Kategorie
Ekowiadomości

Ciąg dalszy „afery słoiczkowej” Gerbera

To, co znajduje się we wnętrzu słoiczka z gotowym jedzeniem dla niemowląt nie zawsze jest oczywiste. Mięso oddzielane mechanicznie wchodziło w skład słoiczka marki Gerber

To, co znajduje się we wnętrzu słoiczka z gotowym jedzeniem dla niemowląt nie zawsze jest oczywiste. Mięso oddzielane mechanicznie wchodziło w skład słoiczka marki Gerber – Indyka oraz Kurczaka i stanowiło około jedną trzecią posiłku.

Jak powstaje MOM? Grzbiety, szyje i skrzydła kurczaków i indyków przechodzą przez specjalne cylindry, które oddzielają masę mięsno-tłuszczową od kości. Takie „mięso” znajdziemy m.in. w gorszej jakości parówkach, kiełbasach czy pasztetach.

Dziecko nie ma dostatecznie ukształtowanego układu trawiennego, a  rodzicom zależy na tym, aby ich dzieci jadły zdrowe produkty mięsne, nie zaś ścięgna, włókna, błony. Dziennikarze Gazety Wyborczej oraz Internauci  nagłośnili sprawę zawartości MOM w słoiczkach Gerbera, który jest częścią koncernu Nestle – światowego giganta w produkcji żyności. „Afera słoiczkowa” niewątpliwie wpłynęła na spadek zaufania, jakim darzyli markę rodzice małych dzieci. Sprawą zainteresowała się także Komisja Zdrowia oraz Instytutowi Matki i Dziecka.

Co na to Gerber? Wyjaśnia, że na Zachodzie Europy słoiczki są całkowicie wolne od MOM. U nas jest inaczej. W Polsce jedynie „Kurczak” i „Indyk” mają w składzie MOM. Koncern Nestle oświadczył, iż pracuje nad nową recepturą produktów Gerber bez dodatku mechanicznie oddzielanego mięsa.

Wszystkie zalecenia dotyczące wartości odżywczych produktów dla dzieci mówią o tym, że muszą być produkowane z surowców najwyższej jakości. W przypadku posiłków mięsnych powinno to być najlepsze mięso, a za takie uznaje się np. mięso od szynki, polędwicę, udziec cielęcy, mięso z piersi indyka i kurczaka. Marka Gerber, póki co, nie sprostała tym wymaganiom.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.