Kategorie
Ekowiadomości

Karmienie piersią wpływa na sprawność mózgu dziecka

Karmienie piersią wpływa pozytywnie na rozwój mózgu u noworodków. Nowe badania opublikowane w NeuroImage sugerują, że niemowlęta karmione mlekiem matki mają więcej istoty białej w mózgu niż dzieci, których mamy nie karmią swoim mlekiem. Ten obszar mózgu odpowiada za uczenie się, sprawność motoryczną oraz emocje. Bywa, że mamy z różnych powodów nie mogą karmić dzieci swoim mlekiem, ale coraz częściej mają możliwość korzystania z banków mleka.

Badanie

Naukowcy obserwowali ponad setkę niemowląt w wieku od 10 miesięcy do czterech lat. Wszystkie dzieci były karmione wyłącznie mlekiem matki przez co najmniej trzy miesiące. W grupie kontrolnej znajdowały się dzieci karmione mlekiem modyfikowanym lub karmione w sposób mieszany – mlekiem modyfikowanym i mlekiem mamy. Badacze stawiali przed niemowlętami rozmaite zadania związane z motoryką oraz śledzeniem wizualnym przedmiotu i kontrolowali wyniki za pomocą rezonansu magnetycznego. Badanie wykazało, że w mózgu niemowląt karmionych piersią  najważniejsze dla ich rozwoju zmiany zachodzą w wieku lat dwóch. Ponadto okazało się, że składniki mleka matki odpowiadają za promowanie „zdrowego rozwoju dziecka i neuronów”. Badania wykazały, że im więcej mleka matki dostają niemowlęta, tym bardziej wzrasta sprawność ich mózgu.

Dr Sean Deoni, koordynator badania, mówi: „Nie możemy kontrolować takich rzeczy jak bliskość dziecka i rodziców czy środowisko uczenia się. Istnieje wiele czynników, które ostatecznie pomagają rozwijać się dziecku, a karmienie piersią jest tylko jednym z nich”.

Cenne mleko

American Academy of Pediatrics donosi, że mleko kobiece daje mnóstwo korzyści przede wszystkim dziecku, ale i matce. Badania potwierdzają, że jest idealnym pożywieniem dla niemowląt, zawiera przeciwciała i inne czynniki wpływające na odporność i pomagające zapobiegać przeziębieniom, chorobom uszu, infekcjom gastrycznym, astmie, egzemie jak również cukrzycy, a nawet białaczce.

Źródło: naturalnews.com, well.blogs.nytimes.com
Foto

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

2 odpowiedzi na “Karmienie piersią wpływa na sprawność mózgu dziecka”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.