Czy twórczość dziecięca zawierająca elementy seksualne powinna nas niepokoić?
| Czy twórczość dziecięca zawierająca elementy seksualne powinna nas niepokoić?

Czy twórczość dziecięca zawierająca elementy seksualne powinna nas niepokoić?

Dzieci w wieku przedszkolnym lubią bazgrać, malować, rysować. To czas intensywnego rozwoju ruchowego dziecka, kiedy rozwija się między innymi mała motoryka. Aktywność plastyczna rozwija sprawność palców i dłoni małego dziecka. Rysowanie pełni więc bardzo ważną funkcję w rozwoju ruchowym i intelektualnym dziecka.

Jest także informacją dla dorosłego – może wyrażać to, co dziecko czuje, czym się interesuje, co chce nam powiedzieć, czego się boi. Nie ma treści niewłaściwych lub nieodpowiednich. Jeśli coś w rysunkach dziecka niepokoi rodzica, warto potraktować to jako zaproszenie do uważnego kontaktu z dzieckiem. Na rysunkach dziecka w wieku przedszkolnym mogą się pojawić elementy o tematyce seksualnej. Rysunki, malowidła i prace wykonane z plasteliny mogą zawierać cechy płciowe.

Wśród efektów dziecięcej twórczości można znaleźć na przykład:

  • rysunek kobiety z piersiami,
  • malowidło kobiety w ciąży z narysowanym wewnątrz brzucha dzieckiem,
  • rysunek, w którym postacie mają zaznaczone genitalia,
  • lepianki z modeliny z zaznaczonymi cechami płciowymi,
  • wytwory z plasteliny przedstawiające zwierzęta z zaznaczoną płcią,
  • rysunek całujących się lub przytulających się dorosłych,
  • wierszyki i rymowanki z “zakazanymi” słowami (dotyczy dzieci starszych).

Cechy płciowe, które pojawią się w twórczości dziecka mogą być nieadekwatne do rzeczywistych rozmiarów. Sporadycznie pojawiające się elementy seksualne nie powinny wzbudzać naszego niepokoju. Są naturalnym przejawem rozwoju seksualnego dziecka i jego zainteresowania światem. Nadmierne zwracanie uwagi dorosłych na zaznaczone elementy seksualne może wzmocnić zainteresowanie dziecka tą tematyką. Odczuwalny dla dziecka silny niepokój lub zdenerwowanie rodzica, który widzi takie treści w pracach malucha, może wzbudzić w nim poczucie winy i zaburzyć rozwój sfery płciowej.

Co może niepokoić?

Jeśli elementy o treści erotycznej pojawiają się w pracach dziecka wyjątkowo często lub w nietypowym kontekście, warto się pochylić nad doświadczeniami dziecka. Jeśli dziecko rysuje prace przedstawiające ludzi z elementami płciowymi, a jednocześnie nie ma kontaktu z osobami nagimi (w domu nagość zawsze jest zakrywana, dziecko nie bywa na basenie) to powinniśmy dopytać, gdzie widziało osoby, które nie były ubrane. Być może widziało kogoś w telewizji, na basenie, na obrazkach w przedszkolu – wówczas nie ma powodu do niepokoju. Rysunki mogą być na jednak reakcją na kontakt z obrazami, które przedstawiają przemoc i pornografię. W swoich pracach plastycznych dziecko może również sygnalizować, że stało się ofiarą molestowania seksualnego. Dzieci-ofiary „złego dotyku” wyrażają m.in. poprzez aktywność plastyczną swoje lęki, strach i bezradność. W ten sposób wołają o pomoc i próbują powiedzieć bliskiemu dorosłemu o nadużyciach, które miały miejsce. Wszystkie niepokojące elementy w twórczości dziecięcej skonsultujmy ze specjalistą, który pomoże nam prawidłowo je zinterpretować. Ważne, by nie okazać dziecku swojego niepokoju – nie wypytywać gorączkowo, nie karcić, nie krzyczeć, nie zabierać takich prac. Spokój i uważność pomogą zarówno dorosłemu, jak i dziecku.

Polecana literatura:

  • „Skąd się biorą dzieci?”, Marcin Brykczyński (wydanie z ilustracjami Pawła Pawlaka, Nasza Księgarnia).
  • „Piersi”, Gen-ichiro Yagyu
Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Ewa Kostoń

Filozofka, edukatorka seksualna, pomysłodawczyni pierwszego sklepu w Polsce specjalizującego się w sprzedaży książek, zabawek i pomocy dla dzieci wspierających rozwój psychoseksualny. Absolwentka podyplomowych studiów z edukacji seksualnej na ŚUM w Katowicach. Autorka aplikacji eduSeksus. Prywatnie żona i mama 7-letniej Mai. Prowadzi bloga „Nie wierzę w bociana” poświęconego seksualności wieku rozwojowego.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://blog.niewierzewbociana.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

„Człowiek to jedyny ssak, który odstawia swoje potomstwo, zanim ono będzie na to gotowe”. 3 historie o samoodstawieniu się dziecka od piersi

Czy faktycznie myślisz, to co myślisz? O wielkiej roli przekonań w naszym życiu

Juul na poniedziałek, cz. 63 – Wszystkie dzieci potrzebują autorytetu osobistego

Przejdz do: