Kategorie
Dziecko Rodzicielstwo Rozwój dziecka Rozwój przez zabawę

8 „niebezpiecznych” rzeczy, na które warto pozwolić dzieciom

Gdy byliśmy dziećmi, robiliśmy wiele „przerażających” i „niebezpiecznych” rzeczy! To był nasz sposób na odkrywanie świata i poznawanie swoich możliwości. Dlaczego dziś nie wszystkie dzieci tego doświadczają? Dzięki owym niebezpieczeństwom dzieci dostają cenną lekcję – uczą się, jak przeżywać świat bezpiecznie. Zdobywają umiejętności, które pozwalają minimalizować ryzyko.

Pozwólmy dzieciom:

1. Swobodnie się bawić!

Żyjemy w społeczeństwie nowoczesnych rodziców, którzy troszczą się o to, by ich dziecko miało codzienną rozrywkę w postaci zajęć dodatkowych. Balet, karate, garncarstwo, jazda konna są dziś bardziej powszechne niż beztroska zabawa z innymi dziećmi, np. z sąsiedztwa. Tymczasem wartość swobodnej, niekontrolowanej przez rodzica zabawy jest nie do przecenienia! Pamiętacie ze swojego dzieciństwa popołudnia spędzone na osiedlowym trzepaku czy wyprawy z innymi dziećmi na ryby?

2. Wspinać się na drzewa

Wielu rodziców zabrania dzieciom takich wspinaczek. Obawiają się, że dziecko może spaść i co najmniej złamać nogę. Ale to jest jedno z najbardziej przyjemnych doświadczeń z dzieciństwa! Faktycznie, zdarzają się urazy, czy jednak jest ich więcej niż upadków na rowerze?

Dlaczego warto pozwolić dziecku się wspinać? Ponieważ uczy je to koordynacji, angażuje do pracy wiele grup mięśniowych i daje poczucie spełnienia. Dziecko może ćwiczyć równowagę, zaczyna rozumieć zjawisko grawitacji, a także ocenia odległości, obliczając długość skoków.

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

3. Obcować z ogniem

Dzieci lubią ogień. Ogień je fascynuje. Jak cenną umiejętnością jest zapalenie świeczki do rodzinnego posiłku a później rozpalenie ogniska. Najpierw z pomocą rodzica, następnie samodzielnie. Pozwólmy dzieciom na obcowanie z ogniem, ponieważ to uczy ich zauważania granic i szacunku dla siły natury.

4. Samodzielnie podróżować komunikacją miejską

Nasze dzieci są bardziej odpowiedzialne i inteligentne, niż sądzą ich rodzice. Wskaźniki przestępczości są obecnie niższe niż w latach 70., ale zdecydowanie wzrósł nasz poziom strachu i obawy, co zawdzięczamy mediom. Oczywiście, należy rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach związanych z samotnym podróżowaniem i upewnić się, że wiedzą, co robić w trudnej sytuacji. Wiele zależy od wieku dziecka, jego charakteru oraz okolicy, w której mieszkamy.

5. Używać nożyczek i noży

Współcześni rodzice minimalizują ryzyko, eliminują działania niebezpieczne. Nauka obsługi narzędzi takich jak noże, nożyczki, kombinerki, wkrętaki i piłki pomoże dzieciom opanować umiejętności manualne i nauczyć się zachowywać odpowiednie środki ostrożności.

6. Działać i tworzyć

Przechowujemy stare i niepotrzebne urządzenia w garażu czy na strychu. A przecież mogą się nimi pobawić dzieci! Niech potną je na kawałki, rozbiorą na części pierwsze i znów złożą, wyczyszczą, odmalują. Dowiedzą się, jak używać wkrętów, młotka, szczypców. To świetny sposób, by stały się zwinne. Poza tym w dzieciach rodzi się ciekawość, chcą wiedzieć, jak działa dane urządzenie. Warto zachęcać je, by pomagały w drobnych pracach majsterkowych w domu. Tego się w szkole nie nauczą!

“I have never let my schooling interfere with my education.” – Mark Twain

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

7. Być aktywnymi w kuchni

Zachęcanie dzieci do gotowania to nauka, która procentuje w ich życiu dorosłym. Owszem, kuchnia po zabawach dziecka nie będzie w stanie idealnym, ale warto się na nią zgodzić, ponieważ spędzając czas w kuchni, dziecko:

  • buduje pewność siebie i poczucie własnej wartości,
  • dowiaduje się wiele o jedzeniu, o tym, co jest pożywne i zdrowe, a co szkodzi,
  • zwiększa świadomość na temat zagrożeń związanych z użytkowaniem kuchenki, gazu i innych urządzeń,
  • jest bardziej skłonne spróbować nowych smaków,
  • chętniej się angażuje w zakupy, planowanie i sprzątanie,
  • odpoczywa od gier komputerowych i telewizji,
  • buduje relację z rodzicami.

8. Przegrywać

Przyzwolenie na niepowodzenie, brak interwencji rodzica, o ile nie jest ona konieczna dla bezpieczeństwa dziecka, nie jest złe. Ważne, by dziecko mogło przeżyć rozczarowanie, frustrację, a przede wszystkim ćwiczyć wytrwałość i konsekwencję. Wielu rodziców chroni dziecko przed ponoszeniem porażek, pozbawiając je tym samym podstawowych lekcji życia.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

3 odpowiedzi na “8 „niebezpiecznych” rzeczy, na które warto pozwolić dzieciom”

Dla mnie to oczywiste oczywistości ale niestety większość rodziców robi odwrotnie. Ostatnio widziałem jak ojciec strofował ok.10 – letniego syna za to że chciał przejść przez płot…

A ja szczerze ucieszylam sie komentarzem mojego syna( 10lat), kiedy stalismy w kolejce w nabierajac do pojemnika azjatyckie jedzenie na wage.Przed nami byl troche mniejszy chlopak z tata i co wyciagnal reke po lyche z jakiejs potrawy zeby nalozyc to tata go karcil, ” ze tego nie, tylko tamto”.I kiedy tamci juz odeszli moje dziecko mi mowi ” Po co w ogole tu przyszedl z tym chlopakiem, jak i tak nie moze sam wybrac”.Ja zawsze wciskalam jedzenie mojemu synowi bo zawsze mial niedowage ale kiedy zauwazylam ze boi sie nawet probowac nowych smakow zaczelismy czasem chodzic wlasnie na mniej zdrowe ale „terapeutyczne” jedzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.