Kategorie
Ekowiadomości

Ważna rola zabawy z ogniem

Erin Davis to popularna w Kanadzie postać medialna. Kobieta, która zrealizowała materiał pt. „The Land”, dotyczący niezwykłego placu zabaw. Film to opowieść o tym, co według autorki ma  „charakter gry, ryzyka i zagrożenia” – czyli o tzw. dzikiej zabawie.

Na placu dzieci bawią się ogniem, wspinają się i skaczą z drzew, bawią się niebezpiecznymi przedmiotami (młotkiem, piłą, gwoździami). Erin Davis: „Plac zabaw w Północnej Walii to przestrzeń zabaw zakorzeniona w przekonaniu, że dzieci są zdolne do tego, by decydować o podjęciu zachowań ryzykownych, doświadczają ich na własną rękę”. To ich teren, a dyskretni obserwatorzy zabaw, zwykle dorośli, wkraczają w ich świat tylko wtedy, kiedy jest to konieczne (zagraża życiu dzieci).

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

The Importance of Playing With Fire (Literally) from Play Free Movie on Vimeo.

Rodzice, którzy obejrzą film, często są zszokowani – jest to jednak pozytywne zaskoczenie. Ze zdumieniem patrzą na bliski, lecz bezpieczny kontakt dziecka z ogniem. Dorośli sami wspominają, że w dzieciństwie bawili się zwykle mało bezpiecznie, jednak teraz własnym dzieciom tego zabraniają. Tymczasem stworzenie przyjaznej dziecku krainy zabaw jest proste. Wystarczy kilka metrów kwadratowych, kartony, tkaniny, taśmy – wszystko to znajdziemy we własnych garażach i na strychach.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “Ważna rola zabawy z ogniem”

To tak jak w teorii „luźnych części” Simona Nicholsona. Najciekawszą częścią zabawy, jest możliwość tworzenia własnej przestrzeni. A na co dzień właśnie to zabieramy dzieciom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.