Kategorie
Ekowiadomości

Używamy mniej toreb jednorazowych

Jedna foliowa torba jednorazowa rozkłada się 100 a nawet 400 lat i przez cały ten czas uwalnia szkodliwe substancje chemiczne

Badania przeprowadzone przez szwedzkich naukowców z Uniwersytetu w Goteborgu sugerują, że w Chinach zużywa się o połowę mniej jednorazowych toreb foliowych, niż dwa lata temu. Stało się to po tym, jak w czerwcu 2008r. wprowadzono obowiązkowe opłaty za torby foliowe.

Codziennie zabieramy ze sklepów miliony sztuk foliowych torebek. Każda z nich służy nam średnio około 20 minut. Potem staje się odpadem i trafia na wysypiska. Jedna torba rozkłada się 100 a nawet 400 lat i przez cały ten czas uwalnia szkodliwe substancje chemiczne.

Chiny uważane są za światowego lidera w liczbie zużytych “foliówek”. Przed wprowadzeniem rozporządzenia o odpłatnych torbach przeciętny Chińczyk zużywał ich średnio 21 tygodniowo. Obecnie zużywa o 49% mniej, a połowę  wykorzystuje ponowanie. Chiński przedsiębiorca może sam ustalić cenę torby na zakupy, jednak nie może ona być niższa niż cena minimalna (wahająca się – w przeliczeniu – od 0,04 zł do 0,28 zł.)

Nie tylko w Chinach jest lepiej. W Irlandii wprowadzenie odpłatnych toreb foliowych połączone było z długotrwałą kampanią edukacyjną na rzecz ochrony środowiska. Dzięki temu Irlandczycy ograniczyli używanie “foliówek”  aż o 90%. Z czasem liczba jednorazówek, którą zabierali ze sklepu wyraźnie wzrastała, więc podniesiono ich ceny.

W Polsce również planuje się zmiany dotyczące “jednorazówek”. Na każdą sprzedaną torbę Ministerstwo Środowiska chce nałożyć podatek – coś w rodzaju opłaty recyklingowej. Środki pochodzące z tych opłat miałyby służyć ochronie środowiska. Pokryłyby część kosztów związanych z selektywnym zbieraniem odpadów opakowaniowych i edukacją na temat recyklingu.

Źródło: www.sciencedaily.com

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.