Jak pokochać matematykę? Do potęgi!
| Jak pokochać matematykę? Do potęgi!

Jak pokochać matematykę? Do potęgi!

Matematyka nie bez przyczyny nazywana jest królową nauk. Badania z zakresu pedagogiki i neurologii dowodzą, że właściwa edukacja matematyczna ma ogromny wpływ na rozwój kompetencji społecznych, emocjonalnych i językowych, a jej „efektem ubocznym” jest umiejętność logicznego myślenia, prawidłowego wnioskowania i argumentowania różnych (nie tylko matematycznych!) tez. Matematyka przydaje się w codziennym, dorosłym życiu, w którym musimy panować nad domowym budżetem, planować wydatki, robić zakupy, gotować, dawkować lekarstwa… Warto więc zrobić wszystko, by nasze dzieci matematykę znały i lubiły. Tylko jak to zrobić?

Solidne fundamenty to podstawa

Nie da się zbudować domu na kiepskich fundamentach, a nawet jeśli wzniesiemy mury – wcześniej lub później będziemy musieli zmierzyć się z katastrofą. Dokładnie tak samo jest z matematyką. Bez zrozumienia podstaw – przedmiot szybko zacznie sprawiać dziecku problemy. Ogromny nacisk powinno się zatem kłaść na właściwe kształcenie matematyczne w trakcie zintegrowanego nauczania wczesnoszkolnego, czyli w klasach I – III. Nauka matematyki w ciągu tych trzech lat powinna skutkować opanowaniem przez ucznia podstaw w taki sposób, by młody człowiek mógł z nich bez problemu korzystać rozpracowując nowe matematyczne zagadnienia. Dziecko, które ma solidną bazę wiedzy – podchodzi do nowych tematów w sposób optymistyczny i nie ma poczucia, że to kolejny materiał, który musi się opanować od tzw. „zera”. Tymczasem nauczyciele napotykają szereg trudności, które poważnie zakłócają ten właściwy sposób oswajania uczniów z matematyką. Tymi najczęściej wymienianymi przeszkodami są: zbyt liczne klasy, nadmiar materiału i ograniczona liczna godzin lekcyjnych na rozpracowanie kolejnych matematycznych tematów. W kilkudziesięcioosobowych klasach spotykają się uczniowie posiadający różne predyspozycje i różny poziom wiedzy, a kluczem do efektywnego programu nauczania jest indywidualne podejście do każdego dziecka, oparte właśnie na gruntownej analizie jego możliwości. Tylko w ten sposób można uniknąć rozczarowań i zniechęcenia do nauki, które pojawi się u tych uczniów, którzy nie będą nadążać za resztą klasy. Idealnym rozwiązaniem byłaby zatem praca w niewielkich grupach, w skład których wchodziłyby dzieci będące na podobnym poziomie zaawansowania. Bardzo ważna jest również ścisła współpraca nauczyciela z rodzicami, a w razie potrzeby – również z pozaszkolnymi placówkami oświatowymi i poradniami psychologiczno-pedagogicznymi.

Potężne wsparcie dla nauczycieli

Skuteczność dydaktyczna edukacji matematycznej zależy od wielu czynników, ale tymi najważniejszymi są: dobry pedagog, czyli nauczyciel podchodzący do nauki przedmiotu z prawdziwą pasją, potrafiący „zarażać” nią swoich uczniów oraz wysokiej jakości materiały do nauczania matematyki (różnego rodzaju podręczników, ćwiczeń i kart pracy jest na rynku wydawniczym sporo, ale często ich jakość nie idzie w parze z ilością). Projekty edukacyjne dla szkół podstawowych to realne wsparcie procesu nauczania. Promowanie nauk matematycznych to główne założenie projektu mPotęga – pieczę nad nim sprawuje mFundacja, której fundatorem jest mBank. Istotą mPotęgi jest dosłownie… potęgowanie matematyki, czyli budowanie jej silnej pozycji wśród szkolnych przedmiotów. Granty, o które w ramach tego projektu starają się szkoły podstawowe, przeznaczane są na realizację tych projektów, które angażują wszystkich zainteresowanych matematyką, zarówno uczniów uzdolnionych, jak i tych, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia w oswajaniu królowej nauk. Istotnym elementem projektów jest również zaangażowanie rodziców dzieci i podkreślenie wagi edukacji pozaszkolnej. Projekty zgłaszane do mPotęgi pokazują ogromną kreatywność i różnorodność w podejściu do matematycznych zagadnień, opierają się m.in. na tradycyjnych grach planszowych, ale też na na wskroś nowoczesnych technologiach, czy portalach społecznościowych. Jak nauczyć się tabliczki mnożenia? Jak opanować ułamki i procenty? Jak rozgryźć geometrię? Kształt i zakres projektów zależy przede wszystkim od specyficznych potrzeb danej placówki i jej uczniów.

Wszyscy, którym skuteczna edukacja matematyczna leży na sercu, a ponadto chcą ją realizować w sposób niebanalny, ciekawy i autorski – powinni zapoznać się z informacjami na temat projektu mPotęga, dostępnymi choćby tutaj: http://mpotega.pl/wiecej-o-matematyce/127-matematyka-da-si%C4%99-lubi%C4%87-%E2%80%93-projekty-edukacyjne-dla-szk%C3%B3%C5%82-podstawowych. Oryginalny pomysł na projekt edukacyjny bezwzględnie spotęguje Wasze szanse na uzyskanie grantu, a dopełnienie niezbędnych formalności jest łatwe jak dwa plus dwa. Do dzieła zatem!

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

„Dzieci uczą się życia z relacji, których są częścią”. Rozmowa z Helle Jensen

Dziadkowie są ważni! (Prezent z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka)

Skąd się wzięli dziadkowie. Niezwykła historia naszego gatunku

Przejdz do: