Kategorie
Ekowiadomości

Za duży hałas w szkołach

Przy natężeniu dźwięku wyższym niż 80 decybeli pojawia się ryzyko uszkodzeń słuchu u uczniów, zwłaszcza tych nadwrażliwych na dźwięki. W większości badanych szkół podstawowych poziom ten został przekroczony

W katowickich szkołach podstawowych ruszył pilotażowy projekt badania słuchu u dzieci z klas od pierwszej do trzeciej. Eksperci z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach stwierdzili bowiem, że w natężenie dźwięku w śląskich szkołach jest zbyt wysokie.

Badanie
Połowę swojego czasu w ciągu dnia dzieci spędzają w szkole. A tam nieustannie narażone są na działanie hałasu: szum, dźwięk dzwonka, przesuwanie krzesełek, pogłos na korytarzach i sali gimnastycznej, szaleństwa na przerwach, itd. Na początku tego roku (między lutym a kwietniem) śląski oddział Sanepidu przeprowadził badania poziomu hałasu w siedmiu katowickich podstawówkach. Pomiary prowadzono w salach w czasie lekcji, w salach gimnastycznych podczas zajęć wuefu i na korytarzach w czasie przerwy.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Normy
Za bezpieczny dla zdrowia uważa się poziom dźwięku nie przekraczający 75 decybeli. Przy natężeniu dźwięku wyższym niż 80 decybeli pojawia się ryzyko uszkodzeń słuchu u uczniów, zwłaszcza tych nadwrażliwych na dźwięki. W większości badanych szkół podstawowych poziom ten został przekroczony.

Po zanalizowaniu wyników badań pracownicy śląskiego Sanepidu chcą stworzyć zbiór zasad, których przestrzeganie – zarówno przez szkoły jak i przez rodziców – zapewni dzieciom większe bezpieczeństwo i ochronę przed szkodliwym działaniem hałasu. Dzwonek może dzwonić ciszej, krzesła stojące na kamiennej posadzce stołówki można podkleić filcem. Ważne jest też, żeby dzieci jak najwięcej czasu spędzały na świeżym powietrzu, ponieważ na dworze jest zwykle ciszej niż w zamkniętym pomieszczeniu. W niektórych szkołach powstają też “miejsca ciszy”. Wrażliwi uczniowie będą mogli  w trakcie przerwy odpocząć od hałasu w wyznaczonych do tego miejscach.

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Są sposoby radzenia sobie ze złością (swoją i bliskich), które nie ranią i nie krzywdzą. Książka pomaga zrozumieć i stosować te metody. 

CHCESZ? KLIKNIJ!

Rola rodziców
Rodzice przede wszystkim muszą być czujni, obserwować swoje dziecko. Powinni także pilnować, aby dziecko nie oglądało  za głośno telewizji oraz żeby jak najrzadziej korzystało ze słuchawek, zwłaszcza tych wewnątrzusznych.

Uszkodzenie narządu słuchu to jedna z głównych przyczyn opóźnionego rozwoju mowy, trudności w nauce czytania i pisania, może także wpłynąć na pojawienie się jąkania. Badanie słuchu jest bezbolesne. Dziecko zakłada słuchawki i musi naciskać przycisk, słysząc dźwięki o różnej wysokości.

Źródło: samorzad.infor.pl
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.