Co to jest alergia i jak z nią żyć?
| Co to jest alergia i jak z nią żyć?

Co to jest alergia i jak z nią żyć?

Alergia. Temat, o którym słychać codziennie. Nie ma takiego towarzystwa, w którym chociaż jedna osoba nie zmaga się z tą niemiłą przypadłością. Walka z alergią jest trudna i wymaga wiele zaangażowania szczególnie od chorego. Aby jednak wiedzieć, jak walczyć trzeba najpierw poznać wroga. Z tego tekstu dowiesz się, czym dokładnie jest alergia, jakie są jej rodzaje i jak bronić się przed jej objawami.

Co to jest alergia?
Jest to stosunkowo trudne pytanie ze względu na niejednorodność tego uciążliwego schorzenia. Aby jednak rozjaśnić Ci nieco temat, postaramy się wyjaśnić w kilku słowach, czym jest alergia. Otóż jest to nadwrażliwość organizmu na działanie konkretnych substancji zwanych inaczej alergenami. Alergenem może stać się praktycznie wszystko. Schorzenie ma na tyle indywidualne uwarunkowania, że nie sposób jest stworzyć jednej listy wszystkich występujących w przyrodzie substancji drażniących i powodujących objawy alergii.

Czym się objawia?
Gdy wiemy już, co to jest alergia warto dowiedzieć się, jakie są jej objawy. Otóż każdy organizm ma inny układ odpornościowy, który reaguje z różną intensywnością na dane alergeny. Wspólnym mianownikiem jest jednak to, że w przypadku alergii reakcja ta jest zawsze nieadekwatna do zagrożenia. Organizm broni się za bardzo, przez co osoba chora odczuwa pewne nieprzyjemne symptomy. Najczęściej są to katar, kichanie, łzawienie oczu oraz uczucie swędzenia w ich okolicach. W skrajnych wypadkach możemy mieć do czynienia z obrzękiem skóry, wysypką oraz bólami brzucha.

Jakie są najpopularniejsze alergie?
Alergia na kurz

Najczęściej spotykaną alergią jest ta na roztocza kurzu. Jej ogromną wadą jest to, że trwa przez cały rok, a ustępuje tylko na świeżym powietrzu. Nasilenie tego typu uczulenia może pojawić się w okresie jesienno-zimowym. Jej objawami są nieżyt nosa, bardzo wodnisty katar, napady kichania, łzawienie oczu oraz duszności. Alergia na kurz jest o tyle niebezpieczna, że nieleczona może prowadzić do astmy, co jest już dużo poważniejszym schorzeniem.

Alergia na pleśnie

Druga co do częstotliwości występowania alergia. Rozwinęło się dopiero w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Jej przyczynami są częstsze niż kiedyś kąpiele, gotowanie na parze oraz niechęć do wietrzenia pomieszczeń. Wszystko to wpływa na wzrost wilgotności powietrza i rozwoju pleśni, czyli malutkich grzybów. Jeżeli chodzi o objawy alergii na pleśnie, to są one raczej klasyczne. Uciążliwy katar, łzawienie oczu drapanie w gardle oraz kłopoty z zatokami. Niektórzy chorzy cierpią z powodu tego uczulenia przez cały rok, inni zaś napadowo. Nie ma tutaj żadnej reguły.

Są to dwie najczęściej występujące alergie, ale nie znaczy to, że nie można być uczulonym na inne rodzaje alergenów. Stosunkowo powszechna jest nadwrażliwość na zwierzęcą sierść oraz pyłki kwiatów. Nie jest ważne jednak, na co uczulona jest dana osoba. Objawy w każdym przypadku są bardzo uciążliwe i skutecznie uprzykrzają codzienne funkcjonowanie.

Jak leczyć?
Alergie mają to do siebie, że stosunkowo ciężko się je leczy. Podstawą w walce z uczuleniami jest dobre rozpoznanie alergenów, który drażni organizm. Niestety nie jest to takie łatwe i bardzo często bazuje się na metodzie prób i błędów. Chory poddawany jest działaniu różnych substancji i obserwowana jest jego reakcja. Jeżeli uda się znaleźć konkretną substancję można zdecydować się na zastrzyki zwane inaczej odczulaniem. Dobrym pomysłem na łagodzenie objawów alergii jest również wspomaganie się lekami, które można dostać w aptece bez recepty. Skutecznie wyciszają nadmierne reakcje organizmu i pozwalają wrócić do normalnego funkcjonowania. Oprócz odczulania i stosowania leków niezwykle ważna jest również dobrze zbilansowana dieta. Bardzo często bowiem to w pokarmie kryją się alergeny, które są przyczyną uczuleń. Połączenie tych trzech elementów z pewnością da efekt w postaci złagodzenia objawów, a nawet całkowitego zatrzymania rozwoju alergii i poprawienia jakości życia osoby zmagającej się z tym nieprzyjemnym schorzeniem.

Jak widzisz, alergia jest ciężkim i niewygodnym wrogiem, ale nieleczona może prowadzić do wielu innych chorób, które są znacznie gorsze dla organizmu człowieka. W leczeniu alergii ważna jest rozwaga oraz determinacja. Najlepiej zacząć od zmiany nawyków żywieniowych. Nie zaszkodzą również preparaty sprzedawane w aptekach bez recepty oraz wizyta u lekarza. Tak naprawdę z każdego uczulenia można wyjść, trzeba tylko wykazać się silną wolą. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co to jest alergia i jak z nią walczyć wejdź na stronę http://www.claritineallergy.pl/pl/o-alergii/alergia-na-pylki-roslin/.

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

“A co ja mam z tym wspólnego?”. O tym, jak powstają zabawki w Chinach i co my wszyscy mamy z tym wspólnego

8 argumentów za tym, by wynieść telewizor z pokoju dziecka

Jak uczy się mózg i dlaczego szkoła nie wspiera naturalnych procesów uczenia się?

Przejdz do: