Kategorie
NATULI

13 mitów o ciąży – prawda czy fałsz

Spodziewasz się dziecka i masz wrażenie, że wszyscy dookoła lepiej wiedzą od ciebie, co powinnaś i czego nie powinnaś robić, by twoje maleństwo rozwijało się prawidłowo i by przyszło na świat zdrowe. Jesteś zasypywana złotymi radami – ale skąd pewność, czy są one trafne? Jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale także za twoje dziecko i nie chcesz niczego bagatelizować, dlatego warto sprawdzić słuszność tych przestróg i wskazówek.

  1. Nie wieszaj firanek ani zasłon. PRAWDA!
    Tym razem doradzające ciocie i babcie mają rację, choć może to brzmieć irracjonalnie. Lekarze potwierdzają zgodnie, że podnoszenie rąk może spowodować naciągnięcie więzadeł, na których zawieszona jest macica, a to może stanowić zagrożenie ciąży. Zbyt długie trzymanie rąk w górze może powodować zaburzenia krążenia, co może być przyczyną utraty równowagi, a nawet omdleń. Dodatkowo gdy stoi się na krześle czy drabince, wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do groźnego w skutkach upadku.
  2. Nie poparz się, bo dziecko będzie mieć znamię. FAŁSZ!
    Na skórze głowy u świeżo urodzonego maluszka, w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz przeciskania się przez drogi rodne, mogą pokazać się czerwone plamki, tzw. naczyniaki płaskie. Na ogół same znikają po kilku miesiącach i nie mają nic wspólnego z twoimi nieszczęśliwymi kontaktami z ogniem czy wrzątkiem. Ale mimo wszystko – uważaj, gdy masz do czynienia z bardzo gorącymi rzeczami, bo rany spowodowane oparzeniami ciężko się goją.
  3. Nie złość się, bo maluch będzie marudny i płaczliwy. PRAWDA!
    Hormony stresu, głównie kortyzol, przenikają przez łożysko do dziecka i nastrój mamy udziela się również jemu. Dlatego staraj się nie denerwować, a swoją uwagę skup na częstej relaksacji i odprężeniu, a wtedy hormony szczęścia będą „przechodzić” także do dziecka i ono również będzie odczuwało przyjemność.

[natuli]

  1. Nie noś łańcuszka, żeby dzidziuś nie okręcił się pępowiną. FAŁSZ!
    Owinięcie się pępowiną w łonie matki przez malucha może być spowodowane przez wiele czynników, np. kręcenie się i fikanie koziołków u mamy w brzuchu. Jednak noszenie biżuterii na szyi nie ma z tym nic wspólnego.
  2. Śpij na lewym boku i powoli wstawaj z łóżka. PRAWDA!
    Zwłaszcza w drugiej połowie ciąży, gdy maluszek już jest większy, a mama leży na boku, może dochodzić do ucisku aorty i żyły głównej mamy. Uciskana aorta zmniejszy dopływ utlenowanej krwi do ciała, także do łożyska, a więc i do dziecka. Ucisk na żyłę główną u kobiety ciężarnej natomiast spowoduje obrzęk nóg i spadek ciśnienia. Z łóżka należy wstawać powoli, niezbyt gwałtownie i w odpowiedniej kolejności – najpierw obrócić się na bok i usiąść, w tym samym czasie opuszczać nogi na podłogę. Warto potem posiedzieć chwilkę, by pozwolić dzidziusiowi dopasować się do pozycji mamy i ułożyć wygodnie, oraz by krew dopłynęła do stóp.
  3. Nie kupuj wyprawki przed narodzinami. FAŁSZ!
    Ta przestroga nie ma żadnej racji bytu, ani uzasadnienia – to po prostu zabobon. Można nawet powiedzieć, że jest wręcz odwrotnie, gdyż zakup wyprawki przed porodem jest dla przyszłych rodziców dużym ułatwieniem i odciążeniem. Raz, że bieganie z niemowlakiem po sklepach może grozić maluszkowi złapaniem infekcji, a na pewno dostarczy mu dużą, zbyteczną dawkę wrażeń. Dwa, roztargniony tatuś i przejęta babcia czy niedoinformowana ciocia mogą nie spełnić oczekiwań mamy przy wyborze danych rzeczy. Trzy, kiedy rozłoży się zakup poszczególnych rzeczy na całą ciążę, zakup wyprawki nie będzie dotkliwy dla portfela. Cztery, warto kupić wyprawkę wcześniej, żeby rzeczy wyprać i wywietrzyć, w celu pozbycia się chemii stosowanej przy produkcji ubranek i akcesoriów dla dzieci!
  4. Nie opal się zbyt intensywnie. PRAWDA!
    Pod wpływem słońca skóra wytwarza cenna witaminę D, potrzebną dla rozwoju dziecka, ale wystarczy, jeśli przyszła mama będzie spacerowała w półcieniu, i to w porze dnia o nie najsilniejszym natężeniu słońca. Mocne i długie opalanie ma kilka przeciwwskazań: trudno jest się skutecznie zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego, skóra mamy w ciąży jest wrażliwsza, a silne słońce może ją tylko podrażnić i doprowadzić do przebarwień, na słońcu organizm zużywa więcej wody, może przez to dojść do odwodnienia, a zakłócona równowaga wodno-elektrolitowa nie służy ciąży.
  5. Nie jeźdź tyłem do kierunku jazdy, bo dziecko ułoży się pośladkowo. FAŁSZ!
    To podobnie jak z łańcuszkiem na szyi i owinięciem pępowiną. Powodów, z których dziecko może ułożyć się w pozycji z główką ku górze, a pupką w dół, jest wiele. Dziecko może ustawić się w takiej pozycji w każdej chwili, nawet przy porodzie, i to być bez wyraźnej przyczyny! A to, jak się będzie siadało podczas jazdy w autobusie czy pociągu, nie ma tutaj żadnego znaczenia.
  6. Nie pal papierosów i nie przebywaj w pomieszczeniach ani z ludźmi, którzy palą. PRAWDA!
    Naukowcy zbadali, że palenie hamuje wzrost dziecka w łonie matki. Maluszek zatruwany jest tlenkiem węgla i dociera do niego mniej tlenu przez łożysko. Pamiętaj, że gdy palisz w ciąży, pali również twój maluszek, a z każdym wypalonym papierosem dochodzi do niego ok. 4 tysięcy substancji trujących i rakotwórczych.
  7. Nie przymierzaj okularów, żeby maluch nie miał wady wzroku. FAŁSZ!
    Wady wzroku najczęściej są dziedziczone po rodzicach, czyli są genetycznie uwarunkowane. Przymierzanie nowych oprawek kompletnie nie ma wpływu na to, czy maluszek będzie czy nie będzie w przyszłości okularnikiem. Oprócz genów wpływ na wady wzroku będzie miał natomiast sposób spędzania czasu dorastającej pociechy, bo uszkodzić wzrok może np. zbyt długie oglądanie telewizji lub siedzenie przy komputerze.
  8. Nie dźwigaj ciężarów. PRAWDA!
    Od samego początku ciąży kobieta nie powinna nosić więcej niż 4-5 kilogramów. Dodatkowo jeśli chce coś podnieść, to powinna ugiąć nogi, tak jakby chciała ukucnąć, i przy podnoszeniu powoli wstawać. Takie zachowanie wspiera kręgosłup, który w okolicy lędźwiowej ma nienaturalną krzywiznę, spowodowaną powiększającym się brzuszkiem i zmianą sylwetki.
  9. Nie miej kontaktu z kotami. FAŁSZ!
    To prawda, że koty mogą przenosić pierwotniaki powodujące toksoplazmozę, ale nie każdy kot musi być nosicielem. Żeby to sprawdzić, należy wykonać test u weterynarza. Toksoplazmoza jest niebezpieczna przede wszystkim w pierwszym trymestrze ciąży. Dla uspokojenia i w trosce o swoje dziecko z ciężarnych robi się analizę krwi, określającą poziom przeciwciał IgM i IgG, które wykazują, czy jest się uodpornionym na pierwotniaki – test jest wśród badań diagnostycznych dla ciężarnych kobiet.
  10. Nie pracuj przy komputerze. FAŁSZ!
    Nie ma żadnych badań, które wykazałaby, że promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez komputer ma szkodliwy wpływ na przebieg ciąży. Dodatkowo rozwój techniki sprawia, że nowsze modele promieniują w mniejszym stopniu. Trzeba jednak pamiętać, że długie siedzenie przy komputerze nie sprzyja przyszłej mamie – może obciążyć kręgosłup i wzrok.

Foto

Autor/ka: Marta Miłoń

Przede wszystkim jestem mamą dwóch dzikusów - Rysia i Jerzyka. Jestem psychopedagogiem kreatywności, studentką terapii pedagogicznej i edukacji artystycznej, dyplomowaną doulą, niespełna położną, pasjonatką integracji sensorycznej oraz zabawy dziecięcej...
Wraz z narodzinami moich chłopcysiów, stałam się mamą dwóch córek, a na imię mają: chustowANIA i pieluchowANIA. Ogromnie promuję karmienie piersią, ideę samokarmienia niemowląt i małych dzieci, rodzicielstwo bliskości, świadome macierzyństwo, jak i świadome ojcostwo i dobre narodziny oraz ekologiczny, będący w zgodzie z naszą naturą, styl życia. Niezmiennie fascynuje mnie antropologia kulturowa oraz twórczość i kreatywność ludzi.

2 odpowiedzi na “13 mitów o ciąży – prawda czy fałsz”

Niestety 2 punkt jest nieprawda, tzn ja jestem zywym tego przykladem ze kiedy moja mama byla ze mna w ciazy opaazyla sie i odruchowo klepnela sie w to miejsce ja mam znamie a moja mama nic takze lepiej uwazac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.