Kategorie
Ekowiadomości

Zieleń w domu a zdrowie domowników

Zieleń towarzyszy naszym domom od wieków. Już 3000 lat temu domostwa najzamożniejszych obywateli starożytnych Chin udekorowane były pięknymi roślinami. Dziś zieleń we wnętrzach jest niemal wszechobecna.

150dpi

Wpływ roślin na zdrowie psychiczne i fizyczne

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Noszenie dzieci

Poradnik dla noszących rodziców

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Moda na rośliny we wnętrzach na dobre rozpoczęła się w latach 70. ubiegłego wieku. Wcześniej przed dekorowaniem zielenią wnętrz odstraszały ludzi popularne mity. Wierzono, że rośliny zużywają tlen, powodują alergie, a nawet mogą być dla nas toksyczne.

Dziś wiemy, że tak nie jest. Rośliny oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, absorbując związki chemiczne pochodzące z klejów, środków konserwujących, mebli i dywanów (m. in. formaldehyd, benzen, toluen oraz tlenek węgla). Co więcej, dzięki obecności roślin występowanie grzybów oraz bakterii chorobotwórczych spada nawet o 50-60%.

Obcowanie z roślinami we wczesnej fazie rozwoju dziecka pomaga budować tolerancję i odporność na alergeny. Badania przeprowadzone na Royal College of Agriculture w Cirencester (Wielka Brytania) wskazują obniżenie niepokoju i innych objawów zaburzeń emocjonalnych u dzieci przebywających w pokojach z zielenią nawet o 70%.

170

Ponadto rośliny mają niezwykle pozytywny wpływ na samopoczucie, zarówno nasze jak i naszych dzieci. Redukują występowanie bólów głowy, kaszlu, suchości skóry oraz zmęczenia. Podnoszą kreatywność oraz zmniejszają poziom stresu. Poza tym kolor zielony w połączeniu z żywą formą ma pozytywny wpływ na nasze oczy, a co za tym idzie, ma kojący wpływ na nasz układ nerwowy, działa uspokajająco oraz pozwala się rozluźnić.

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Są sposoby radzenia sobie ze złością (swoją i bliskich), które nie ranią i nie krzywdzą. Książka pomaga zrozumieć i stosować te metody. 

CHCESZ? KLIKNIJ!

Dobór roślin do wnętrz

W swoim wystąpieniu na konferencji Ted znany aktywista środowiskowy, Kamal Meattle, przedstawił trzy gatunki, które w doskonały sposób poprawiają jakość powietrza we wnętrzach. Są to: areka żółtawa, sanseweria oraz epipremnum złote (które usuwa formaldehydy i inne lotne chemikalia). Inne szczególnie polecane do wnętrz rośliny to: hoya, dracena, peperomia, nefrolepis wyniosły. Te odmiany ze względu na swoje nietrujące właściwości mogą się znajdować w pokoju dzieci.

Rośliny polecane do wnętrz:

 • areka żółtawa (Areca lutescens)
 • sanseweria (Sansevieria sp.)
 • epipremnum złote (Epipremnum aureum)
 • hoya (Hoya sp.)
 • dracena (Dracena sp.)
 • peperomia (Peperomia sp.)
 • nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata)
 • zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)
 • trzykrotka (Tradescantia zebrina)
 • maranta (Maranta leuconeura)
 • ginura pomarańczowa (Gynura aurantiaca)
 • zygokaktus (Schlumbergera truncata)

Jakich roślin unikać?

W przyrodzie nie brakuje roślin trujących. Ich przypadkowe spożycie lub nawet kontakt z delikatną skórą dziecka może spowodować zatrucie lub reakcję alergiczną. Dobór odpowiednich odmian roślin ma więc duże znaczenie dla rozwoju i bezpieczeństwa dziecka.

Do gatunków, których należy unikać, zaliczają się: przepiękna strelicja królewska, cantedeskia etiopska, wilczomlecz, diffenbachia, bluszcz, anturium.

Źródła:How to Grow Fresh Air: 50 House Plants that Purify Your Home or Office – B.C. Wolverton, agric.gov.ab.ca, chop.edulivingsimplybrisbane.com.au, greenplantsforgreenbuildings.org, buzzle.com

Autor/ka: Katarzyna Filipowicz i Katarzyna Rogowska

Z wykształcenia architektki krajobrazu. Zawodowo związane z projektem green walls - zielonych ścian wykonanych z roślin. Propagatorki zieleni we wnętrzach w mniej tradycyjny sposób.

2 odpowiedzi na “Zieleń w domu a zdrowie domowników”

Bardzo korzystny we wnętrzach jest Skrzydłokwiat – pochłania benzen i formaldehyd znajdujące się w dymie tytoniowym i wydzielany przez monitory aceton i trójchloroetylen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.