Kategorie
Ekowiadomości

Długie oglądanie telewizji powoduje zachowania aspołeczne – badania

Najnowsze badania naukowców z University of Otago w Nowej Zelandii wykazały, że u dzieci i młodzieży oglądającej zbyt długo programy telewizyjne, w życiu dorosłym częściej występują zachowania antyspołeczne i przestępcze. Pocieszającym może być fakt, że w innym badaniu stwierdzono, że niektóre programy mogą korzystnie wpłynąć na zachowanie dzieci.

Badanie

Naukowcy obserwowali ponad tysiąc młodych ludzi w Nowej Zelandii. Przyglądano im się szczególnie przez 10 lat, między 5. a 15. rokiem życia. Kiedy osoby te dorosły i skończyły 26 lat, częściej dostawały wyroki za przestępstwa kryminalne, przejawiały agresywne zachowania i cechy osobowości, a nawet miały diagnozowaną osobowość antyspołeczną (inaczej osobowość dysocjacyjną czy psychopatyczną) niż rówieśnicy, którzy w przeszłości oglądali mniej telewizji. Co więcej, tendencję tę zaobserwowano w równym stopniu u kobiet, jak i u mężczyzn. W badaniu nie wykazano natomiast znaczenia wskaźnika IQ, statusu społeczno-ekonomicznego rodziny, agresywnych lub antyspołecznych zachowań we wczesnym dzieciństwie lub sposobu wychowania przez rodziców. Dr Christakis z Instytutu Badań Dziecka w Seattle uważa, że: „takie badania są bardzo ważne. Pozwalają na obserwację wpływu telewizji na zachowania dziecka w szerokim i długofalowym ujęciu”.

Czy oznacza to, że jeśli nasze dziecko ogląda telewizję przykładowo 3 godziny dziennie, to wyrośnie na przestępcę? Oczywiście, że nie. Jednakże rodzice powinni położyć duży nacisk na jakość oglądanych programów, jednocześnie nadzorując ilość czasu spędzanego przed telewizorem.

Telewizja może kształcić

Dr Christakis i jego zespół zbadali 820 amerykańskich rodzin z dziećmi w wieku od 3 do 5 lat. Połowa rodzin (grupa interwencyjna) w swoim telewizorze miała dostępne tylko programy edukacyjne i prospołeczne. Druga połowa rodzin stanowiła grupę kontrolną. Nie wprowadzono zmian w ilości czasu spędzonego przed odbiornikiem telewizyjnym. Rodzice z grupy interwencyjnej byli zachęcani do oglądania programów wspólnie z dziećmi. Po pół roku, dzieci w badanej grupie były znacznie mniej agresywne niż dzieci z rodzin w grupie kontrolnej.

Dzieci naśladują to, co widzą na ekranie. Naśladują złe zachowania, ale również dobre. Rodzice powinni to wykorzystać” – podsumuje dr Christakis. Nie do końca chodzi o wyłączenie telewizora, raczej o zmianę kanału.

Źródło: abcnews.go.com
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “Długie oglądanie telewizji powoduje zachowania aspołeczne – badania”

spiesze uspokoic, ze w Polsce nie ma zależności miedzy ogladaniem TV (ani czasem, ani nawet ogladaniem przemocy) a zachowaniami aspolecznymi i przestepczymi w doroslosci. Zamiast odwolywac sie do wynikow badan zagranicznych, kazdorazowo polecam sieganie po wyniki badan we wlasnym kraju (inne realia). Sugeruje lekture nt badan longitudinalnych profesora Frączka oraz — dla porownania — badan prowadzonych w USA, Izraelu i Finlandii przy uzyciu tych samych metod badawczych i metod analizy danych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.