Kategorie
Ekowiadomości

Zmiany w polityce prorodzinnej

Szykują się spore zmiany w polityce prorodzinnej. Mają być dwa razy dłuższe urlopy, już nie macierzyńskie, ale rodzicielskie. Kobiety, które urodzą swoje pociechy do 17 marca 2013 roku nie zostaną objęte ustawą

Drodzy rodzice! Szykują się spore zmiany w polityce prorodzinnej. Mają być dwa razy dłuższe urlopy, już nie macierzyńskie, ale rodzicielskie. Kobiety, które urodzą swoje pociechy do 17 marca 2013 roku nie zostaną objęte ustawą. Podstawowym założeniem projektu jest wydłużenie urlopów rodzicielskich do dwunastu miesięcy oraz przyznanie takiego prawa również mężczyznom. Rodzic, który zdecyduje się na takie rozwiązanie przez pierwsze sześć miesięcy dostanie 100% wynagrodzenia, natomiast przez kolejne pół roku dostanie 60% pensji.

Ustawa ma planowo wejść w życie z dniem 1 września 2013, więc wielu mamom zabraknie 1 tygodnia, lub nawet 1 dnia aby skorzystać z tej możliwości! Obecnie obowiązujące przepisy Kodeksu Pracy mówią o 24 tygodniach jako o maksymalnym wymiarze urlopu wychowawczego. Oznacza to, że rodzice dzieci urodzonych po 17 marca 2013 roku będą mieli szansę skorzystać z proponowanej przez Rząd możliwości wydłużenia urlopu macierzyńskiego (rodzinnego) do 52 tygodniu (łącznie). Tylko Ci rodzice w dniu wejścia ustawy w życie, czyli 1 września, będą przebywać na urlopie.

W praktyce oznacza to, że dzieci urodzone w 2013 roku zostaną podzielone na dwie grupy. I tylko druga grupa dzieci będzie miała tę możliwość i szczęście przebywania ze swoimi rodzicami dwa razy dłużej, niż dzieci z grupy, która urodzi się w I kwartale roku. Taki podział jest krzywdzący zarówno dla dzieci jak i ich rodziców. Zwłaszcza, że inne prorodzinne ustawy (np. o „becikowym” czy o obowiązku szkolnym) dotyczą całych roczników. Nie ma podziału ze względu na miesiąc urodzenia.

Z inicjatywy rodziców powstała petycja skierowana do Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Pana Władysława Kosiniaka-Kamysza, w której ci rodzice proponują, by nowe przepisy ustawy dotyczyły wszystkich dzieci narodzonych w 2013 roku. Rozwiązaniem jest inny termin wejścia w życie ustawy – 10 czerwca. Wtedy wszystkie dzieci urodzone w 2013 r. zostaną objęte nowymi przepisami o urlopie rodzicielskim.

Podpisz petycję.

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.