Kategorie
Dziecko Rodzicielstwo Rozwój dziecka Rozwój przez zabawę

8 “niebezpiecznych” rzeczy, na które warto pozwolić dzieciom

Gdy byliśmy dziećmi, robiliśmy wiele “przerażających” i “niebezpiecznych” rzeczy! To był nasz sposób na odkrywanie świata i poznawanie swoich możliwości. Dlaczego dziś nie wszystkie dzieci tego doświadczają? Dzięki owym niebezpieczeństwom dzieci dostają cenną lekcję – uczą się, jak przeżywać świat bezpiecznie. Zdobywają umiejętności, które pozwalają minimalizować ryzyko.

Świetne książki dla rodziców i dzieci... zobacz naszą KSIĘGARNIĘ NATULI

Pozwólmy dzieciom:

1. Swobodnie się bawić!

Żyjemy w społeczeństwie nowoczesnych rodziców, którzy troszczą się o to, by ich dziecko miało codzienną rozrywkę w postaci zajęć dodatkowych. Balet, karate, garncarstwo, jazda konna są dziś bardziej powszechne niż beztroska zabawa z innymi dziećmi, np. z sąsiedztwa. Tymczasem wartość swobodnej, niekontrolowanej przez rodzica zabawy jest nie do przecenienia! Pamiętacie ze swojego dzieciństwa popołudnia spędzone na osiedlowym trzepaku czy wyprawy z innymi dziećmi na ryby?

2. Wspinać się na drzewa

Wielu rodziców zabrania dzieciom takich wspinaczek. Obawiają się, że dziecko może spaść i co najmniej złamać nogę. Ale to jest jedno z najbardziej przyjemnych doświadczeń z dzieciństwa! Faktycznie, zdarzają się urazy, czy jednak jest ich więcej niż upadków na rowerze?

Dlaczego warto pozwolić dziecku się wspinać? Ponieważ uczy je to koordynacji, angażuje do pracy wiele grup mięśniowych i daje poczucie spełnienia. Dziecko może ćwiczyć równowagę, zaczyna rozumieć zjawisko grawitacji, a także ocenia odległości, obliczając długość skoków.

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

seria rodzicielska

Jak zrozumieć się w rodzinie

34 PLN

Mniej kłótni i stresów, lepsza komunikacja z dzieckiem i partnerem, większe zrozumienie i wyrozumiałość oraz poszanowanie wzajemnych potrzeb. To możliwe! Dzięki tej książce dowiesz się jak.


3. Obcować z ogniem

Dzieci lubią ogień. Ogień je fascynuje. Jak cenną umiejętnością jest zapalenie świeczki do rodzinnego posiłku a później rozpalenie ogniska. Najpierw z pomocą rodzica, następnie samodzielnie. Pozwólmy dzieciom na obcowanie z ogniem, ponieważ to uczy ich zauważania granic i szacunku dla siły natury.

4. Samodzielnie podróżować komunikacją miejską

Nasze dzieci są bardziej odpowiedzialne i inteligentne, niż sądzą ich rodzice. Wskaźniki przestępczości są obecnie niższe niż w latach 70., ale zdecydowanie wzrósł nasz poziom strachu i obawy, co zawdzięczamy mediom. Oczywiście, należy rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach związanych z samotnym podróżowaniem i upewnić się, że wiedzą, co robić w trudnej sytuacji. Wiele zależy od wieku dziecka, jego charakteru oraz okolicy, w której mieszkamy.

Czytasz artykuł … i bardzo dobrze

Piszemy i wydajemy książki, tworzymy magazyn dla rodziców, prowadzimy super księgarnię. Jeśli nas nie znasz… kliknij i

5. Używać nożyczek i noży

Współcześni rodzice minimalizują ryzyko, eliminują działania niebezpieczne. Nauka obsługi narzędzi takich jak noże, nożyczki, kombinerki, wkrętaki i piłki pomoże dzieciom opanować umiejętności manualne i nauczyć się zachowywać odpowiednie środki ostrożności.

6. Działać i tworzyć

Przechowujemy stare i niepotrzebne urządzenia w garażu czy na strychu. A przecież mogą się nimi pobawić dzieci! Niech potną je na kawałki, rozbiorą na części pierwsze i znów złożą, wyczyszczą, odmalują. Dowiedzą się, jak używać wkrętów, młotka, szczypców. To świetny sposób, by stały się zwinne. Poza tym w dzieciach rodzi się ciekawość, chcą wiedzieć, jak działa dane urządzenie. Warto zachęcać je, by pomagały w drobnych pracach majsterkowych w domu. Tego się w szkole nie nauczą!

“I have never let my schooling interfere with my education.” – Mark Twain

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

Montessori w Twoim domu
32,10 PLN
Jak zrozumieć małe dziecko
35 PLN
Piramida zabaw
52,71 PLN

7. Być aktywnymi w kuchni

Zachęcanie dzieci do gotowania to nauka, która procentuje w ich życiu dorosłym. Owszem, kuchnia po zabawach dziecka nie będzie w stanie idealnym, ale warto się na nią zgodzić, ponieważ spędzając czas w kuchni, dziecko:

  • buduje pewność siebie i poczucie własnej wartości,
  • dowiaduje się wiele o jedzeniu, o tym, co jest pożywne i zdrowe, a co szkodzi,
  • zwiększa świadomość na temat zagrożeń związanych z użytkowaniem kuchenki, gazu i innych urządzeń,
  • jest bardziej skłonne spróbować nowych smaków,
  • chętniej się angażuje w zakupy, planowanie i sprzątanie,
  • odpoczywa od gier komputerowych i telewizji,
  • buduje relację z rodzicami.

8. Przegrywać

Przyzwolenie na niepowodzenie, brak interwencji rodzica, o ile nie jest ona konieczna dla bezpieczeństwa dziecka, nie jest złe. Ważne, by dziecko mogło przeżyć rozczarowanie, frustrację, a przede wszystkim ćwiczyć wytrwałość i konsekwencję. Wielu rodziców chroni dziecko przed ponoszeniem porażek, pozbawiając je tym samym podstawowych lekcji życia.

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

2 odpowiedzi na “8 “niebezpiecznych” rzeczy, na które warto pozwolić dzieciom”

Dla mnie to oczywiste oczywistości ale niestety większość rodziców robi odwrotnie. Ostatnio widziałem jak ojciec strofował ok.10 – letniego syna za to że chciał przejść przez płot…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *