Kategorie
Ekowiadomości

Witaminy nie wystarczą! Dieta w ciąży pod lupą

Obecne wyniki badań pokazują, że ogólna jakość diety kobiety ciężarnej, a nie tylko jednego składnika odżywczego, znacząco wpływa na kondycję płodu

Kobiety dobrze odżywiające się przed i w czasie ciąży rodzą zdrowsze dzieci. Zdrowa i zbilansowana dieta chroni dziecko przed wadami rozwojowymi mózgu i rdzenia kręgowego.

Do tej pory badano kobiety, biorąc pod uwagę jedną grupę składników odżywczych – np. obecność witamin z grupy B, kwasu foliowego, itp. Na początku XXI wieku specjaliści rozpoczęli badania innych pojedynczych składników odżywczych w diecie, poszukując powiązań z wadami rozwojowymi dziecka.

Obecne wyniki badań pokazują, że ogólna jakość diety kobiety ciężarnej, a nie tylko jednego składnika odżywczego, znacząco wpływa na kondycję płodu.

Naukowcy badali grupę prawie 4000 tysięcy kobiet. Część z nich jadła produkty charakterystyczne dla diety śródziemnomorskiej (bogata w owoce, warzywa, oliwę, owoce morza), a druga część żywność zalecaną przez Departament Zdrowia USA (głównie owoce i warzywa, produkty niskoprzetworzone). Obydwa systemy odżywiania są korzystne, stawiają na owoce i warzywa z niewielką ilością niezdrowych tłuszczów. Wyniki badania potwierdziły przypuszczenia lekarzy – im zdrowsza dieta w ciąży, tym mniejsze ryzyko wad wrodzonych. Dlatego należy dostarczać organizmowi szeregu witamin i składników odżywczych a nie tylko np. kwas foliowy. W naszym organizmie składniki odżywcze nie działają w odosobnieniu, lecz są od siebie zależne.

Możliwe jest również, że zdrowa dieta jest początkiem zmian w stylu życia matki, które chronią dziecko przed wadami wrodzonymi. Naukowcy chcą poszerzyć swojej badania na temat diety ciężarnych i jej wpływu na wady wrodzone ich przyszłych dzieci.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “Witaminy nie wystarczą! Dieta w ciąży pod lupą”

Dieta jest bardzo wazna w czasie ciązy, ale sama dieta nie jesteśmy w stanie dostaczyć wszytskich nie zbednych skłądników dlatgeo warto wprowadzic dodatkow odpowiendią suplementacje diety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.