Kategorie
Produkty Rzeczy dla dzieci

Czarna seria bardzo serio, czyli „Bez fikcji o… ”

Jeśli macie ochotę przeczytać coś szczerego, autentycznego, momentami zabawnego i wzruszającego, ale jednocześnie poruszającego ważne tematy, a do tego najlepiej, żeby było o rodzicielstwie i rodzinie, przeczytajcie którąkolwiek z książek z serii wydawnictwa Czarne „Bez fikcji..”, a potem… sięgnijcie po resztę.

„Bez fikcji o..” to seria bardzo serio, ale z odpowiednim dystansem traktująca kwestie rodzicielstwa i rodziny. Macierzyństwo i ojcostwo, także zastępcze czy duchowe, przedstawione jest tu w najróżniejszych aspektach, dzięki czemu możemy ujrzeć piękne i pełne spektrum miłości rodzicielskiej. Autorzy książek z tej serii szczerze i bez owijania w bawełnę piszą o pięknych i bolesnych chwilach swojego życia – o miłości, partnerstwie czy rozstaniach.

Macierzyństwo non-fiction. Relacja z przewrotu domowego

maciezynstwo
 • Autorka: Joanna Woźniczko-Czeczott – politolożka i dziennikarka, oczywiście matka. Podobno pisze książkę o Sankt Petersburgu.
 • O czym: Mocna, szczera i zabawna próba opisania samej siebie w pierwszym roku życia dziecka.
 • Poleca Justyna Sobolewska:
  Joanna Woźniczko-Czeczott w swojej do szpiku kości prawdziwej i jednocześnie bardzo zabawnej książce przerywa zmowę milczenia. Macierzyństwo jest bowiem rewolucją, w wyniku której nie tylko coś zyskujemy, ale i coś tracimy. Czeczott pisze o terrorze metod wychowawczych i diet dla matek karmiących, o potwornej nudzie spacerów, wyjałowieniu intelektualnym, wypadaniu włosów i o wściekłości. Nazywa śmiało to, co niemal wszyscy rodzice znają z autopsji, ale do czego często wstydzą się przyznać. Dzięki tej książce odzyskują głos.

Książka do kupienia – Macierzyństwo non-fiction. Relacja z przewrotu domowego

Próba miłości. Jak pokochać cudze dziecko

prosba
 • Autorzy: Katarzyna Klejnocka – recenzentka, redaktorka, pracuje w sekretariacie redakcji Newsweek Polska i Jarosław Klejnocki – poeta, eseista, prozaik, krytyk literacki, nauczyciel i wykładowca, dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Razem – rodzice biologiczni dwóch córek i zastępczy jednej.
 • O czym: Szczery, zabawny i poruszający ważne pytania dwugłos małżeński o doświadczeniu rodzicielstwa zastępczego.
 • Poleca Katarzyna Kotowska:
  Jestem wdzięczna autorom za ich książkę, za uświadomienie czytelnikom, jak trudna jest opieka zastępcza, za obnażenie niedostatków całego systemu tej opieki.

Książka do kupienia – Próba miłości. Jak pokochać cudze dziecko

Mundra

mundra
 • Autorka: Sylwia Szwed – reporterka związana z Wysokimi Obcasami i Dużym Formatem.
 • O czym: Kontrowersyjny i aktualny zbiór dziesięciu wywiadów z położnymi z różnych pokoleń i środowisk, mających różne doświadczenia i światopogląd. Opowieść o cudzie i ciemnych stronach narodzin.
 • Poleca Anna Nasiłowska:
  Jesteśmy w tej chwili w dziwnym momencie. Z jednej strony – poszukiwania poziomu reakcji instynktownych i nurt ekologiczny. Z drugiej – coraz większa medykalizacja porodu, rosnąca liczba cesarskich cięć. To, co mają do powiedzenia położne, z którymi rozmawia Sylwia Szwed, pozwala wśród sprzeczności odnaleźć pewien ład. Nie bez przyczyny w różnych kulturach tradycyjnych przypisywano akuszerkom mądrość, a nawet dostęp do ciemnych sił. One stoją u początku życia, widzą splot bólu i nadziei.

Książka do kupienia – Mundra

Hotel dla swoich rzeczy

hotel
 • Autorka: Joanna Jagiełło – dziennikarka, nauczycielka, redaktorka, poetka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, mama dwóch córek.
 • O czym: Szczera, zabawna i wzruszająca książka o skomplikowanych relacjach rodzinnych, macierzyństwie i o pisaniu. A przede wszystkim o tym, jak być szczęśliwym i nie stracić siebie bez względu na okoliczności.
 • Poleca Grażyna Plebanek:
  Odwaga pokazania własnego życia bez owijania w fikcję. Lepienie siebie, szukanie prawdy emocjonalnej i zmysłowej. Zmagania z pamięcią, pasja, by nadać wspomnieniom kształt – tak urokliwy, że trudno się od nich oderwać.

Książka do kupienia – Hotel dla swoich rzeczy

Po. O małżeństwie i rozstaniu

po
 • Autorka: Rachel Cusk – brytyjska pisarka, autorka sześciu powieści.
 • O czym: Oczyszczająca, szczera, wnikliwa i intymna opowieść kobiety, która po rozstaniu z mężem przygląda się swojemu życiu.
 • Poleca Katarzyna Kubisiowska:
  Pisarka mówi wprost: trzeba społecznie umrzeć – zrzucić kostium kobiety, żony, matki, pracownicy – aby zobaczyć w sobie człowieka. Wtedy dopiero porozsypywane części ponownie zaczynają scalać się w nowy porządek. I nie tylko w przeszłości rodziców znajdziemy początek naszego dzisiejszego losu. Został on ustalony i opowiedziany o wiele wcześniej, w mitach, zwierciadłach zawiłych relacji międzyludzkich. Przenikliwy esej Cusk na swój sposób rani, ale tylko po to, aby oczyścić.

Książka do kupienia – Po. O małżeństwie i rozstaniu

Praca na całe życie. O początkach macierzyństwa

praca
 • Autorka: Rachel Cusk – zobacz wyżej.
 • O czym: Niebanalna, przenikliwa, ale niektórzy twierdzą, że przygnębiająca, skandaliczna i ponura opowieść początkach macierzyństwa, rzecz jasna.
 • Poleca Sylwia Chutnik:
  Macierzyństwo. Mityczny instynkt, niemal religia. Pisać o nim można tylko w jeden sposób: na klęczkach. Ale Rachel Cusk proponuje nam historię odbrązowioną, szczerą do bólu każdego nerwu. Przy tym wzruszającą i oddającą kobietom ich podmiotowość. Nareszcie.

Książka do kupienia – Praca na całe życie. O początkach macierzyństwa

Wszystkie książki z serii „Bez fikcji o..” możecie kupić w sklepie Natuli.pl – Bez fikcji o … – Wydawnictwo Czarne

Przypominamy, że książki – niezależnie od ilości – Natuli.pl wysyła za jedyne 5 PLN!

Autor/ka: Joanna Adamska

Polonistka i pedagog. Tylko chwilowo na emigracji. Książki dla dzieci kupuje sobie, ale chętnie pożycza je swoim dwóm córkom. Pani (nie tylko) od książek w Natuli.pl.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.