Kategorie
Ekowiadomości

Wełna – naturalna czy nie?

Informacja na metce ubrania, która mówi, że wełna składa się w 100 procentach z włókien naturalnych nie jest pełną informacją produktową

Informacja na metce ubrania, która mówi, że wełna składa się w 100 procentach z włókien naturalnych nie jest pełną informacją produktową – nie wyjaśnia metod hodowli zwierząt czy dalszej obróbki surowców.

Wełna jest produktem naturalnym pochodzenia zwierzęcego. Obok bawełny jest najpopularniejszym surowcem tekstylnym.
Naturalna wełna, ale:

  • zwierzęta, których sierść jest strzyżona nie zawsze hodowane są w sposób humanitarny i naturalny, np. owce powinny być wypasane na pastwiskach nieprzemysłowych, wolnych od pestycydów, sztucznych nawozów i środków ochrony roślin. Ponadto organizacje walczące o prawa zwierząt takie, jak np. PETA podkreślają, że strzyżenie owiec wciąż wiąże się z ich okrutnym traktowaniem;

  • proces produkcji wełny pozostawia wiele wątpliwości. Wełna wprost ze zwierzęcia jest poddawana praniu i barwieniu. Proces ten pochłania hektolitry wody i często odbywa się z użyciem szkodliwych chemikaliów.

Stany Zjednoczone jasno określiły, że aby wełnę nazwać ekologiczną, zwierzęta powinny być karmione paszą ekologiczną i wypasane na pastwiskach naturalnych. Stosowanie hormonów, pestycydów jest zabronione. Ponadto hodowca musi odpowiednio dbać o zdrowie zwierząt i o ich ogólny dobrostan.

Międzynarodowa organizacja PETA jest autorem światowej kampanii zachęcającej do nie kupowania i nie noszenia ubrań z wełny pod nazwą Have a Heart: Don’t Buy Wool (Miej serce: nie kupuj wełny) – z powodu niskich standardów etycznych panujących w przemysłowych hodowlach zwierząt hodowanych dla wełny.

Międzynarodowy certyfikat i znak ekowełny nie istnieje.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.