| Wystąpienie Minister Edukacji: 2012 będzie spokojnym rokiem dla systemu edukacji

Wystąpienie Minister Edukacji: 2012 będzie spokojnym rokiem dla systemu edukacji

11 stycznia bieżącego roku Minister Edukacji Narodowej wystąpiła przed Sejmową Komisją Edukacji, Nauki i Młodzieży. Znaczna część przemówienia poświęcona była edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Krystyna Szumilas zapowiedziała, że najistotniejsze cele na ten rok to kontrola realizacji przez nauczycieli nowych podstaw programowych i przesunięcie o dwa lata (do września 2014) obowiązkowej nauki dla 6-latków. „Mimo, że w prawie 90% szkół podstawowych już dzisiaj przebywają dzieci sześcioletnie w oddziałach przedszkolnych lub klasach pierwszych szkół podstawowych, ciągle niespełna 20% wszystkich rodziców zdecydowało się na wysłanie swojego dziecka do klasy pierwszej. Dziś aż 92 gminach (na ogólną liczbę 2479) nie ma ani jednego dziecka sześcioletniego w szkołach podstawowych”.

Do czasu wdrożenia zmiany Ministerstwo chce skupić się na kampanii, informującej rodziców o korzyściach mogących płynąć z obniżenia wieku szkolnego. Poza tym to dodatkowy czas dla samorządów i dyrektorów szkół, aby przygotować placówki na przyjęcie dzieci sześcioletnich. „Małe dziecko uczy się spontanicznie, poznaje świat poprzez doświadczenie, nie systematyzuje wiedzy i tak ułożona jest podstawa programowa wychowania przedszkolnego. Im dziecko jest starsze, tym bardziej potrzebna jest umiejętność porządkowania zdobytych informacji i wykorzystania ich od zdobywania następnych. Dla harmonijnego rozwoju dziecka konieczne staje się stopniowe przechodzenie od uczenia się spontanicznego do poznawania świata i zdobywania wiedzy i umiejętności w sposób zorganizowany”.

Rozwój kreatywności i zdolności do przyswajania wiedzy, a także wykrywanie i stopniowe niwelowanie różnorodnych deficytów rozwojowych dzieci, to wg Minister Szumilas zalety odpowiednio wcześnie rozpoczętej edukacji. Pani Minister podkreśliła, że nie wszystkie dzieci mają odpowiednie warunki do rozwoju w swoich domach rodzinnych. Wczesna edukacja ma wyrównać szanse dzieci z różnych środowisk.

„Ostatnie cztery lata były okresem szybkiego rozwoju edukacji przedszkolnej. Liczba dzieci 3-5 letnich uczęszczających do przedszkoli wzrosła 47 % w roku szkolnym 2007 roku do prawie 72% w roku szkolnym 2011/2012. To największy wzrost w ostatnim dwudziestoleciu, ale z uwagi na start z niskiego pułapu zwiększenie liczby dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym ciągle jest wyzwaniem aktualnym” – dodaje pani Minister.

Minister Krystyna Szumilas poinformowała, ze niebawem rozpoczęte zostaną rozmowy na temat finansowania szkół i przedszkoli oraz nad pilotażem programu „Cyfrowa szkoła”.

źródło: http://www.men.gov.pl/


Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

rodzina
Mózg na tak, czyli jak dbać o równowagę psychiczną dziecka?

rodzina
Co warto wiedzieć o przeziębieniu? 7 odpowiedzi na najczęstsze pytania rodziców

wychowanie
Dlaczego nuda jest potrzebna?

wychowanie
O pożytkach płynących z konfliktów między rodzeństwem

olini
Zdrowa wiosna – 4 produkty, które chronią przed przeziębieniem

wychowanie
Jak zorganizować przestrzeń domową w duchu pedagogiki Marii Montessori?

This error message is only visible to WordPress admins

Error: The account for natuli_dziecisawazne needs to be reconnected.
Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.