| Używamy mniej toreb jednorazowych

Używamy mniej toreb jednorazowych

Badania przeprowadzone przez szwedzkich naukowców z Uniwersytetu w Goteborgu sugerują, że w Chinach zużywa się o połowę mniej jednorazowych toreb foliowych, niż dwa lata temu. Stało się to po tym, jak w czerwcu 2008r. wprowadzono obowiązkowe opłaty za torby foliowe.

Codziennie zabieramy ze sklepów miliony sztuk foliowych torebek. Każda z nich służy nam średnio około 20 minut. Potem staje się odpadem i trafia na wysypiska. Jedna torba rozkłada się 100 a nawet 400 lat i przez cały ten czas uwalnia szkodliwe substancje chemiczne.

Chiny uważane są za światowego lidera w liczbie zużytych “foliówek”. Przed wprowadzeniem rozporządzenia o odpłatnych torbach przeciętny Chińczyk zużywał ich średnio 21 tygodniowo. Obecnie zużywa o 49% mniej, a połowę  wykorzystuje ponowanie. Chiński przedsiębiorca może sam ustalić cenę torby na zakupy, jednak nie może ona być niższa niż cena minimalna (wahająca się – w przeliczeniu – od 0,04 zł do 0,28 zł.)

Nie tylko w Chinach jest lepiej. W Irlandii wprowadzenie odpłatnych toreb foliowych połączone było z długotrwałą kampanią edukacyjną na rzecz ochrony środowiska. Dzięki temu Irlandczycy ograniczyli używanie “foliówek”  aż o 90%. Z czasem liczba jednorazówek, którą zabierali ze sklepu wyraźnie wzrastała, więc podniesiono ich ceny.

W Polsce również planuje się zmiany dotyczące “jednorazówek”. Na każdą sprzedaną torbę Ministerstwo Środowiska chce nałożyć podatek – coś w rodzaju opłaty recyklingowej. Środki pochodzące z tych opłat miałyby służyć ochronie środowiska. Pokryłyby część kosztów związanych z selektywnym zbieraniem odpadów opakowaniowych i edukacją na temat recyklingu.

Źródło: www.sciencedaily.com


NATULI Dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

rodzina
Co warto wiedzieć o przeziębieniu? 7 odpowiedzi na najczęstsze pytania rodziców

wychowanie
Dlaczego nuda jest potrzebna?

wychowanie
O pożytkach płynących z konfliktów między rodzeństwem

olini
Zdrowa wiosna – 4 produkty, które chronią przed przeziębieniem

wychowanie
Jak zorganizować przestrzeń domową w duchu pedagogiki Marii Montessori?

wywiady
“Kiedy o uczniu zaczniemy myśleć, jak o człowieku…”. Rozmowa z Anną Szulc

This error message is only visible to WordPress admins

Error: The account for natuli_dziecisawazne needs to be reconnected.
Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.