Kategorie
Recenzje

Drewniany domek Dreko

Otwieramy nowy dział – recenzje. Będziemy opisywać produkty, które wydają nam się ciekawe, inspirujące i… naturalne. Pierwszym zbadanym przez nas przedmiotem są drewniane klocki Dreko, które dostarczył sklep Pikinini.

Otwieramy nowy dział – recenzje. Będziemy opisywać produkty, które wydają nam się ciekawe, inspirujące i… naturalne. Pierwszym zbadanym przez nas przedmiotem są drewniane klocki Dreko, które dostarczył sklep Pikinini.
Klocki Dreko, z których ułożymy drewniany domek powstają w Polsce i wytwarzane są przez producentów prawdziwych domów mieszkalnych. Mamy zatem pewność, że mają oni DUŻE doświadczenie…. Wszystkie elementy wykonane są ręcznie przy użyciu prostych maszyn.
Z drewnianego pudełka (zostało od razu zagospodarowane przez młodszą część rodzeństwa na łóżeczko dla misia) wysypaliśmy klocki, które w pierwszym momencie przeraziły głównego testera – 6 letniego Franka. To dlatego, że znalazł w zestawie młotek, ale nie znalazł gwoździ.
Jak można zbudować dom bez gwoździ?
Okazuje się, że można. Klocki łączone są listwami, które umieszcza się pomiędzy poszczególnymi elementami. Jest to tradycyjna forma budowy, wykorzystywana jeszcze zanim w budownictwie pojawiły się elementy metalowe.
Budowa drewnianego domku:

  • jest zabawą rodzinną na opakowaniu umieszczona jest informacja, że produkt przeznaczony jest dla dzieci powyżej 3 lat. Myślę, że dolna granica wiekowa (ze względu na wymaganą precyzję, czas zabawy) to 4-5 lat. Zabawka wymaga pracy w grupie – wspólnego planowania, podtrzymywania, dopasowywania… Jest okazją do nabycia prawdziwego doświadczenia z dziedziny budownictwa
  • wymaga precyzji – od początku domek konstruować należy dokładnie, ponieważ pierwsze błędy będą niosły ze sobą konsekwencje w dalszej budowie. Dziecko łączy małe elemetny, co pozytywnie wpływa na rozwój motoryki małej, koncentracji, logicznego myślenia
  • jest ekspresyjna – mimo skupienia i dokładności przy składaniu części budowa wymaga zaangażowania sporych zasobów siły (również ze strony taty). Dziecko używa młotka, co w przypadku chłopca (możliwości silnego uderzania) jest ważnym argumentem na plus i wzbogaca atrakcyjność zabawy.
Zbudowanie drewnianego domku jest nie lada wyzwaniem. Nie przypomina konstruowania budowli z plastikowych klocków, gdzie każdy element idealnie łączy się z poprzednim. Tutaj materiał jest bardziej “realny”. To prawdziwe drewno ze swoimi atutami – świeży zapach, przyjemny dotyk, odpowiedni ciężar, który nie przekłamuje rzeczywistości i problemami, z którymi borykają się budowniczowie prawdziwych domów mieszkalnych. Elementy czasem trudno włożyć, umocować, utrzymać konstrukcję w całości. Moim zdaniem jest to niewątpliwy atut tej zabawki, która staje się namiastką pracy w “prawdziwym świecie” i na realnym materiale.
Budujemy domek z:

  • 200 drewnianych elementów, które nie są pokryte farbą, ani ochronnym impregnatem
  • elementów pomocniczych – młotka, klinów i chwytaka (również drewnianych), które mają służyć opanowaniu drewnianej materii
  • instrukcją obsługi – najsłabszym elementem całej zabawki, który nie do końca precyzyjnie prowadzi nas przez budowlaną przygodę. Tutaj odsyłamy producentów do instrukcji firm LEGO czy IKEA – prostych i intuicyjnych
  • papierem ściernym, którym szlifujemy drewniane elementy w przypadku ciasnego łączenia.

Umiemy budować dom z drewna!

Avatar photo

Autor/ka: Alicja Dyrda

Jest mamą trójki dzieci. Kocha to, co naturalne. Stworzyła serwis dziecisawazne.pl i jest redaktor naczelną wydawnictwa Natuli. Mieszka i podróżuje z rodziną po Azji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.