Kategorie
Ekowiadomości

Jak długo należy myć ręce? Około 20 sekund

Tylko jedna na 20 osób po skorzystaniu z toalety myje ręce na tyle długo, aby zabić szkodliwe bakterie – to wniosek płynący z badania przeprowadzonego przez ekspertów z Michigan State University w USA. Naukowcy przyglądali się zachowaniom prawie 3800 ludzi po skorzystaniu z publicznej toalety.

Autor badania, prof. Carl Borchgrevink sam przyznaje, że jest zaskoczony wynikami, ponieważ do tej pory sądzono, że właściwe umycie rąk (usunięcie z nich bakterii) wymaga mniej czasu. Ta prosta czynność jest jednym z najbardziej skutecznych działań ograniczających rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Jak długo myć ręce?

Eksperci uważają, że aby pozbyć się zarazków z dłoni, wystarczy myć je intensywnie od 15 do 20 sekund wodą z mydłem. Badania wykazały jednak, że większość ludzi myje ręce przez 6 sekund.

Aby ocenić, czy mycie skutecznie zabija zarazki, należy wziąć pod uwagę dwa czynniki. Po pierwsze właśnie czas trwania mycia i drugi – czy do mycia użyto mydła.

Badania wykazały, że po wyjściu z toalety:

  • 15 proc. mężczyzn  i 7 proc. kobiet nie myje rąk wcale (dla porównania, w Wielkiej Brytanii robi to zaledwie 32 proc. mężczyzn i 64 proc kobiet);
  • 50 proc. mężczyzn i 78 proc. kobiet używało mydła;
  • ludzie rzadziej myli ręce, gdy umywalka była brudna;
  • respondenci częściej myli ręce rano;
  • ludzie częściej myli ręce, jeśli nie było znaku (tabliczki), która ich do tego zachęcała.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Jak podaje UNICEF, każdego roku choroby takie jak biegunka i infekcje dróg oddechowych przyczyniają się do śmierci ponad 3,5 mln dzieci poniżej 5 roku życia. Staranne mycie rąk mydłem i wodą, zwłaszcza przed posiłkiem oraz po skorzystaniu z toalety, może spowodować ograniczenie liczby przypadków biegunki prawie o połowę, a infekcji dróg oddechowych o 25%. Ustanowienie przez ONZ Światowego Dnia Mycia Rąk, obchodzonego 15 października,  ma na celu rozpowszechnienie tego zwyczaju wśród społeczności całego świata. Działania te mogą pomóc uratować każdego roku życie miliona dzieci.

Dzieci myją ręce

Wirusy i bakterie przenoszone na brudnych rękach są przyczyną wielu zakażeń, zatruć pokarmowych, przeziębień czy grypy. Na naszych dłoniach jest nawet 5 milionów drobnoustrojów na każdy cm kwadratowy! Wystarczy, że dziecko mechanicznie potrze nieumytymi rękami okolice nosa, ust czy oczu i już narażone jest na ryzyko infekcji. Dlatego tak ważne jest mycie rąk. Dorośli powinni wpoić dziecku ten nawyk, a najlepiej zrobić to dając przykład. Dziecko powinno zapamiętać, że musi umyć ręce przed każdym posiłkiem, zawsze po skorzystaniu z toalety (nawet, gdy załatwia się do nocnika), po powrocie do domu, zabawie ze zwierzętami oraz zawsze, gdy ręce się ubrudzą. Warto nauczyć dziecko, by kichając czy kaszląc zasłaniało usta i nos nie dłonią, a łokciem. Warto też odpowiednio wcześnie nauczyć dziecko prawidłowego mycia rąk. Na pewno nauczy się tego w przedszkolu, ale lepiej nie czekać tak długo i wziąć sprawy w swoje ręce.

Nie za często

Wokół częstego mycia rąk wciąż krąży wiele stereotypów. Woda i naturalne mydło nie wpływają na florę bakteryjną skóry. Pozwalają jedynie całkowicie oczyścić ręce z groźnych patogenów. Jak wykazały badania, mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii już o około 90 proc. Kolejne 15 sekund usuwa całkowicie drobnoustroje, które mogą być przyczyną chorób.

Pamiętajmy, że mycie rąk samą wodą nie jest wystarczające i zawsze należy użyć mydła, aby uzyskać właściwy efekt.

Źródło: dailymail.co.uk
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.