Wózek do biegania z dzieckiem - co musisz wiedzieć
| Wózek do biegania z dzieckiem – co musisz wiedzieć

Wózek do biegania z dzieckiem – co musisz wiedzieć

Zawsze w szczególny sposób dbałaś o formę i teraz boisz się, że po porodzie będziesz uziemiona? Nic bardziej mylnego. Wystarczy zainwestować w wózek do biegania z dzieckiem i po niedługim czasie powrócić do pierwszych, delikatnych treningów. Czy to rzeczywiście dobry pomysł? Czy wózek biegowy jest bezpieczny? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości. 

Wózek sportowy – najważniejsze informacje

Kiedy?

Wózek sportowy nie przyda się w pierwszych miesiącach. Dziecko musi bowiem stabilnie siedzieć w wózku, by mogło towarzyszyć Ci podczas joggingu. Nie wystarczy, że podeprzesz je kocykiem czy podusią. Dla dobra jego kręgosłupa, maluch powinien umieć samodzielnie przejść z leżenia do siadu i wytrzymać w tej pozycji.

Jaka technika?

Warto zwrócić uwagę, że wózek sportowy wymusza na rodzicu nieco inną technikę biegania – przecież musisz go pchać. Nie ma innego sposobu niż używać w tym celu chociaż jednej ręki i dla wielu to najwygodniejsze rozwiązanie. Nie ma jednak złotej zasady. Są mamy, które będą pchały wózek do biegania przed sobą, inne natomiast wybiorą bieg tuż obok niego. Najważniejsze jest wyczucie tego, co dla ciebie najlepsze.

Co z bezpieczeństwem?

Właśnie dlatego aktywne mamy inwestują w wózek do biegania z dzieckiem. Najczęściej wyposażone są one w hamulce ręczne, 5-punktowe pasy i dodatkowy pasek na nadgarstek. Nie mniej ważne jednak będzie twoje skupienie. Bieg z wózkiem zobowiązuje do szczególnej uwagi na otoczenie – zwierzęta czy innych ludzi. Pamiętaj także, by zawsze mieć ze sobą dokumenty i telefon, wszystkiego bowiem nigdy nie przewidzisz.

Jaki wózek do biegania z dzieckiem kupić?

Najważniejsze jest zrozumienie, że wózek do biegania z dzieckiem to nie zwykła spacerówka czy gondola. Nawet najlepsi producenci nie rekomendują swoich wyrobów jako alternatywy do treningów. Jedynym rozwiązaniem, jeśli chcesz wrócić do regularnych joggingów, jest wózek sportowy.

Co wyróżnia wózek do biegania?

  • 3 koła – blokada przedniego daje dodatkową stabilność w czasie biegu
  • ręczny hamulec
  • duże pompowane koła, które znacząco ułatwiają pchanie go w czasie biegu
  • pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa dla dziecka
  • pasek na rękę dla rodzica (opcjonalnie – możesz go wykonać również sama)
  • wygoda w budce – dziecko ma zapewnioną dodatkową wentylację, ulepszoną amortyzację, powiększoną budkę w ramach ochrony przed słońcem (opcjonalnie także moskitierę i folię przeciwdeszczową, by ćwiczyć niezależnie od pogody)

Wózek sportowy daje ci komfort podczas biegu. Wyróżnia się dobrym trzymaniem drogi, a dzięki jego kształtowi nie musisz się bać, że będziesz uderzała w niego nogami. Co więcej, wózek do biegania z dzieckiem najczęściej bardzo łatwo się składa i zajmuje niewiele miejsca.


Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

wychowanie
Wczesne czytanie, czyli jak NIE zarządzać rozwojem dzieci

wychowanie
Dziadkowie i dziecko – pozwól im się porozumieć po swojemu

olini
Prosta rzecz, która poprawi dietę twojego dziecka

wychowanie
Jak praktykować rodzicielstwo bliskości z dzieckiem w wieku szkolnym?

wychowanie
“Instrukcja obsługi” dziecka nie istnieje! Szukając jej, możesz stracić to, co najcenniejsze

wychowanie
Uprościć rodzicielstwo! „Wiele dzisiejszych problemów z zachowaniem obserwuje się u dzieci, które mają zbyt wiele rzeczy oraz żyją zbyt szybko”

POLECAMY
“Nic tak nie tworzy przyszłości, jak marzenia”. O czym marzą polskie dzieci?

niemowlę
Świąteczny czas może być trudny dla niemowląt

rodzina
“Zjedz uszka, bo babci będzie przykro”, czyli jak radzić sobie z presją przy świątecznym stole?

wychowanie
Mózg dziecka na świątecznych zakupach