Kategorie
Naturalne rodzicielstwo/ Slow Parenting Niemowlę Noszenie i chustonoszenie Rodzicielstwo Rodzicielstwo Bliskości

Wakacje z dzieckiem w chuście i nosidle. Co warto wiedzieć?

Chusta do noszenia dzieci jest bardzo przydatna, gdy wybieramy się na urlop w góry, nad morze czy po prostu chcemy zwiedzić miasto. Jeśli w naszą podróż wybieramy się samolotem, chusta przyda się już na lotnisku.

Chusta do noszenia dzieci jest bardzo przydatna, gdy wybieramy się na urlop w góry, nad morze czy po prostu chcemy zwiedzić miasto.

Chusta na lotnisku

Jeśli w naszą podróż wybieramy się samolotem, chusta przyda się już na lotnisku: nie musimy przeciskać się z wózkiem przez kontrolę bagażową. Niemowlak wtulając się w rodzica może „odciąć” się od nadmiaru bodźców. Dzieciom zwykle trudno jest przetrwać sam lot, natomiast w chuście maluch poczuje się bezpiecznie i możliwe, że spokojnie prześpi podróż.

seria rodzicielska

Noszenie dzieci

Książka o tym, że noszenie dzieci naprawdę rozwiązuje codzienne problemy rodzicielskie.

Wakacje z dzieckiem w chuście

W wielu miejscach, takich jak góry czy plaża, zastosowanie wózka staje się zupełnie niemożliwe. Natomiast dzięki chuście dotrzecie we wszystkie wymarzone, zaplanowane miejsca.

Mama będzie mogła dyskretnie nakarmić dziecko piersią, co jest szczególnie ważne, zwłaszcza w krajach o odmiennych kulturach.

Prawidłowo zawiązana chusta, dobrej jakości, zapewni dziecku bezpieczeństwo, a wam wygodę. Poza tym, dziecko w chuście zawsze wzbudza pozytywne reakcje otoczenia, dlatego podróż na pewno będzie przyjemna!

Wybierając się z dzieckiem w chuście na wakacje należy:

  • wybrać wiązanie odpowiednie do wieku dziecka
  • kupić chustę przynajmniej na kilkanaście dni przed wyjazdem, aby na spokojnie opanować wiązanie. Idealnie byłoby, gdyby udało się spotkać wcześniej z innym noszącym rodzicem lub doradcą noszenia
  • mocno dociągnąć chustę – kręgosłup małego dziecka nie jest w pełni dojrzały, musimy zatem przenieść ciężar dziecka na rodzica
  • pamiętać o tym, że dziecko w chuście powinno przyjąć optymalną dla siebie pozycję – mieć zaokrąglone plecki, nóżki podkurczone (kolanka dziecka na wysokości jego pępka) i lekko odwiedzione na boki
  • pamiętać o tym, że nigdy nie nosimy przodem do świata! W tej pozycji kręgosłup dziecka jest obciążony, nóżki i główka zwisają bezwładnie, a cały ciężar malucha spoczywa na jego genitaliach. Dziecko jest narażone na bardzo wiele bodźców, w konsekwencji może stać się niespokojne, płaczliwe i mieć problemy z zasypianiem. Noszenie przodem do świata jest też bardzo niekorzystne dla kręgosłupa rodzica
  • pamiętać o tym, że jeśli dziecko chce aktywnie obserwować świat, najodpowiedniejsze będzie wiązanie na plecach
  • niosąc dziecko pamiętać o bezpieczeństwie: np. drzwiach zamykanych automatycznie, nie piciu gorących płynów
  • pamiętać o ochronie wrażliwej skóry dziecka przed słońcem. Jeśli jest bardzo gorąco należy często robić przerwy, dać dziecku coś do picia lub nakarmić piersią. Wszystkie części ciała dziecka znajdujące się poza chustą powinny być chronione ubrankiem. Główka musi być osłonięta solidnym kapeluszem. Sprawdzi się też duży, jasny parasol
  • pamiętać o tym, że chusta to dodatkowa warstwa ubrania. Temperaturę ciała dziecka sprawdzamy dotykając jego karczku. Rodzic niosąc swoje dziecko chłodzi je (jeśli dziecku jest za gorąco) działając na zasadzie klimatyzatora.
Poród naturalny
34 PLN
Cesarskie cięcie
35 PLN

Zdrowie po ciąży
32,55 PLN

Autor/ka: Anna Nogajska

Założycielka portalu i sklepu www.ekobaby.pl poświęconemu Wychowaniu Bezpieluchowemu, pieluszkom wielorazowym oraz chustom do noszenia dzieci. Jedna z pierwszych osób w Polsce, która zajęła się propagowaniem naturalnego pieluszkowania. Mama dwójki dzieci. Aktywna działaczka społeczna. Współpracuje z portalami poświęconymi ekologii i gazetami (np. „Twoje 9 miesięcy”, „Przyjaciel”).


Bestsellery księgarni Natuli.pl

Pierwszy osadzony w polskich realiach przewodnik dla rodziców małych dzieci.

Ta prosta, rytmiczna książeczka to wspaniałe zaproszenie do zabawy i czułego, bliskiego kontaktu.

Jak się kochać?
Komunikacja, bliskość, intymność

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *