Kategorie
Recenzje

Wilk Ambaras – WWF

Z czym kojarzy nam się wilk? Często to dla nas „ten zły” z Czerwonego Kapturka, wróg wiewiórek, ptaszków czy króliczków w lesie. W każdym razie skojarzenia są negatywnie. Organizacja WWF chce to zmienić i uwolnić wilka od stereotypu groźnego krewniaka psa

Z czym kojarzy nam się wilk? Często to dla nas „ten zły” z Czerwonego Kapturka, wróg wiewiórek, ptaszków czy króliczków w lesie. W każdym razie skojarzenia są negatywnie. Organizacja WWF chce to zmienić i uwolnić wilka od stereotypu groźnego krewniaka psa. Niedawno ukazała się poświęcona tym pięknym zwierzętom opowieść, która przypomina o ich istotnej roli w świecie przyrody. Autorem książki pt. „Wilk Ambaras” jest Tomasz Samojlika. To propozycja dla dzieci w wieku szkolnym, chociaż z własnego doświadczenia wiem, że zaciekawi także przedszkolaka.

Książkę można za darmo pobrać ze strony WWF – www.wwf.pl. Dodatkowo, jak zapewnia Stefan Jakimiuk z WWF Polska, książka trafi do szkół podstawowych w województwach, gdzie występują wilki.

Autorem „Wilka Ambarasa” (tekstu i ilustracji) jest Tomasz Samojlik, na co dzień pracownik Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. To już druga opowieść Samojlika o świecie zwierząt, która ukazała się drukiem. Wcześniej była to książka „Żubr Pumpik”.

O czym jest książka?

Przede wszystkim jest to piękna bajka o wielopokoleniowej rodzinie wilków. Poznajemy ich zwyczaje i rytuały, a także dostrzegamy ich wielkie przywiązanie i oddanie rodzinie. Tytułowy Ambaras zdecydowanie różni się od braci, nie zdradzę czym, odsyłam do książki :). Ambaras nie przypomina stereotypowego „złego wilka”. Dlatego jest spora szansa, że naszym dzieciom wilczek będzie kojarzył się pozytywnie.
Dzięki tej bajce dzieci mogą się wiele dowiedzieć o życiu wilków, o ich relacjach z człowiekiem oraz roli, jaką pełnią w przyrodzie.

Wrażenia

To piękna opowieść, którą chłonie się dosłownie w mgnieniu oka. Przygody sympatycznego wilczka Ambarasa, wiewiórki Orzesznicy i dzika Niucha zafascynowały nas na tyle, że często do nich wracamy. Dodatkowo uwagę dziecka przykuwają proste, bardzo czytelne, czarno białe ilustracje, które idealnie obrazują treść. To opowieść o przyjaźni, woli przetrwania, trosce o rodzinę.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.