapachowych kosmetyków, które mogą przyciągać owady.

Uwaga! Reklama do czytania

Życie seksualne rodziców

Wasz związek jest dla dziecka modelem. Buduj autentyczną relację.

Cud rodzicielstwa

Rodzicielstwo to nasza życiowa misja. Słuchajmy dzieci!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Foto

Autor/ka: Renata Szwinta-Sadowski

Położna z zawodu i zamiłowania. Od ponad 20 lat mieszka i praktykuje w Niemczech. Mama 3 dzieci. Prowadzi kompleksową opiekę położniczą: wizyty domowe podczas całej ciąży, uczestnictwo w porodzie oraz opieka poporodowa nad dzieckiem i mamą. Jest doradcą laktacyjnym. Zajmuje się akupunkturą i homeopatią oraz propagowaniem idei porodów naturalnych i alternatywnych metod pielęgnacji dzieci. Posiada doświadczenie w zakresie prowadzenia kursów szkoły rodzenia oraz indywidualnych konsultacji we współpracy z gabinetami ginekologiczno-położniczymi.

2 odpowiedzi na “Naturalne sposoby na ukąszenia owadów”

Szkoda tylko, że nie zawsze mamy pod reka te naturalne metody. Musimy posiłkowac sie zelami np podczas wyjazdu. Ja preferuje tylko naturalne składniki bo one nie uczulaja moich dzieci. Terazmam w domu zel z aloesem, pantenolem i alantoina. Bardzo fajnie działa, szybko i skutecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.