Jak skutecznie radzić sobie z alergiami?
| Jak skutecznie radzić sobie z alergiami?

Jak skutecznie radzić sobie z alergiami?

Alergie należą obecnie do najczęściej diagnozowanych schorzeń zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych. Jak sobie z nimi radzić?

Przyczyny alergii

Alergia jest definiowana jako nieprawidłowa reakcja immunologiczna organizmu. U alergików układ odpornościowy zaczyna traktować niektóre substancje, zarówno te dostarczane z pożywieniem, jak i te, które przenikają do organizmu ze środowiska, jako niebezpieczne i zaczyna produkować przeciwciała, które mają za zadanie zwalczenie potencjalnego zagrożenia. W konsekwencji organizm reaguje alergią na składniki w pełni bezpieczne dla osób zdrowych: cytrusy, białka mleka krowiego, cząsteczki kurzu czy też pyłki roślin. Do najczęstszych objawów alergii należy katar sienny, wysypka,  pokrzywka i czerwone plamy na skórze, trudności z oddychaniem, a w przypadku alergii pokarmowych także bóle brzucha, nudności oraz biegunki.

Dieta eliminacyjna i unikanie alergenów

Do najskuteczniejszych metod walki z alergiami pokarmowymi należy dieta eliminacyjna, wykluczająca z pożywienia substancje wywołujące reakcję uczuleniową. Aby dieta mogła być skuteczne, ważne jest precyzyjne określenie alergenów, które jest możliwe poprzez wykonanie testów uczuleniowych. Efektem badania jest lista substancji, których spożycie może spowodować nieprzyjemne konsekwencje. Warto także zapoznać się z lista najpopularniejszych alergenów oraz sposobów radzenia sobie z nimi w raporcie przygotowanym przez portal halodoktorze.pl, współfinansowanym przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Cały raport można pobrać tutaj. W przypadku alergii środowiskowych, np. na roztocza kurzu domowego oraz pyłki roślin, wskazane jest zapewnienie alergikowi przyjaznego otoczenia wolnego od substancji uczulających. Wskazane jest unikanie spacerów w okresie nasilonego pylenia roślin oraz utrzymywanie czystości w mieszkaniu, tak aby do minimum ograniczyć ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych objawów.

Leczenie objawów alergii

Ze względu na powszechną obecność alergenów pożywieniu, kosmetykach i środkach czystości, a także w środowisku naturalnym, pełne unikanie narażenia na substancje uczulające nie zawsze jest możliwe. W takich sytuacjach warto sięgnąć po profesjonalną pomoc w postaci leków łagodzących objawy takie jak pokrzywka, zaczerwienienia, katar sienny i wiele innych. Listę leków na alergię wraz z opiniami użytkowników można znaleźć tutaj. Wśród dostępnych opcji warto wyróżnić leki doustne o działaniu antyalergicznym, które dzięki działaniu antyhistaminowym wspierają organizm w walce z uczuleniem, a także kremy i maści do stosowania miejscowego, które łagodzą objawy skórne. W przypadku osób ze skłonnością do kataru siennego dobrze sprawdzają się krople do nosa, a także płyny do irygacji zatok przynosowych, które pomagają przetrwać najtrudniejsze okresy, np. podczas wzmożonego pylenia roślin.

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Prosta prawda o wychowaniu dzieci

“A co ja mam z tym wspólnego?”. O tym, jak powstają zabawki w Chinach i co my wszyscy mamy z tym wspólnego

8 argumentów za tym, by wynieść telewizor z pokoju dziecka

Przejdz do: