Kategorie
Naturalne rodzicielstwo/ Slow Parenting Niemowlę Pielęgnacja dziecka Rodzicielstwo

9 przydatnych gadżetów dla noworodka

9 gadżetów które przydadzą się każdej mamie podczas opieki i pielęgnacji noworodka, a dziecku pomogą w łagodny sposób zaadoptować się do nowej rzeczywistości.

1. Chusta do noszenia dziecka


Warto nosić dziecko w chuście od pierwszych dni życia, ponieważ zaspokaja to jego potrzebę bliskości i przebywania w kontakcie z mamą. Chustonoszenie jest naturalną metodą opieki, która sprawdza się nie tylko w budowaniu relacji z dzieckiem, ale także w radzeniu sobie z dziecięcymi dolegliwościami (np. kolka), usypianiu dziecka, karmieniu piersią. Jest także praktyczne dla rodzica, ponieważ pozwala na łączenie opieki nad dzieckiem z praktycznymi zajęciami. Przed zakupem chusty warto podjąć decyzję o jej rodzaju np. elastyczna, tkana oraz zwrócić uwagę na jakość- rodzaj uszytego materiału, wykończenie.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

2. Poduszka do karmienia

Długa, formowana poduszka przydaje się już podczas ciąży, ponieważ umożliwia przybranie wygodnej pozycji w czasie snu lub odpoczynku.  Otulanie nią nowonarodzonego dziecka w czasie snu powoduje, że czuje się ono podobnie jak w ciasnym brzuszku mamy. Dodatkowo, będąc w kontakcie z ciałem mamy podczas ciąży, poduszka nasiąka jej zapachem, co buduje u dziecka poczucie bezpieczeństwa. W momencie samego karmienia piersią poduszka ułatwia wybranie wygodnej pozycji, co jest ważne w kontekście stosowania prawidłowej techniki przykładania do piersi.

3. Pieluszki wielorazowe

Są zdrowsze od pieluch jednorazowych, ponieważ nie zawierają tworzyw sztucznych, chemicznych substancji (np. zapachowych), nie uczulają, nie odparzają pupy. Są ekonomiczne, gdyż cały okres pieluszkowania dziecka (około 2,5 roku) wynosi o kilka tysięcy zł. mniej, niż przy użyciu pieluch jednorazowych. Są ekologiczne, ponieważ są wielorazowe (po zakończeniu okresu pieluszkowania, mogą być stosowane przez kolejne dziecko). Pieluchy wielorazowe nie muszą być prasowane, jednak – w przeciwieństwie do pieluch jednorazowych- wymagają prania i suszenia.

4. Mata do przewijania

Mata jest praktycznym narzędziem, które przyda się każdemu mobilnemu rodzicowi. Ułatwia przewijanie maluszka w każdych warunkach, nie narażając go na kontakt z nieznaną powierzchnią. Można ją nosić w torbie z akcesoriami dla dziecka.

5. Wiaderko do kąpieli

Kąpiel w wiaderku przebiega w pozycji embrionalnej, (którą dziecko zna z okresu życia płodowego), jest zatem bardziej “naturalna” niż kąpiel w tradycyjnej wanience. Nadaje się do kąpieli wcześniaków, pozwala się odprężyć, łagodzi bóle brzuszka i kolki u dzieci. Wiaderko może być stosowane od pierwszego dnia życia dziecka. Jest przyjazne dla środowiska, gdyż podczas kąpieli w wiaderku zużywa się mniej wody, niż w wanience.

6. Ręcznik kąpielowy z kapturkiem


Ręcznik z kapturkiem ma wymiary dostosowane do rozmiaru dziecka – jest kwadratowy, co pozwala na równomierne okrycie maluszka. W jednym z rogów ma doszyty kapturek, który chroni główkę dziecka po kąpieli i zatrzymuje ciepło, które “ucieka” głównie przez głowę.

7. Otulacz na noc

W otulaczu, który jest dopasowany do kształtu ciała dziecko czuje się jak w brzuszku mamy – ma możliwość poruszania się i wykonywania podobnych ruchów jak w życiu płodowym. Warto pamiętać o tym, że podczas rozwoju płodowego dziecko przebywało w ciasnej przestrzeni brzucha mamy, która była dla niego bezpieczna i naturalna, kiedy po porodzie kładziemy je w pustym łóżeczku, zapewniając mu pozorną swobodę ruchu, może czuć się zagubione i niepewne.

8. Lampa rozgrzewająca

Lampa, którą zawiesza się nad przewijarką dziecka, zapewnia ciepło w momencie przewijania i pielęgnacji. Dziecko nie zna uczucia zimna z okresu płodowego, a jego niedojrzały układ termoregulacji zdany jest na ciepło z zewnątrz. Lampa pozwala na nieśpieszne przeprowadzanie rytuałów pielęgnacyjnych, masażu, zabawy z dzieckiem.

Niegrzeczne książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

9. Hamaczek do spania

Hamaczek – zawieszony np. w łóżeczku – dopasowuje się do kształtu ciała dziecka, które może przybrać bezpieczną dla niego pozycję embrionalną. Dziecko kołysze się w nim lekko podczas snu lub odpoczynku, co nie budzi w nim lęku jakim jest odłożenie do łóżeczka gdzie leży w bezruchu. Może być stosowany od urodzenia do 4 miesiąca życia.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

2 odpowiedzi na “9 przydatnych gadżetów dla noworodka”

bardzo dobra lista, ze wszystkim się zgadzam:) No.. akurat hamaczka i tego wiaderka nie mamy, ciekawe hm. Co do chusty to sama byłam zaskoczona, jak bardzo przypadła nam do gustu. Otulacz mamy bambusowy, ten materiał to też dla nas zaskoczenie, bardzo przyjemny i super właściwości. Kapturek z ręczniczkiem- sama miałam w dzieciństwie:D Z polskich firm lullalove ma bardzo fajne otulacze i ręczniczki-kocyki z bambusa, albo z bambusa z algami. Lubię czytać takie zestawienia:) Pozdrawiam!

ten otulacz wygląda trochę jak kokon:D ale faktycznie otulanie jest super. Te otulacze, co poleca Ewelina faktycznie są świetne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.